Fazāns pēc būtības ir krūmu vista ļoti skaistā iepakojumā. Īpaši tie, kas audzēti fermā un baroti ar speciāli sagatavotu barību. Iekšējā auss burtiski dzird komentārus par to, ka fazānu medības nav īstas medības un fazāns nav īsti medījams putns. Ir! Protams, tām ir sava specifika. Turklāt mūsu apstākļos citu lauka putnu medības pagaidām nav iespējamas. Irbes medīt nav atļauts. Tikmēr fazāns ir medījamo putnu sarakstā Latvijā un šis medību veids – ar suņiem, ar dzinējiem – kļūst aizvien populārāks. Somijā un Zviedrijā gadā izlaiž dabā desmitiem tūkstošu fazānu un daļai izdodas ne tikai izdzīvot, bet arī sagaidīt putnēnus. Interesanti, ka zviedru fazāni iemācījušies nakšņot kokos, tādējādi paglābjoties no plēsējiem. Izcelsmes valstīs tie nesēž kokos, bet gan uz nakti paslēpjas dzeloņkrūmos. Iespējams, ar laiku tie iedzīvosies arī Latvijā.
Tātad fazāns. Gaļa ir blīva, kājas tumšas, krūtiņa gaiša. Nav tik balta kā broileram, bet tuvu tam. Pirmā gada putns var svērt līdz kilogramam. Daudz ir atkarīgs no tā, kādā voljērā tas audzis un kā barots. Pēc garšas šis putns atgādina ļoti kvalitatīvu padomju laiku vistu. Izvārot zupu, par to pārliecinies. Buljons ir dzidrs, dzeltens un ļoti aromātisks. Tomēr fazāna garšas īpašības un aromātu var uzlabot. Fazānus var nogatavināt tāpat kā pīles, taču tiem ieteicamā temperatūra ir tuvu desmit grādiem pēc Celsija. Nogatavināšanas laiks ir atkarīgs no laika apstākļiem, ja putns pakarināts ārā, un no mednieka apņēmības. Mums, kas nav diži saraduši ar nogatavināšanas ideju, tas prasa arī zināmu drosmi, tomēr ir vērts pārvarēt bažas. Pirmo reizi es par to pārliecinājos, kad atļāvos nogatavināt zaķi ar visām iekšām četras nedēļas. Rezultāts bija izcils. Ar putniem ir tieši tāpat. Kāds slavens pavārs teica: “Garšas virsotne tiek sasniegta, kad fazāns sāk sadalīties; tā aromāts attīstās, gaļas sulas sajaucas ar taukiem, kas notiek tikai noteiktā fermentācijas pakāpē, tāpat kā kafijā esošo eļļu var atsvabināt, tikai to grauzdējot.”
Ko saka zinātne
Internetā ir atrodams daudz interesantas informācijas. Piemēram, publikācija, kas atspoguļo medījuma gaļas nogatavināšanai veltītu eksperimentu rezultātus. Fazāns, kas bijis pakarināts vesels un nogatavinājies desmit dienas desmit grādu temperatūrā, pēc izcepšanas vairumam degustētāju šķita daudz aromātiskāks un garšīgāks nekā tie, kas tika nogatavināti četras dienas 15 oC, vai tie, kas karājās astoņpadsmit dienas 5 oC temperatūrā. Desmit grādos nogatavināto fazānu gaļa ieguva izteiktāku medījuma garšu, kļuva mīkstāka un aromātiskāka. Vairākums pasaules līmeņa pavāru un pārtikas speciālistu norāda, ka fazānus vajag nogatavināt ārā, kas ir pieņemami, ja vien runa nav par karsto laiku augusta sākumā un septembrī. Dažreiz pie mums arī oktobris ir gana silts, tādēļ putna nogatavināšanai var izgatavot speciālu sieta skapi vai sagatavot vietu dzesētavā. Ideālā temperatūra fazāna nogatavināšanai ir 10–12 oC. Tālāk. Lielbritānijas zinātnieki izpētījusi, ka clostridia un e. Coli baktērijas sāk strauji vairoties, apkārtējās vides temperatūrai paceļoties virs 15 oC. Turpretī desmit grādos baktērijas attīstās ļoti lēni, bet clostridia vispār nespēj vairoties. No tā visa izriet, ka pēc medībām vislabāk putnus salikt vēsumā, atstatus citu no cita vai uzreiz uzkarināt. Fazāna nogatavināšanai optimālie nosacījumi ir 10–12 oC trīs līdz desmit dienas.
Nākamais ir jautājums – par spalvām un iekšām. Fazāna āda ir plānāka un vārīgāka nekā pīlei. Tādēļ spalvas un pūkas, kas pasargā to no ātras izžūšanas ir ieteicams saglabāt. Taču tas nav obligāti. Arī noplūktu fazānu var nogatavināt, tad gan jārēķinās, ka āda izkaltīs un būs metama ārā.
Iekšas, ja tās nav sašautas, arī nav jāņem ārā. Nogatavinoties iekšās esošie enzīmi pozitīvi ietekmēs fazāna gaļas garšu.
Ļoti liela nozīme ir putna vecumam. Latvijā fazānu medībās izmanto voljēros audzētus putnus, un parasti tie ir jaunāki par gadu. Šādā vecumā nebrīvē audzētu putnu gaļa nav sīksta, un tāda putna nogatavināšanai pietiks ar vienu līdz trim dienām.
Nevar mednieku sist no visām pusēm! Haralds Barviks. “Šauj garām!” #260 epizode
Abonē 2025. gadam ar pielikumiem un saņem 3 tematiskos pielikumus.
👉 Abonē 2025. gadam bez pielikumiem.
👉 Abonē 2025. gadam LIELO KOMPLEKTU: Medības ar Pielikumiem + e-izdevumi + LASI.LV | viss portāls
Abonē žurnālu Medības 2025. gadam
Žurnāla Medības decembra numurā lasi par medījuma gaļu!