“Vēlos uzzināt VMD viedokli par savainotu dzīvnieku izsekošanu diennakts tumšajā laikā. Kādi tēmēkļi drīkst atrasties uz ieroča? Ja ievēro Medību noteikumu 84. punktu, tad aizliegumā izmantot termotēmēkli nav loģikas, jo briežus medīt ar mākslīgo gaismas avotu arī nedrīkst,” žurnālam Medības vaicā kāds no lasītājiem.
Jāņem vērā, ka Latvijā spēkā esošos normatīvos dokumentus vai atsevišķus konkrēta dokumenta punktus nedrīkst lasīt pa vienam, izrautus no konteksts, tāpat jāņem vērā, ka ir jomas, tajā skaitā medniecība, kuras regulē ne tikai likums vai noteikumi.
Piemēram, Medību noteikumu 83. punkts (pārvietojoties diennakts tumšajā laikā, ierocis, kam pievienots nakts redzamības tēmēklis, mākslīgās gaismas avots vai siltumu uztverošs (termālais) tēmēklis, ir izlādēts, izņemot gadījumus, ja tiek pārbaudīts šāviena rezultāts vai izsekots ievainots medījamais dzīvnieks) skaidri nosaka, kādus tēmēkļus drīkst izmantot, izsekojot ievainoto dzīvnieku, bet 84. punkts (pārbaudot šāviena rezultātu vai izsekojot ievainotu medījamo dzīvnieku diennakts tumšajā laikā, izmanto pastāvīgi ieslēgtu gaismas avotu) attiecas uz drošību, apzīmējot savu atrašanās vietu, lai tā ir skaidri saskatāma citiem. Tāpat Medību likuma 24. pants nosaka atļautos un aizliegtos medību rīkus un paņēmienus konkrētu dzīvnieku medībās.
Skaidro Valsts meža dienesta Medību daļas vadītājs Valters Lūsis:
“Atbilde uz šo jautājumu ir dota Medību likuma 24. panta 9. punkta c), d) un m) apakšpunktā, kur noteiktas medījamo dzīvnieku sugas, kuras atļauts medīt diennakts tumšajā laikā ar vispārīgi aizliegtiem medību līdzekļiem. Staltbrieži iepriekš minētajos Medību likuma apakšpunktos nav minēti. Medību noteikumu 84. punkts tiešām attiecas uz mednieka atrašanās vietas apzīmēšanu, diennakts tumšajā laikā pārbaudot šāviena rezultātu vai izsekojot ievainotu dzīvnieku.”
Uzziņai
Medību likuma 24. panta 9. punkts: (Par nelikumīgām medībām atzīst…) medīšanu, izmantojot šādus aizliegtus medību līdzekļus, rīkus, metodes un paņēmienus:
a) “putnu” līmi, aklus vai sakropļotus dzīvniekus kā ēsmu;
b) skaņu ierakstus;
c) mākslīgus gaismas avotus diennakts tumšajā laikā, izņemot mežacūku, lapsu un jenotsuņu medības;
d) nakts redzamības tēmēkļus ar elektronisko palielinājumu vai attēla pārveidošanu diennakts tumšajā laikā, izņemot mežacūku, lapsu un jenotsuņu medības;
e) spoguļus un citas apžilbinošas ierīces;
f) lāzertipa tēmēkļus;
g) tīklus, kas darbojas neselektīvi saskaņā ar lietošanas nosacījumiem vai izmantošanas apstākļiem;
h) kājķeramos slazdus un slazdus jeb lamatas, kas darbojas neselektīvi saskaņā ar lietošanas nosacījumiem vai izmantošanas apstākļiem;
i) arbaletus, lokus;
j) pusautomātiskus šaujamieročus, kuru patrontelpas un magazīnas (patronu padošanas mehānisma) kopējā ietilpība ir lielāka par trim patronām, izņemot mežacūku, lapsu un jenotsuņu medības;
k) lidaparātus, motorizētus braucošus sauszemes un ūdens transportlīdzekļus;
l) ieročus, kas nav klasificēti kā medību šaujamieroči;
m) siltumu uztverošos (termālos) tēmēkļus diennakts tumšajā laikā, izņemot mežacūku, lapsu un jenotsuņu medības.