It kā ar trofejas dzīvnieka galvaskausu mērīšanu viss ir skaidrs. Platumu un garumu sasummējot, iegūst pēc Starptautiskās medību un medījamo dzīvnieku aizsardzības komitejas (CIC) kritērijiem piešķiramos punktus. Tomēr katra medījamā dzīvnieka trofejai ir savas īpatnības, kas ir jāņem vērā ikvienam trofeju ekspertam. Arī bebra mērīšanā ir savi knifi.
Nacionālās kategorijas eksperts Erlends Sebris padalījās bebra galvaskausa mērīšanas noslēpumu pieredzē. “Galvaskausa platumu mēra vaiga kaulu visplatākajā vietā. Savukārt garumu nosaka no pakauša kaula līdz augšžokļa priekšpusei, proti, līdz priekšzobu pamatnei. Mērījumam izmanto precīzu bīdmēru, tomēr katra bebra pakausis ir unikāls. Pakauša kaula līnijas izliekums var dot dažu milimetru atšķirību, ja instruments nav pielāgots,” paskaidroja eksperts.
Erlends Sebris vilka, bebra, lūša un lāča galvaskausa mērīšanai izmanto draugu dāvinātu bīdmēru, ko pats ir uzlabojis. Tam ir piemetināta papildu metāla plāksnīte, kas ļauj instrumentam piekļauties galvaskausa pakauša kaulam precīzi, neskatoties uz tā aizmugurējās līnijas izliekumu. “Aiznesu dāvināto instrumentu pie meistara, lai piemetina metāla plāksni, bet pēc tam papildus nokalibrēju bīdmēru. Tagad tas ir precīzs līdz milimetra simtdaļai,” sacīja eksperts un nodemonstrēja, kā ar šo instrumentu var nomērīt bebra galvaskausa platuma un garuma rādījumus.