Medībās ir dažādas situācijas, kad īsti nevar saprast, ko redzi savā priekšā – mātīti vai tēviņu. Dzīvnieks var būt pa daļai paslēpies krūmos, zālē. Var būt ir iestājusies dziļa krēsla, tā sauktās pēdējās gaismas minūtes, kad vēl var paspēt nomedīt dzīvnieku. Jebkuros apstākļos pirmais, kad ir jāspēj medniekam – jāspēj atšķirt dzimumu.
Vai, kā attēlā, dzīvniekus fiksē medību kamera. Šīs ierīces tiek izmantotas dzīvnieku populāciju novērošanai un platībās esošo trofejas dzīvnieku novērtēšanai. Iestājoties rudenim, aizvien vairāk briežu apmeklēs dzīvnieku pievilināšanas vietas, jo labības laukos vairs nav, bet briežu dzimtas iecienītais rapsis nav iesēsts visur.
Viens no paņēmieniem, kā apgrūtinātas redzamības apstākļos atšķirt briežu tēviņu no mātītes ir pēc silueta – ķermeņa ģeometrijas, ja tā var teikt. Mātītes ķermeņa aprises veido taisnstūri. Savukārt tēviņa ķermenis vairāk līdzinās trapecei. No sāna skatoties, priešdaļa ir platāka nekā dibena daļa. Tēviņa skausts ir izteikti augstāk par pakaļgalu.
Šādu ģeometrisku paņēmienu varētu būt grūti izmantot, ja runa ir par pirmā vai otrā gada briežu tēviņiem, kas vēl ir gana smalki un nenobrieduši, taču to skausta daļa tik un tā ir izteiktāka, augstāka, nekā mātītēm. Tādā gadījumā lieti noderēs binoklis vai laba termālā kamera, kas ļaus saskatīt, vai konkrētajam eksemplāram ir ragi, kas arī ne vienmēr ir tik lieli, lai uzreiz tos ieraudzītu, īpaši krēslā vai miglā.
Kā atšķir pirmos no otriem ragiem staltbriežiem?
Dažas pieredzējušā mednieka Raimo Jansona atziņas no Latvijas Mežu sertifikācijas padomes un Latvijas Mednieku asociācijas rīkotā semināra, kas notika 12.oktobrī (2018.) Ungursalā. Par medību ētiku, staltbriežu populācijas struktūru un stalbriežu ragu selekciju. Skaties VIDEO!
Valgalciema bērnu laukumā brieži uzrīko tusiņu. Tas tik ir harēms! Aculiecinieka video
Abonē žurnālu Medības!