Cope

Kā noķert nakts zandartu no pavasara līdz ziemai?0


Nakts zandarts
Nakts zandarts
Foto: Alberts Kalns

Alberts Kalns

Pastāstīšu, kā un uz ko ķeru zandartus, sākot no jūnija līdz rudens beigām, ziemai. Varbūt kādam noderēs, jo ļoti daudz ir gribētāju, kas vēlas šo tumsas plēsēju noķert, bet nu kaut kā galīgi nesanāk. Saņemu daudz jautājumu sociālajos medijos par to, kur, kā, kad un uz ko. Šeit atbildēšu uz visiem šiem jautājumiem, izņemot uz KUR.

Sāku pirkt dažādus voblerus, bet izmantot kaut kā bija slinkums vai arī nebija ticības, pārsvarā visus šos gadus džigoju vai arī ķēru, vienmērīgi ietinot gumiju. Tas viss, protams, strādāja – vairāk vai mazāk, bet zivis ķērās. Pa to laiku jau voblerkastes bija sakrājušās pilnas. Tā nu es nolēmu, ka 1. jūnijā jāliek būs lietā. Aizbraucot pie ūdenskrātuves ap 21.00, vēl gaišs, bet nekas. Paņemu pirmo vobleru – zipbaits khamsin citroniņu. Un pirmajā metienā zandarts, man āķis lūpā, pa to vakaru noķēru, ja nemaldos, trīs mēra zandartus un vēl pāris asaru, bet man joprojām nav saprašanas, kā ar vobleru naktī jāķer. Tad sevi piespiedu braukt maksimāli bieži, lai saprastu tā paradumus – ko un kā, un kad. Tā nu es sāku braukāt katru dienu un pamazām iebraucu tēmā. Jūnijā viss gandrīz notika kā pēc grāmatas, copes ap vienu un to pašu laiku uz visiem vobleriem, kas bildē, pilnīgi šķiet, ka krāsa būs noteicošā, nu nezinu, varbūt. Arī mānekļa novadīšana bija līdzīga, palēna, vienmērīga ietīšana, ar nelielu iegrimi, jo zandarts smuki nāca augšā pēc sava medījuma. Pieminēšu, ka ķeru vietās, kur dziļums ir no 50 cm līdz diviem metriem.

Mānekļi
Autora foto

Nu pienāca jūlijs – bula laiks. Mētāju visu to pašu, ko jūnijā, bet uz ierastajiem mānekļiem kaut kā ne tā, kā gribētos. Uzliku atkal vobleru, kurš ūdeni nav redzējis. Pontoon21 crack jack 98mr. Sagadīšanās vai ne, bet uz šo vobleru noķēru daudz zivju. Sajūta tāda, ka vairāk nostrādāja iegrime, nevis izmērs, jo, kad voblera mēlīte aizskāra grunti, tā uzreiz bija sitiens kātā. Protams, periodiski bija zivs arī uz maniem cietušajiem khamsiniem, bet nu crack jack guva labākus panākumus. Runājot par laikapstākļiem, tajā periodā bija tā, ka pirmā zivs vienmēr bija pirms saulrieta, tas liek domāt, ka zandarts atrodas savā medību zonā jau kādu laiku pirms krēslas. Piebildīšu, ka vasaras vidū rezultatīvākās copes bija tad, kad ārā bija vējains un citreiz arī lietains, varbūt tāpēc, ka tajos seklumos tomēr zivs ir tramīga, jo gar krastu bieži var redzēt, ka zandrts izlīdis un nostājies savā medību pozīcijā.
Jācenšas mazāk izmantot lukturīšus, jo, ja zandarts parasti medī tuvāk pie krasta, tas var zivi aizbiedēt.

