Mednieks Andis Valciņš Skrundas pusē jūnijā nomedījis, kā viņam tobrīd likās, āzi ar parūkas ragiem. Pienākot pie nomedītā dzīvnieka, viņš konstatējis, ka tā ir kaza.
Kā reģistrēt šādu medījumu?
Jūnijā ir atļauts medīt tikai stirnāžus, bet te kaza. Vai nekaza… Jāatgādina, ka no šī gada stirnu limitēšana ir atcelta, taču tas nenozīmē, ka var medīt šos dzīvniekus bez jebkādiem ierobežojumiem. Joprojām spēkā ir medību sezonas, kas tēviņiem un mātītēm ar pēcnācējiem ir atšķirīgas. Tai pat laikā jāatceras, ka stirnas drīkst medīt medību iecirkņos, kas ir lielāki par 350 ha vai 200 ha, ja iepriekš ir bijis noslēgts sadarbības līgums ar kaimiņu kolektīviem. Nomedītos dzīvniekus pēc dzimuma un vecuma reģistrē kluba atbildīgā persona.
Sazinājāmies ar Valsts meža dienesta (VMD) Medību daļas vadītāju Valteru Lūsi, lai noskaidrotu, kā jārīkojas šādā gadījumā.
“Jā, šādi gadījumi ir ļoti reti un medniekam var būt mulsinoši, taču viss ir pavisam vienkārši. Kā mēs medījam? Mēs izvēlamies un vērtējam medījumu pēc ārējām pazīmēm. Galvenā ārējā pazīme, kas atšķir stirnāzi ir ragi. Tad tā arī šo dzīvnieku jāreģistrē. Ja ir vēlēšanās, var sūtīt audu paraugus uz Mežzinātnes institūtu Silava, lai noskaidrotu, kādam tieši dzimuma m dzīvnieks pieskaitāms un, kāds ir šādas anomālijas iemesls, taču tas jau ir mednieka ziņa,” sacīja VMD pārstāvis.
Video. Jūnijā nomedīta kaza ar parūkas ragiem
Trīs parūkas vienā vietā
Andis Valciņš pastāstīja, ka tika nomedīta kaza ar parūkas ragiem: “Es sēdēju un gaidīju buku. Vakaram tuvojoties, no krūmiem iznāca kaza ar diviem kazlēniem. Es vēroju to, kad pamanīju, ka no zāles kaut kas vēl parādās. Aplūkojis dzīvnieku, nopriecājos! Izskatījās, ka tas ir āzis ar parūkas ragiem. Īsti nevarēju saprast, kas tam uz galvas, vai ir vilna, bet bija skaidrs, ka tas veidojums ir abnormāls un dzīvnieks ir medījams. Kad pienācu apskatīties, biju šokā. Manam āzītim bija četri pupiņi un ne vēsts no pārējās saimniecības. Kaza ar ragiem!”
Taujāts par līdzīgu pieredzi, Andis atklāja ko pavisam interesantu. Iepriekš šajā pašā vietā viņš nomedījis āzi ar pamatīgiem, var teikt, klasiskas formas parūkas ragiem. Un jau sajā sezonā tajā pašā vietā, netālu no bijušā Skrundas lokatora, medniekam izdevās piefiksēt vēl vienu strinu ar nepareiziem ragiem.
“Viens rags tam āzim ir normāls, bet otrs kā čemurs, kā paruka. Īsti neesmu vēl nopētījis, bet taisos to sameklēt un apskatīt kārtīgi,” atklāja Andis atzīdamies, ka selektīvie stirnāži viņam daudz vairāk interesē nekā klasiskās trofejas. “Esmu pazīstams ar trofeju meistaru Tomu Poškus, kas man māca, kādus bukus jāmedī un, kādus jāsaudzē. Protams, ir gadījies pa kādai kļūdai, pa kādam perspektīvam āzim ir nomedīts, taču es krāju pieredzi un tādi neparastie ragi man patīk daudz labāk, nekā klasiskie,” sacīja Andis.
Kazām ragi var veidoties iedzimtu vai iegūtu ģenētisku vai hormonālu traucējumu dēļ. Ņemot vērā to, ka parūka stirnu tēviņiem var veidoties arī kriptorhisma rezultātā, pastāv iespēja, ka visus trīs parūku eksemplārus šajā konkrētajā vietā pasaulē laidusi viena stirnu kaza, kas ir kriptorcisma gēna nēsātāja.
Uzziņai
Sēklinieka aizture, jeb kriptorhisms ir sēklinieka attīstības anomālija. Embrionālās attīstības gaitā sēklinieks nenoslīd maisiņā, bet paliek vēdera dobumā vai cirkšņa kanālā, cēloņi nav pilnīgi noskaidroti.