Kā nogriezt sunim nagus, vai tas vispār ir jādara, no kā ir atkarīga nagu augšana un tamlīdzīgi jautājumi bieži vien atstāj suņu saimniekus neizpratnē.
Suņa nagi aug nepārtraukti. Tas, cik lieli un biezi ir nagi, ir atkarīgs no šķirnes, suņa vecuma un izmēra. Augšanas ātrums, ir diezgan individuāls un to ietekmē organisma funkcijas, ūdens un pārtikas kvalitātes.
Kā nogriezt sunim nagus? Skaidro veterinārārsts!
Kā suns notrin nagus?
Ja suns dzīvo pagalmā un staigā vietās ar dabisku segumu vai, staigā ļoti maz, tad nagi notrinas daudz lēnāk, nekā aktīviem medību un sporta suņiem, kā arī tiem, kas dzīvo pilsētā un pamatā pārvietojas pa asfaltu.
No kā ir atkarīgs nagu biezums?
Salīdzinot vienāda izmēra vai šķirnes suņus, jaunākiem suņiem būs plānāki un elastīgāki nagi, bet vecākiem – biezāki un cietāki.
Dzīvnadzis
Dzīvnadzis ir jutīgā naga daļa. Ja dzīvnieka nagi ir gaiši, to var redzēt cauri naga virsslānim. Šādus nagus apgriezt ir vieglāk, jo ir skaidri redzams, kur beidzas dzivnadzis – tas ir rozigs, jo tajā ir asinsvadi un nervi. Dzīvniekiem ar melniem nagiem dzīvnadzis nav redzams, toties, raugoties no apakšas, var ieraudzīt skrimšļaudu veidoto spilventiņu, kas norāda uz vietu, kur jāveic griezums.
Kā noteikt, vai pienācis laiks griezt nagus?
Pastāv uzskats, ka nagus jāgriež tad, kad, sunim mierīgi stāvot uz grīdas, tie sniedzas līdz segumam. Ja ir skaidri dzirdama suņa nagu skrapstēšana pa grīdu, iespējams, jāaplūko ķepas un jāķeras pie standziņām.
Tajā pašā laikā veterinārārsti aicina negriezt suņa nagus pārāk bieži vai par daudz tikai tādēļ, ka traucē troksnis, ko suns rada, pārvietojoties pa lamināta grīdu. “Iesējams, suns izlaiž nagus vairāk tikai tādēļ, lai noturētos uz slidenās virsmas,” uzsver Liepājas veterinārs Dzintars Tīds.
Ir jāapskata suņa nagi. Ja tie liecas, ja veidojas ieliekums starp naga pamata daļu un pārējo, ja nagi izskatās pēc raganas nagiem – ir pienācis laiks tos apgriezt.
Nagu veido cietā daļa un tās iekšpusē esošais dzīvnadzis, ko no ārējās vides šķir skrimšļaudu spilventiņš. Tas ir redzams naga apakšpusē, kā cietas vielas loki. Šajā vietā ir droši nogriezt nagu un sunim nesāpēs.
Ar nagu šķērītēm, kuras ir paredzētas dzīvnieku nagu griešanai, nags janogriež aptuveni 2-3 mm pirms dzīvnadža.
Melnie nagi jāgriež pakāpeniski, uzmanoties, lai nesavainotu dzīvnadzi. Pretējā gadījumā sunim var izveidoties bailes no nagu griešanas.
Gadījumā, ja nags tika savainots, jācenšas apturēt asiņošanu vai griezties pie veterinārārsta, kad tas ir nepieciešams.
Ja vēlaties savam mīlulim apgriezt nagus un darīsiet to pirmo reizi, lūdziet padomu savam veterinārārstam, kurš parādīs un izstāstīs kā to var izdarīt vislabāk.