Kopš 2014. gadā Latvijā tika konstatēts Āfrikas cūku mēris (ĀCM), visi mednieku klubi pamazām ierīkojuši dzesētavas vai kooperējušies ar kaimiņu kubiem, kam tādas ir. Pateicoties tam, medniekiem ir iespēja ne tikai noturēt nomedītās mežacūkas, līdz tiek saņemti ĀCM analīžu rezultāti, bet pienācīgi nogatavināt arī citu medījumu.
Nogatavināšanai paredzētā dzīvnieka apstrāde atšķiras
Pēc dzinējmedībām visus nomedītos briežu dzimtas dzīvniekus parasti ātri izvēdina, noņem ādu, sadala un atkaulo. Pēc tam katrs rīkojas ar savu porciju pēc saviem ieskatiem.
Nogatavināšanai paredzētais nomedītais dzīvnieks jāapstrādā citādi. Briežu dzimtas dzīvniekus var izvēdināt mežā, bet mežacūku – tikai medījuma apstrādes vietā, iekšas noglabājot medību atlieku konteinerā, slēgtā bedrē vai iznīcinot kā citādi. Dažiem klubiem šādu atlieku likvidēšanai ierīkotas speciālas vietas.
Izlaižot iekšas, jācenšas nesagriezt zarnas vai kuņģi. Tā saturu grūti notīrīt, un tas var ietekmēt gaļas kvalitāti. Ja iekšu saturs tomēr izplūst ārā, pēc iespējas ātrāk jāizņem zarnas un vēdera dobums jāizslauka ar papīra dvieļiem vai tīru un sausu drānu. Skalot nedrīkst! Jācenšas nesagriezt zaķīšus, vēdera plēvi un starpribu muskuļus. Griezuma vietā var sākt vairoties baktērijas. Zemādas audi un muskuļu plēves pasargā gaļu no piesārņojuma. Šie virsējie audi nogatavināšanas procesā sakaltīs, bet gaļa zem šīs garoziņas saglabāsies svaiga un aromātiska. Tomēr, ja vēdināšanas procesā kuņģa un zarnu saturs izplūdis, tad vēdera plēves caurspīdīgais iekšējais slānis un visas plēves vēdera dobuma iekšpusē pēc iespējas ir jānoplēš un jānogriež. Jānoņem arī limfātiskie mezgli, diafragmas paliekas, asinsvadi un hematomas. Obligāti jāizgriež traheja un barības vads, kā arī taisnā zarna. Galva jānoņem un medījums jākarina aiz pakaļkājām. Tādā veidā tas labāk atasiņosies. Vēlams pārzāģēt iegurņa kaulu. Vislabāk arī pilnībā pārzāģēt krūškurvi un atvērt to. Liemeni pirms nogatavināšanas nenodīrā. Āda pasargā gaļu no apkalšanas un ārējās ietekmes. Nogatavinātu dzīvnieku nodīrā pēc tam.
Rīks krūškurvja atvēršanai
Sekmīgai dzesēšanai medījuma krūškurvis ir jāatver. Tas palīdzēs pēc iespējas ātrāk pazemināt gaļas temperatūru, palēninot sadalīšanās procesu.
Lai noturētu dzīvnieka krūškurvi atvērtu, var izmantot jebko, kaut vai sprungulīti. Outdoor Edge piedāvā speciālu saliekamu rīku, kas tiek iekļauts medību nažu komplektos.
Outdoor Edge piedāvātais spraislis ir izgatavots no tērauda – uzticams un ērts. Par spīti nelielajam izmēram, izmantojot šo rīku, krūškurvis tiks atvērts pietiekami plaši, lai paātrinātu jebkura medījuma dzesēšanu.
Kā pareizi izvēdināt dzīvnieku. Praktiskais seminārs #17
Pieejams žurnāla Medības YouTube kanāla maksas programmā 7×64