Tā nu vasara jau sāka iet uz otru pusi, klāt jau augusts, un pēkšņi mani khamsini pārstāja strādāt. Ievēroju, ka ūdens sācis ziedēt. Nu tik zaļš, ka mānekli neredz vispār. Sāku eksperimentēt ar visu pēc kārtas. Un, jā, atradu atslēdziņu – lielie vobleri 100–130 mm. Man lielie, jo biju radis visu laiku ķert uz viegliem vobleriem, ar kātu līdz 14 g. Protams, ar lielākiem mānekļiem un niknāku spiningu man bija atkal jāpiešauj roka, lai viss izdotos, un viss arī izdevās, jo ūdens ziedēšanas laikā nebija citu copmaņu un es varēju kārtīgi izvērsties. Teikšu, kā ir, agrāk es nevarēju ciest augustu, bet nu šogad tas bija izcils. Pieminēšu, ka odi ēda nost tā, it kā es būtu ar medu nosmērēts, nekādas jaunās tehnoloģijas to atbiedēšanai neizmantoju, bet nu tas tā.
Pamazām pienāca septembris, bet nu silts kā pa vasaru. Īpaši nekas nemainījās, lieli mānekļi, vidēji lēna ietīšana ar grunts aizskaršanu. Pieminēšu, ka no jūnija līdz septembra vidum zandarts ņēma mānekli, vadot pa vienu un to pašu trajektoriju. Svarīgi bija nostāties attiecīgi no straumes stipruma, lai varētu mānekli novadīt gar pareizajiem akmeņiem. Starp citu, viena svarīga lieta – ķerot akmeņainās vietās, regulāri jāpārbauda vobleru stāvoklis, vai nav plaisu, caurumu utt. Un svarīgi ir bieži mainīt āķus, uz tiem nevajag ekonomēt. Izmantoju Gamakatsu, BKK un Decoy firmas āķus. Tiem tiešām var uzticēties.
Laiks iet uz priekšu, parādās rudens vēsums, un pēkšņi viss sāk mainīties. Ūdens atdziest, un mani ierastie akmeņi klusē jau nedēļu, copes nav, viss slikti. Redzu, ka zandartu mednieku ir jau diezgan daudz krastā un pāris simtu metru tālāk pa kādai zivij noķer. Izdomāju, ka nākamo vakara copi pamēģināšu tālāk, kur visi ķer. Nepatīk man makšķerēt, kad jāstāv plecs pie pleca, bet nu tā brīža situācija piespieda veikt korekcijas manos copes ieradumos. Pienāca nākamais vakars, un devos tur tālāk. Iespraucos pretī tādām kā niedrēm, un pirmajā metienā tīri zolīds zandarts, nākamajā metienā zemmērs, piebildīšu, ka zemmēri pret mēriem man šogad bija apmēram 1:30 mēru labā. Tā es pie savām niedrēm notusēju pāris nedēļu, par lomiem varēja nesūdzēties, bet kādā brīdī sāku pamanīt, ka paliek jau grūti kaut ko dabūt.

Nu jau pienācis kārtīgs rudens, sāku jau aktīvāku zandartu meklēšanu pa perimetru, zivis ir, bet gribas vairāk, laikam izlepis vai kas, nezinu. Padomāju, ka vajag paprovēt vietu, kur ķēru visu vasaru un pusi rudens. Tur, kur tie akmeņi. Pie akmeņiem nekā, bet laternas gaismā redzu, ka zandarti ir apmēram 10 metrus tālāk kā vasarā, tur tāda neliela kants, kur aiziet no 50 cm uz 1,5 m. Tā nu sāku eksperimentēt, un rezultāti nebija ilgi jāgaida, un nebaidīšos teikt, ka vēsā rudens labākais voblers ir pontoon21 dexter minnow 93. Ar šo vobleru ir noķerts ļoti daudz zandartu, un esmu pārliecināts, ka būs vēl. Mainījās mānekļa vadīšana aukstajā laikā, vobleri ar iegrimi ap 1,5 m, ļoti lēna vienmērīga ietīšana un viens no maniem TOP dziļajiem pontoon21 crack jack sāka strādāt, vispār neko nedarot, iemetu, iedzinu dziļumā un apstādinu, lai straume dara savu. Tieši šajās ilgajās pauzēs notika zandartu dusmīgie rudens sitieni.
Tā man gāja, nocopēju daudz. Vienu, divas reizes nedēļā atpūtos, visas pārējās dienas medīju zandartu. Par to, cik kopā noķēru, laikam nestāstīšu, bet nu krasta copei tas cipars man pašam šķiet iespaidīgs. Standarta mēri bija 47–50 cm, to bija daudz, tad 50–60 cm kādi 20 un tādi 60+ bija 10, bija arī 70 cm, bet nu tas tā. Šogad sezonu noslēgšu laikam, kad viss sasals.

Raksts tapis sadarbībā ar Zivju fondu

Kā rudenī pierunāt līdaku – tehnika, mānekļi, copes vietas. Sarunas laivā #17

Lasi arī aktuālajā žurnāla Lielais loms numurā!

