Žurnāla redakcija bieži saņem fotoattēlus ar pēdu nospiedumiem un aicinājumu palīdzēt saprast – tas bijis vilks vai suns. Parasti izvairīgi atbildam, jo pēc pieredzes var spriest – pēc viena pēdas nospieduma nav iespējams pateikt, kam tā pieder. Ir pat bijuši gadījumi, kad rakstiem vai publikācijām tiek izmantoti attēli ar vilka pēdām, bet lasītāji norāda, ka tā esot suņa pēda pa visiem 100!
Ir jāredz kontekts – pēdas atrašanās vieta, kā liktas citas pēdas, kādi ir apkārtējie apstākļi, vai vilks vispār tur ietu.
Pamēģinājām vienu eksperimentu. Sociālajā tīmeklī Facebook ievietojām bildi ar pēdas nospiedumu, lūdzot balsot par to, vai attēlā redzama vilka vai suņa pēda. Pirms sākās diskusija, 90 % nobalsoja par vilka pēdu. Kāds pat raktīja: “Vilks, labi izteikta pēda.”
Pirmā pazīme
Pēc grāmatās rakstītā var spriest, ka suņa pēda it kā ir apaļāka, bet vilka izstieptāka. Tomēr problēma ir tāda, ka dzīvnieks nav statisks – tas kustās, skrien, lēkšo, rikšo. Pēdas mainās. Līdz ar to pēc viena pēdas nospieduma nevar īsti precīzi pateikt, kas nospiedumu atstājis.
Otrā pazīme
Vilks soli liek precīzi vienu aiz otras, nu gluži kā modele uz mēles. Pat ja iet bars, dzīvnieki var likt pēdu pēdā. Pēc šīs pazīmes jau labāk var noteikt un saprast, kas gājis.
Trešā pazīme
Principā šī ir arī viena no svarīgākajām pazīmēm, proti, konteksts un apkārtējie apstākļi. Kur pēda konstatēta – mežā vai tuvu apdzīvotajai vietai? Gājis viens dzīvnieks vai bars? Vai apkārtnē iepriekš manīti vilki, vai varbūt konstatēti klaiņojoši suņi? Apstākļi palīdzēs labāk saprast situāciju un precīzāk noteikt – kurš tad pēdu mežā atstājis!
Vilks vai suns?
Žurnāla Medības Facebook profilā publicētā pēda pieder sunim. Liela auguma sunim, kurš sētā svaigā sniedziņa apstājies. Te arī būs pēdas kontekts!
Secinājumi
Mēs redzam to, ko ļoti vēlamies redzēt. Tādēļ, lasot pēdas, ļoti uzmanīgi jāizvērtē visi apstākļi. Pēc vienas pēdas nospieduma ir praktiski neiespējami konstatēt, kas tad galu galā pēdu atstājis.
Lasi un abonē žurnālu Medības!