Jau ierasts, ka Āfrikas cūku mēra uzraudzības procesā mednieks par asiņu parauga paņemšanu no nomedītās mežacūkas saņem atlīdzību 30 eiro apmērā.
Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vadītāja vietnieks Mārtiņš Seržants skaidro, ka medniekiem noteikti jāņem vērā vairākas būtiskas lietas:
“Tad, kad mednieki nodod nomedīto mežacūku asins paraugus, mēs lūdzam uz iesaiņojuma korekti norādīt vairākas lietas. Vispirms jau skaidri un salasāmi uzrakstītu marķiera numuru. Ja būtu absolūta garantija, ka kļūdas nebūs, pietiktu tikai ar šo marķiera numuru, lai identificētu mednieku. Mēs saņemam tos datus no Valsts meža dienesta, kas rodas mežacūkas reģistrēšanas mirklī lietotnē Mednis.
Taču tādēļ, ka nereti mednieki pārrakstās, lai kļūdu varētu novērst un ar mednieku sazināties, uz iesaiņojuma lūdzam norādīt arī vārdu un uzvārdu, un tālruņa numuru.
BIOR darbinieki, kas veic testēšanu, ir konstatējuši, ka ir dienu tiek iesniegti vairāki paraugi, kur uz paraugiem apzināti norādīts nepareizs vārds un uzvārds. Kad tiek vaicāts, kāds ir īstais vārds un uzvārds, mednieki strikti atsakās to izpaust – kāda esot nozīme vārdam, paraugs ir testējiet,” tā Mārtiņš Seržants.
“Taču šeit ir jāievieš skaidrība. Ir nepieciešams skaidri identificējams paraugs, kura numurs sakrīt ar mednieka datiem, kas mežacūku nomedījis. Ja nav iespējama precīza identifikācija, paraugs netiek testēts.
Taču katrs zvans, līdz tiek iegūta precīza informācija, kavē arī citu paraugu apstrādi, attālina to mirkli, kad tiek saņemti testēšanas rezultāti. Katram paraugam, kas nav identificējams, tiek patērētas vismaz 15 papildus minūtes.
Savukārt testēšanas rezultātus mednieks saņem uz to e-pasta adresi, kuru viņš ir norādījis Valsts meža reģistrā. Mednieks var norādīt vairākus e-pastus. Gan savu, gan, piemēram kluba vadītāja e-pastu, ja arī viņš vēlas saņemt testēšanas rezultātus.
Pats svarīgākais jautājums ir par samaksu. Visus šos gadus, kamēr tiek maksāta atlīdzība, tā tiek maksāta tikai un vienīgi uz privātpersonu bankas kontiem medniekam, kurš cūku ir nomedījis.
Lai atlīdzību saņemtu, medniekam ir jānorāda savs (!) bankas konta numurs Medņa web versijā (https://web.mednis.app)
No šī gada 1. janvāra PVD vairs nav savas grāmatvedības. Medniekus tas skar tādējādi, ka iepriekš, ja bija kādas neprecizitātes datos, bija cilvēks, kas rūpīgi sekoja līdzi, lai visi maksājumi tiktu izpildīti. Piezvanīja adresātam, precizēja konta numuru un tamlīdzīgi, ja bija kādas problēmas.
Tagad viss notiks automātiski. Valsts kasei iedosim elektronisku tabulu ar vārdiem, uzvārdiem un pārskaitāmajām summām. Ja sistēma konstatēs neatbilstību, piemēram, konkrētais bankas konts nebūs reģistrēts konkrētajam cilvēkam, tad mednieks naudu visticamāk nesaņems. Tāpēc ir ļoti svarīgi reģistrēt savu bankas kontu, nevis sievas, kāda cita radinieka, paziņas vai mednieku formējuma kontu.”
Abonē uz 11 mēnešiem kopā ar pielikumiem, spiežot šeit!
Žurnāla Medības janvāra numurā lasi par briežu izšaušanu!