Saistītie raksti

Abonē 2025. gadam, saņem dāvanā makšķernieku kalendāru ar copes dienām un vari laimēt īpaša dizaina makšķernieka kostīma komplektu no SIA “ĒSMA”

Lasi žurnālu Lielais loms!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Pieredze
Kad brieži apēdīs rapsi, būs par vēlu, jeb lauksaimniekiem jāiesaistās vairāk
Ekskluzīvi 1 diena
ME
Medības
Pieredze
Staltbriežu likvidācija? Kādi būtu problēmu risinājumi un kādas tad galu galā ir problēmas?
Ekskluzīvi 1 diena
ME
Medības
Pieredze
Veidojas priekšnosacījumi stirnu limita atjaunošanai. Valters Lūsis par situāciju ar stirnām
Ekskluzīvi 2 dienas
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Vilku limitu nepalielinās un vai tik vispār medības neatcels…
Ekskluzīvi 3 dienas
ME
Medības
Klausies!
Vai mednieka pienākums ir visu izmedīt? “Šauj garām!” #262 epizede
Ekskluzīvi 3 dienas
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Mednieki un lauksaimnieki izkausies vai izkaus briežus? Otrā tikšanās par postījumiem
Ekskluzīvi 4 dienas
Lielais Loms
Cope
Malu zvejniekiem pa aci! Jānis Stikuts un leģendārie copes stāsti. “Ķeram lielo!” #45 epizode
Ekskluzīvi 11. decembris, 2024
ME
Medības
Klausies!
Kad mednieku grib izdzīt no meža vai padarīt par vergu? “Šauj garām!” #261 epizode
Ekskluzīvi 11. decembris, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
Mednieka soma. Tēmēkļi medībām ar dzinējiem un ne tikai
Ekskluzīvi 4. decembris, 2024
ME
Medības
Klausies!
Nevar mednieku sist no visām pusēm! Haralds Barviks. “Šauj garām!” #260 epizode
Ekskluzīvi 4. decembris, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
Mednieka soma. Super budžeta klase: ko var nopirkt par mazāk nekā 500 eiro?
Ekskluzīvi 3. decembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Sastapt lāci dzinējmedībās vairs nav nekas īpašs, populācija turpina augt. Aculiecinieka video
Ekskluzīvi 2. decembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Terorizēsim šo vietu. Vilku teritorijā kopā ar Aivaru Dunduru. 2. daļa. Video bloga #84 epizode
Ekskluzīvi 27. novembris, 2024
ME
Medības
Klausies!
Alkohola pārbaudes visiem medniekiem, ieroči čeholos. “Šauj garām!” #259 epizode
Ekskluzīvi 27. novembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Polijā šautuvē sašauts mednieks. Kas notika patiesībā?
Ekskluzīvi 25. novembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Lūšus novēro arvien biežāk, bet vai vilki kļūst bezbailīgi? Aculiecinieku video
Ekskluzīvi 21. novembris, 2024
ME
Medības
Klausies!
Lūši un vilki uz to nabaga stirnu, nabaga aļņa teļu. “Šauj garām!” #258 epizode
Ekskluzīvi 20. novembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Mednieks nofilmē lāci, kas skrien viņam tieši virsū. Aculiecinieka video
Ekskluzīvi 19. novembris, 2024
Indulis Burka
Pieredze
Kad pēdējo reizi tīrījāt gaiseni? Praktiski padomi
Ekskluzīvi 15. novembris, 2024
ME
Medības
Cope
Japāņu Dievs pret franču ēdienu jeb Basara VS Frodigy. Sarunas laivā #16
Ekskluzīvi 14. novembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Bebru slepenā dzīve. Kas ir izmetis zaru čupu ūdenstilpē? Medījamie dzīvnieki
Ekskluzīvi 14. novembris, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
Mednieka soma. Odziņa uz kūkas – ballistiskais kalkulators
Ekskluzīvi 13. novembris, 2024
ME
Medības
Klausies!
Trāpīt mērķī 2 km. Mednieks trešajā paaudzē – Dāvis Zaube. “Šauj garām!” #257 epizode
Ekskluzīvi 13. novembris, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Ieroču siksna ar pievienoto vērtību – šāviena stabilizāciju. Video bloga #84 epizode
Ekskluzīvi 12. novembris, 2024
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Jaunais Pulsar Merger LRF XT50 – izrādās, ka var būt VĒL labāk
Ekskluzīvi 12. novembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Sprūda mēlītes nospiediens! Gailišus neviens nespaida! Praktiskais seminārs #51
Ekskluzīvi 11. novembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Milzīgs 14 vilku bars Cēsīs? Vilki siro Ropažos? Aculiecinieku video
Ekskluzīvi 11. novembris, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
Mednieka soma. Viens termomonoklis – divas lēcas. Tas ir iespējams!
Ekskluzīvi 11. novembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Paraugdemonstrējumi – kompleksās pārbaudes putnu suņiem (daži pieturpunkti). Praktiskais seminārs #50
Ekskluzīvi 8. novembris, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Kas labs veikalā Huberts? Par godu Svētā Huberta dienai, svētku atlaides – 8. novembrī!
Ekskluzīvi 6. novembris, 2024

Lasītākie