Kāds žurnāla Medības lasītājs vaicā: “Kā un kur būtu pareizi ierīkot plēsēju pievilināšanas vietas jeb barotavu, lai nebūtu nekādu jautājumu no mežniecības, LVM (ar LVM saskaņojums ir), PVD? Cik noskaidroju PVD, mājlopus, to subproduktus plēsēju pievilināšanai izmantot nedrīkst. Kā ir ar aļņa, briežu iekšējiem orgāniem, vai tos drīkst izmantot, ja drīkst, tad vai uz paaugstinājuma vai speciāli kādā citā sagatavotā vietā?”
Piebarošanas vieta jāsaskaņo
Skaidro Valsts meža dienesta Medību daļas vadītājs Valters Lūsis: “Aprakstītā situācija ir atbilstoša vispārējām savvaļā dzīvojošo medījamo dzīvnieku piebarošanas noteikumu prasībām. Ja medību tiesību īpašnieks ir saskaņojis tādas barotavas ierīkošanu, kurā tiks izvietoti medību produkcijas blakusprodukti (piemēram, iekšējie orgāni, ādas), tad barības izvietošanas veidam un barotavas konstrukcijai ir jābūt tādai, lai barībai nevar piekļūt mežacūkas.
Nomedīto mežacūku blakusproduktus šādā barotavā izvietot nedrīkst!
Citu nomedīto dzīvnieku blakusproduktus atstāt dabā dabiskai apritei nav aizliegts. Tomēr, ņemot vērā to, ka mežacūka ir visēdājs, vietām, kur tiek izvietota barība mērķtiecīgai plēsēju pievilināšanai, ir jāatbilst nosacījumam, ka mežacūkas šai barībai piekļūt nevar.”
Kas vēl minēts noteikumos
Prasības savvaļā dzīvojošo dzīvnieku piebarošanai reglamentē Ministru kabineta noteikumi Nr. 1483 Savvaļā dzīvojošo medījamo dzīvnieku piebarošanas noteikumi, kas ir spēkā kopš 2014. gada 1. janvāra.
Noteikumi nosaka, ka piebarošana pieļaujama, ja nepieciešams apzināti ietekmēt dzīvnieku uzvedību, pārvietošanos vai uzturēšanos noteiktās vietās, lai mazinātu postījumus lauksaimniecībai, mežsaimniecībai, infrastruktūras un dabas aizsardzības objektiem, kā arī lai uzlabotu dzīvnieku populāciju, veselības stāvokli vai regulētu dzīvnieku skaitu.
Piebarošanas vietas atbilstoši šo noteikumu prasībām izvieto pēc tam, kad saņemta zemes īpašnieka vai tiesiskā valdītāja rakstiska piekrišana. Ar mutisku vienošanos ir par maz.
Barotavas aizliegts ierīkot tuvāk par 250 metriem no valsts galvenajiem autoceļiem, tuvāk par 250 metriem no medību iecirkņa robežām bez saskaņošanas ar piegulošo platību medību tiesību lietotāju, pilsētu teritorijās un tuvāk par 500 metriem no tām, teritorijās, kuras normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā Dabas aizsardzības pārvaldes uzturētajā valsts reģistrā ir reģistrētas kā īpaši aizsargājami biotopi un īpaši aizsargājamo sugu dzīvotnes.
Zemes īpašnieks vai tiesiskais valdītājs, kura īpašumā vai valdījumā prettiesiski notiek dzīvnieku piebarošana tam neparedzētā vietā, piebarošanas vietu likvidē, savācot un aizvedot barību. Zemes īpašnieks vai tiesiskais valdītājs ir tiesīgs prasīt no attiecīgās piebarošanas vietas ierīkotāja, ja tas ir zināms, to zaudējumu atlīdzību, kas saistīti ar piebarošanas vietas likvidēšanu.
Mājlopus izmantot nedrīkst
Mājdzīvnieku vai to subproduktu izmantošanas nosacījumus savvaļas dzīvnieku barošanai nosaka regula 1069/2009. Tās 18. pantā Īpaši barošanas nolūki noteikts, ka kompetentā iestāde var atļaut, atkāpjoties no 13. un 14. panta un ievērojot nosacījumus, kuri nodrošina cilvēku un dzīvnieku veselībai radītā riska kontroli, otrās kategorijas materiāla savākšanu un lietošanu, ja tas ir no dzīvniekiem, kuri nav nonāvēti vai nav nobeigušies saistībā ar tādu slimību vai aizdomām par slimību, ko var pārnest uz cilvēkiem vai dzīvniekiem, un trešās kategorijas materiālu šādu dzīvnieku barošanai:
a) zooloģiskā dārza dzīvnieki;
b) cirka dzīvnieki;
c) rāpuļi un plēsīgie putni, kas nav zooloģiskā dārza vai cirka dzīvnieki;
d) kažokzvēri;
e) savvaļas dzīvnieki;
f) suņi no atzītām suņaudzētavām vai medību suņu bariem;
g) suņi un kaķi patversmēs;
h) kāpuri un tārpi zivju ēsmai.
Lai varētu izmantot otrās un trešās kategorijas blakusproduktus savvaļas dzīvnieku barošanai, savvaļas dzīvnieku turēšanas vietai jābūt reģistrētai PVD kā blakusproduktu un atvasināto produktu lietotājam dzīvnieku barošanai.
Regula Nr. 1069/2009, ar ko nosaka veselības aizsardzības noteikumus attiecībā uz dzīvnieku izcelsmes blakusproduktiem un atvasinātajiem produktiem, kuri nav paredzēti cilvēku patēriņam, un ar ko atceļ regulu (EK) Nr. 1774/2002 (Dzīvnieku izcelsmes blakusproduktu regula), neparedz nosacījumus blakusproduktu izmantošanai savvaļas dzīvnieku pievilināšanai. Līdz ar to mājdzīvniekus un to subproduktus nav atļauts izmantot šim mērķim.
Kāpēc likumi ir jālasa un kur labāk netēmēt. “Šauj garām!” #203 epizode
Abonē 2024. gadam. DĀVANĀ KALENDĀRS un iespēja laimēt karabīni CZ 457 THUMBHOLE .22 LR 1/2x20UNF no SIA “Ieroči”. Akcijas periods 1.10.-23.12.2023. Loterijas atļaujas Nr. 7861.
👉 Abonē 2024 gadam bez pielikumiem.
👉 Abonē 2023 gadam ar 3 pielikumiem.
Novembra numurā par drošību – nav nekā svarīgāka!
Abonē žurnālu Medības 2024. gadam