“Vai mednieks man kā medniekam, kuram nav gludstobra ieroča, drīkst dot man ieroci, ja viņš atrodas man blakus? Man nav ieroča, bet ir nokārtots viss saistībā ar tā ieguvi, taču vēl nav saņemta atbilde no policijas, vai man izsniegs ieroča iegādes atļauju.” Šādu vēstuli žurnāls Medības saņēmis savā pasta kastītē.
Valsts meža dienesta sabiedrisko attiecību vadītāja Vineta Vilcāne skaidro: “Mednieks drīkst medībās izmantot medību šaujamieroci atbilstoši medības reglamentējošo normatīvo aktu prasībām, ja viņam ir Valsts policijas izsniegta medību šaujamieroča glabāšanas atļauja. Aprakstītajā situācijā jums šīs atļaujas nav, tādēļ citam medniekam nodot jums medību šaujamieroci medību laikā ir aizliegts.”
Noteikumu par ieroču un munīcijas apriti (Ministru kabineta noteikumi Nr. 210) 41. punkts nosaka: “Šaujamieroča vai lielas enerģijas pneimatiskā ieroča īpašniekam, kuram ir ieroča glabāšanas atļauja vai ieroča nēsāšanas atļauja, aizliegts bez Valsts policijas struktūrvienības atļaujas dot ieroci citai fiziskajai personai, izņemot gadījumu, ja ieroci izsniedz medību norises vietā citai fiziskajai personai, kurai ir kompetentās institūcijas izsniegta medību šaujamieroča glabāšanas atļauja, – medību šaujamieroča lietošanai medībās, ja ieroča īpašnieks piedalās šajās medībās. Aizliegts nodot medību vītņstobra šaujamieroci fiziskajai personai, kurai ir tiesības izmantot tikai medību gludstobra šaujamieročus. Medību pārskatā norāda abu mednieku vārdu, uzvārdu, attiecīgā medību šaujamieroča numuru un glabāšanas atļaujas numuru.”
Savukārt Medību noteikumu 26. punkts nosaka: “Ja mednieks atbilstoši normatīvajiem aktiem par ieroču apriti medību šaujamieroci dod lietošanai citam medniekam, medību pārskatā norāda abu mednieku vārdu un uzvārdu, attiecīgā medību šaujamieroča numuru un glabāšanas atļaujas numuru.”
Vienīgā situācija, kurā mednieks medībās drīkst nodot savu gludstobra ieroci citai personai, kurai nav šaujamieroča glabāšanas atļaujas, ir minēta Noteikumu par ieroču un munīcijas apriti 41. punkta 11. apakšpunktā: individuālo medību norises vietā personai, kas sasniegusi 16 gadu vecumu, bet nav sasniegusi 18 gadu vecumu, ievērojot Ieroču aprites likumā noteiktās prasības, – medību ieroča lietošanai medībās, ja šaujamieroča lietošana notiek tā īpašnieka tiešā klātbūtnē. Medību pārskatā norāda abu personu vārdu, uzvārdu, medību šaujamieroča numuru un abām personām izsniegto atļauju numurus.
Respektīvi, 16 līdz 18 gadus vecā persona, kurai nodod ieroci, ir nokārtojusi mednieka eksāmenu un policijā tai izsniegta atbilstoša atļauja un tai ir abu vecāku rakstiska atļauja. (Ieroču aprites likuma 14. panta 2. daļa: “Fiziskajai personai, kura sasniegusi 16 gadu vecumu, bet nav sasniegusi 18 gadu vecumu, kurai ir Valsts meža dienesta izsniegta mednieka apliecība un uz kuru neattiecas šajā likumā minētie aizliegumi, ar vecāku vai likumisko pārstāvju rakstveida piekrišanu un Valsts policijas atļauju ieroča īpašnieka tiešā klātbūtnē ir tiesības individuālajās medībās izmantot medībām klasificētu ieroci (izņemot vītņstobra ieroci). Par drošības prasību un medības reglamentējošo normatīvo aktu prasību ievērošanu ir atbildīgs ieroča īpašnieks.”)
Sagatavots ar Medību saimniecības attīstības fonda atbalstu.
Namejs Vinovskis – cilvēks, kurš spēj iemācīt šaut pat dīvānam! “Šauj garām!” #152 epizode
Abonē žurnālu Medības 2023. gadam