Lai gan svina gludstobru ieroču medību lodes tuvākajā laikā, domājams, vēl netiks aizliegtas, tomēr tā ir ļoti reāla iespēja nākotnē. Tādēļ ražotāji meklē jaunus risinājumus un piedāvājumus. Līdz šim lielāka bezsvina munīcijas izvēle bija tieši attiecībā uz medībās izmantojamām skrotīm, ar bezsvina medību lodēm bija pašvaki. Pašas zināmākās un arī plaši un sen izmantotās ir D Dupleks dažādās bezsvina munīcijas variācijas medībām. Tāpat ar bezsvina risinājumu pavisam nesen klajā nākuši lietuviešu munīcijas ražotāji Zala Arms.
Šogad arī itāļu kompānija Clever izrāda jaunumu – Sabot Steel bezsvina lodi. Tā uz citu fona izceļas ar divām lietām. Pirmkārt, patronas cena ir 0,89 eiro, otrkārt, šīs medību lodes ātrums ir 570 m/s. Ražotājs arī apgalvo, ka, pateicoties īpašām tehnoloģijām, ir nodrošināta trāpījumu precizitāte līdz pat 80 metriem, kā arī patrona nodrošina lieliskus rādītājus, ar to medījot vidēja un liela izmēra medījumus pat 80 metru distancē.
To saka ražotājs, bet kādi rezultāti dzīvē? Lai pārliecinātos par lodes precizitāti, devāmies uz Rīgas Šaušanas centru, kur mēģinājām saprast, kādu grupu veido lodes trāpījumi.
Jāatzīstas, ka nešāvām 80 metru distancē, lai gan vajadzēja pamēģināt. Tomēr, šaujot stāvošā mērķī 35 metru distancē, bija skaidrs, ka šai lodei ar precizitāti problēmu nav. Patiesībā lielākās problēmas var rasties pašam šāvējam, kā arī ir jāsaprot, kur lodes lido, šaujot ar dažādiem stobriem un dažādiem stobru sašaurinājumiem jeb čokiem.
Ieteikumi
Pirms šaut ar bezsvina munīciju – jebkādu, arī skrošu – iesakām pārliecināties, vai konkrētais ierocis, kā arī konkrētie čoki ir tam piemēroti. Šajā gadījumā konkrētajam ierocim bezsvina munīcijas lodes izmantojamas ar čokiem, kas nav šaurāki par 0,5. Šautuvē šāvām ar diviem čokiem – 0,25 un 0,5. Jāsaka uzreiz, ka ar dažādiem stobru sašaurinājumiem lodes trāpījumi bija atšķirīgās vietās. Atšķirība starp abiem stobriem bija kādi 10 līdz 15 cm. Tas nozīmē, ka katram medniekam, pirms doties uz medībām, vajadzētu patestēt dažādas lodes ar dažādiem stobru sašaurinājumiem, lai varētu atrast pašu piemērotāko un precīzāko kombināciju.
Jāsaka, ka 35 metros lodes iet precīzi. Kā jau medību lodei atsitiens ir jūtams, piedevām vēl tādēļ, ka šauts tika no atbalsta, nevis no brīvas rokas, kad atsitiens pēc definīcijas ir mazāks. Veidojām trīs ložu grupas, šaujot ar vienu un otru stobru. Ja vien šāvējs nepieļauj kādu kļūdu, ložu trāpījumi pat saskaras, kas liek domāt, ka arī tālākās distancēs rezultātiem jābūt labiem. Tā kā lodes ātrums ir krietni vien lielāks salīdzinājumā ar citām alternatīvām, ieteikums būtu arī pašaut uz skrejošu mērķi, jo šajā gadījumā nepieciešamais apsteigums būs krietni vien mazāks. Mazliet gan mulsina tas, ka lode ir samērā viegla – 22,5 grami. Iespējams, tas ir iemesls lodes lielajam ātrumam. Principā šajā kombinācijā lodes svaram nevajadzētu būt šķērslim, lai lode būtu efektīva, medījot arī lielu medījumu.
Jāsaka, līdzšinējās saņemtās atsauksmes no medniekiem ir gana pozitīvas, tas liek domāt, ka šī varētu kļūt pat par ļoti konkurētspējīgu alternatīvu medībām ar odziņu, proti, šī patrona, ja neskaita plastmasas konteineru, videi ir daudz draudzīgāka nekā ierastā munīcija.
Alternatīvas
D Dupleks Monolit 32
Lodes ātrums: 430 m/s
Lodes enerģija: 2960 džouli
Svars: 32 g
D Dupleks munīcijas priekšrocības. Stāsta Andris Stīpnieks. IWA Outdoor Classics
Zala Arms Gualandi Steel 32
Lodes ātrums: 420 m/s
Svars: 31,5 g