2020. gadā žurnāls Medības publicēja MSAF atbalstītā projekta Ligzdojošo un nomedīto ūdensputnu izpēte lūgumu papildus VMD Nomedīto dzīvnieku reģistrācijas žurnālam nepieciešamajiem datiem noteikt arī nomedīto putnu dzimumu un vecumu un ziņot par to Latvijas Universitātes Bioloģijas institūtam.
Sadarbība bija ražīga – saņemtas ziņas no 99 medniekiem par vismaz 460 medību reizēm. Pateicamies Gintam Aizupietim, Jevgeņijai Aļeinikovai, Artūram Alksnim, Valdim Ancānam, Jānim Antonovam, Edgaram Baikam, Kārlim Baltkājim, Linardam Bartuševicam, Artim Berķim, Vilnim Bernardam, Oļegam Bevoļskim, Jānim Bētiņam, Edgaram Bodniekam, Ritvaram Bukam, Jānim Buzam, Ivaram Cīrulim, Robertam Čakšam, Aldim Čaurim, Artim Čuknam, Pēterim Daņiļēvičam, Dzintaram Dīķim, Lindai Dombrovskai, Igoram Dombrovskim, Aināram Dreimanim, Sandrim Endziņam, Edgaram Ermansonam, Andrejam Fjodorovam, Kārlim Frankam, Edgaram Frišfeldam, Uldim Gereišam, Arnim Graudužim, Dainim Grīnbergam, Jurijam Jesko, Ingvaram Jēkabsonam, Reinim Kaļķim, Artim Kapeniekam, Aigaram Koratam, Andrim Krauklim, Andrim Kravalim, Kasparam Kusiņam, Rihardam Ķurbim, Guntaram Lagūnam, Artūram Laubergam, Normundam Lācītim, Robertam Lepsim, Ivaram Liepiņam, Emīlijai Mariševai, Mārim Matisonam, Edgaram Matisonam, Kārlim Matisonam, Gintam Melbārdim, Edgaram Muceniekam, Egilam Ozolam, Gatim Panavam, Magnus Pelz, Uģim Perševicam, Artim Peteram, Viktoram Pērkonam, Reinim Pickam, Guntaram Polim, Ģirtam Razmam, Eduardam Rācenim, Dainim Rengartam, Aleksandram Ribakovam, Uldim Roķim, Uldim Rozem, Andim Rūtiņam, Andrejam Senkānam, Kristīnei Senkānei, Maratam Siliņam, Andrim Skrastiņam, Jānim Slokam, Andrim Stīpniekam, Mārim Strautniekam, Aigaram Strelevicam, Artūram Surmovičam, Jānim Suveizdam, Andim Šakeram-Pelcmanim, Mārim Šaripo, Elnajam Štrauham, Artūram Štrodaham, Kārlim Šubem, Ritvaram Taubem, Gvido Taubem, Edgaram Treimanim, MairimVaitam, Viesturam Valdim Dreimanim, Dagnim Vasiļevskim, Varim Važam, Agrim Vilnim, Tomam Virsim, Jānim Vītolam, Linardam Vītolam, Mārim Vrubļevskim, Agnim Zīvertam, Valdim Zīvertam, Mārtiņam Zvirbulim un diviem anonīmajiem korespondentiem par atsūtītajiem datiem!
Pavisam ziņots par 1271 pīli un lauci, 237 zosīm, 195 ievainotiem un neatrastiem putniem, 29 nesekmīgām medību reizēm.
Uzziņai!
Ar pilnu iegūto 2020. gada ainu par katru sugu iespējams iepazīties, kā arī ziņot par nomedītajiem ūdensputniem var:
www.nomeditie.org
Šo monitoringu Latvijas mednieki veic jau kopš 2005. gada, tāpēc iespējams novērtēt ilgtermiņa izmaiņas. Krīklim, mežapīlei un laucim šo gadu laikā novērota būtiska jauno putnu īpatsvara samazināšanās mednieku guvumā. Līdzīga situācija krīklim konstatēta arī Somijā. Arvien biežāk kā ligzdotāja tiek novērota un arī mednieku ziņojumos parādās pelēkā pīle.
Ar MSAF atbalstu nomedīto ūdensputnu monitorings turpinās arī šogad. Medību atklāšanā Engures, Babītes, Liepājas ezerā un Nagļu dīķos ornitologi lūgs parādīt nomedītos ūdensputnus un iztaujās par medību gaitu. Ļoti ceram uz sadarbību. Tajā pašā laikā ceram, ka atcerēsieties – šī reģistrācija neatceļ mednieka pienākumu guvumu ierakstīt arī Nomedīto dzīvnieku reģistrācijas žurnālā un ziņot VMD. Svarīgi, lai šie dati būtu pareizi, jo reizi sešos gados tie tiek izmantoti, veidojot ziņojumu par sugu stāvokli Eiropas Komisijai. Precizēt putna sugu var palīdzēt vietnes www.nomeditie.org apmeklējums vai par bibliogrāfisku retumu kļuvušais 2005. gada Jāņa Vīksnes Medījamo ūdensputnu noteicējs.
Tāpat ļoti ceram, ka turpināsies nomedīto ūdensputnu datu iesūtīšana visas sezonas garumā. Ļoti vērtīgas mūsu sadarbībā ir nomedīto ūdensputnu fotogrāfijas. Pīļu noteikšanai ir labi, ja redz knābi un astes galu, bet pats svarīgākais ir izplests spārns – vēlams izvēlēties sausāko un tīrāko spārnu un iespējami labus gaismas apstākļus. Tad attēli ļaus precizēt vecumu un dzimumu arī vēlāk sezonā, kad spalvu maiņa astē beigusies.
Būtībā mēs lūdzam Nomedīto dzīvnieku reģistrācijas žurnālam veidot paplašināto kopiju, iekļaujot ziņas par medību datumu, vietu (pagasts, biotops), suņa līdzdalību, nomedīto putnu sugu, dzimumu, vecumu, neatrasto putnu skaitu un varbūt pat sugu, gredzenu klātbūtni un saturu, īpašas piezīmes (piemēram, neparasts krāsojums, parazīti). To, kādi putni tiks nomedīti, ietekmē arī medību metode (uz gaidi, uz celšanu utt.). Arī ziņas par nesekmīgām medību reizēm ir svarīga informācija! Jūsu piezīmes par to, ka visā vakarā nav sastapts neviens putns vai sastapti vāji lidojoši, palīdz labāk saprast, kas notiek ar ūdensputnu populācijām šajā klimata svārstību laikā.
Ir mednieki, kas ziņo par guvumu pēc katras medību reizes (tas ir labi – iespējams uzreiz atrisināt visus neskaidros jautājumus). No citiem anketu saņemam sezonas beigās. Visi dati būs ļoti gaidīti. Katrs var izvēlēties sev ērtāko ziņošanas veidu.
Svarīgi!
Nomedīto ūdensputnu monitoringā iespējams piedalīties, ziņojot par medībām un to rezultātu vietnē www.nomeditie.org, pa e-pastu nomeditie@lu.lv, Whatsapp uz numuru 25764272 vai 26542733, https://www.facebook.com/nomeditie, pa parasto pastu Antrai Stīpniecei, LU Bioloģijas institūts, Ojāra Vācieša iela 4, Rīga, LV-1004.
Cerībā uz sadarbību arī šogad, ne spalviņas vēlot,
Antra Stīpniece