Zivis ir ļoti vērtīgs produkts mūsu uzturā, taču jūras un saldūdens zivis savā uzturvērtībā būtiski atšķiras. Latvijā, kur pieejamas gan Baltijas jūras zivis, gan vietējās saldūdens sugas, ir svarīgi zināt, kādas priekšrocības piedāvā katrs no šiem zivju veidiem.
Jūras zivju uzturvērtība
Jūras zivis, piemēram, lasis, skumbrija, siļķe un menca, ir bagātas ar omega-3 taukskābēm, kurām ir būtiska loma sirds un asinsvadu veselības uzturēšanā, smadzeņu darbības veicināšanā un iekaisuma mazināšanā organismā. Tās satur arī jodu, kas nepieciešams vairogdziedzera normālai darbībai, un D vitamīnu, kas palīdz stiprināt kaulus un imunitāti.
Jūras zivis bieži vien satur vairāk veselīgo tauku, kas padara tās īpaši piemērotas veselības uzturēšanai. Taukskābes, kas atrodas jūras zivīs, ir grūtāk iegūt no citiem pārtikas produktiem, kas padara tās par neaizvietojamu uztura sastāvdaļu.
Saldūdens zivju uzturvērtība
Saldūdens zivis, piemēram, līdaka, asaris, zandarts, karpa un plaudis, parasti satur mazāk tauku nekā jūras zivis. Tās bieži vien ir liesākas, kas ir piemērots cilvēkiem, kuri vēlas samazināt tauku uzņemšanu uzturā. Šīs zivis ir labs olbaltumvielu avots, kas palīdz uzturēt muskuļu masu un veicina organisma atjaunošanos.
Latvijas saldūdens zivīm ir arī svarīgas minerālvielas, piemēram, fosfors, selēns un kālijs, kas veicina normālu muskuļu darbību un imūnsistēmas stiprināšanu. Lai gan omega-3 taukskābju daudzums saldūdens zivīs ir mazāks nekā jūras zivīs, tām ir citas uzturvielas, kas padara tās vērtīgas.
Vai Latvijas saldūdens zivis ir vērtīgas?
Jā, Latvijā dzīvojošās saldūdens zivis ir ļoti vērtīgas no uztura viedokļa! Tās ir pieejamas, svaigas un piedāvā plašu uzturvērtību. Turklāt tās ir daudzveidīgas, kas ļauj dažādot uzturu un baudīt dažādas garšas.
Visvērtīgākās Latvijas saldūdens zivis:
Zandarts: ar augstu olbaltumvielu saturu un zemu tauku daudzumu, ideāli piemērots tiem, kuri vēlas uzturēt veselīgu svaru.
Līdaka: liesa un bagāta ar olbaltumvielām, palīdz nodrošināt muskuļu un audu atjaunošanos.
Asaris: satur selēnu, kas ir svarīgs antioksidants, kā arī ir liesa zivs ar patīkamu garšu.
Karūsa un plaudis: labs fosfora un kālija avots, kas veicina kaulu un sirds veselību.
Cik daudz zivju jāēd?
Latvijas sabiedrības veselības speciālisti un Pasaules Veselības organizācija iesaka zivis ēst vismaz 2-3 reizes nedēļā, kas ir aptuveni 300-400 grami nedēļā. Ieteicams kombinēt jūras un saldūdens zivis, lai nodrošinātu organismam visu nepieciešamo uzturvielu spektru.
Ieteicamās zivis Latvijas iedzīvotājiem:
Jūras zivis: Lasis, siļķe, skumbrija (augsts omega-3 saturs).
Saldūdens zivis: Līdaka, zandarts, asaris (augsts olbaltumvielu saturs, maz tauku).
Mazsālītas vai kūpinātas zivis: Retāk, jo tās satur daudz sāls.
Zivis kā sabalansētas diētas daļa
Lai iegūtu maksimālu labumu no zivīm, ir svarīgi tās pagatavot veselīgā veidā – grilējot, cepot cepeškrāsnī vai gatavojot tvaicētas. Jāizvairās no pārāk treknas eļļas lietošanas vai dziļas fritēšanas, kas var samazināt zivju uzturvērtību.
Secinājumi
Latvijas ūdeņos mītošās zivis ir lielisks vietējais uztura resurss, kas sniedz daudzveidīgu uzturvielu piedāvājumu. Lai gan jūras zivis nodrošina būtiskas omega-3 taukskābes un D vitamīnu, saldūdens zivis ir lielisks olbaltumvielu un minerālvielu avots. Regulāra zivju lietošana uzturā palīdzēs uzlabot veselību un dažādot uzturu, vienlaikus atbalstot vietējo zvejniecību.
Raksts tapis sadarbībā ar Zivju fondu
Kā rudenī pierunāt līdaku – tehnika, mānekļi, copes vietas. Sarunas laivā #17
Lasi arī aktuālajā žurnāla Lielais loms numurā!