“Kur likt svina skrošu munīciju, ko medībās šobrīd principā vairs nevar izmantot? Man ir vairāk nekā simt patronu. Izšaut tās šautuvē (3. un 4. numura skrotis) nešķiet pareizi. Vai tās drīkstu nestu uz policiju vai kā citādi nodot iznīcināšanai?” Šādu vēstuli žurnāls Medības saņēmis no kāda sava lasītāja.
Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes Licencēšanas un atļauju sistēmas biroja vecākais speciālists Andris Sudārs savā atbildē ir ļoti kodolīgs: “Šaujamieroča munīciju tās īpašnieks var nodot Valsts policijai iznīcināšanai.”
Lai arī munīcija šobrīd ir visai dārga, protams, pastāv situācijas, kad nepieciešama tās utilizēšana. Jāņem vērā, ka izjaukt munīciju var būt bīstami un veidojas bīstamie atkritumi, kurus nedrīkst izmest kopā ar sadzīves atkritumiem.
Ieroču aprites likuma 92. panta 2. daļa nosaka, ka Valsts policijā nodotos vai izņemtos, kā arī konfiscētos ieročus, to sastāvdaļas, munīciju, dezaktivētus ieročus, kā arī speciālos līdzekļus iznīcina Nodrošinājuma valsts aģentūra.
Tā paša likuma 38. pantā Ieroču, munīcijas un šāviena trokšņa slāpētāju (klusinātāju) realizēšana noteikts, ka fiziskajai personai ir tiesības realizēt savā īpašumā esošo rūpnieciski ražoto pašaizsardzības, medību vai sporta šaujamieroča munīciju citām fiziskajām personām, kurām ir attiecīgo šaujamieroču glabāšanas atļauja vai nēsāšanas atļauja, kā arī realizēt savā īpašumā esošo rūpnieciski ražoto šāviena trokšņa slāpētāju (klusinātāju) reģistrētam garstobra medību vai sporta šaujamierocim citām personām, kurām ir ieroča glabāšanas atļauja garstobra medību vai sporta šaujamierocim, ja šādai realizēšanai nav komerciāla rakstura.
Tas nozīmē, ka derīgas rūpnieciski ražotas patronas, ja tās nav paredzēts vairs izmantot, iespējams arī pārdot citai personai, kam ir attiecīga ieroča glabāšanas atļauja.
Ja gadījumā persona uz policiju atnesusi munīcija, kas nav saderīga ar ieroča īpašnieka ieroču glabāšanas atļaujā norādītajiem ieročiem, tad Krimināllikuma 235. pants paredz, ka personu, kas labprātīgi nodevusi bez attiecīgas atļaujas izgatavotu, iegādātu, nēsātu vai glabātu šaujamieroci, šaujamieroča būtisko sastāvdaļu, šaujamieroča munīciju, lielas enerģijas pneimatisko ieroci, sprāgstvielu vai spridzināšanas ietaisi vai bez attiecīgas atļaujas izgatavotu gāzes pistoli (revolveri) vai tās munīciju, atbrīvo no kriminālatbildības, ja personas darbībās nav cita noziedzīga nodarījuma sastāva.
Līdz ar to munīcija, kas nav derīga izmantošanai, jānodod kādā no Valsts policijas struktūrvienībām vai jāpārdod kādam citam medniekam, kam tā noderēs.
Tomēr vērts apsvērt šīs munīcijas izmantošu arī pašam. Piemēram, konkrētās šautuvēs, kurās svina skrošu munīcijas izmantošana nav ierobežota (līdz tuvākajam mitrājam ir pietiekami tālu). Galu galā simt patronu pietiek vien aptuveni trim sērijām kompaksportingā (pat sliktākajā iznākumā desmit paliks pāri) un trim sērijām amerikāņu trapā. Tas nebūt nav daudz. Jā, skrotis ir rupjākas, nekā tradicionāli izmanto sporta šaušanā. Taču treniņšaušanai parasti nav noteikti munīcijas ierobežojumi, kā tas ir sporta sacensībās.
Tāpat var pievērsties baložu medībām. Arī šos putnus var medīt vietās, kur normatīvie akti neaizliedz svina skrošu izmantošanu.
Sagatavots ar Medību saimniecības attīstības fonda atbalstu.
Kurš kalibs labāks – 7×64, .308 Win vai 30-06 Sprg? “Šauj garām!” #199 epizode
Oktobra numurā par to kā legalizēt medījumu
Abonē žurnālu Medības 2023. gadam