Lūšu medību sezona ir sākusies 1. janvārī, un, atsaucoties uz Valsts meža dienesta rīkojumu šajā medību sezonā līdz limita izpildes brīdim, bet ne ilgāk par 31. martu būs ļauts nomedīt 80 dzīvniekus.
Kā rīkoties pēc lūša nomedīšanas?
Pirms nomedīta lūša pārvietošanas no vietas, kur tas nomedīts, medību vadītājam jānodrošina:
– Medību noteikumu 4. pielikuma Akts par vilka/lūša nomedīšanu aizpildīšana;
– lūša fiksēšana fotattēlā ar faila atribūtos iekļautu precīzu tā atrašanās vietu un datumu (GPS koordinātes);
– šī fotoattēla, informācijas par nomedītā lūša dzimumu un vecumu un nomedītā lūša īpašnieka mednieka apliecības numura nosūtīšana uz epastu medibas@vmd.gov.lv vienas darba dienas laikā pēc lūša nomedīšanas;
– nomedītā lūša saglabāšana līdz paraugu nodošanai speciālā lūšu monitoringa nodrošināšanai, par ko LVMI Silava pārstāvis izdara atzīmi aktā par vilka/lūša nomedīšanu vai nosūta informāciju uz e-pasts medibas@vmd.gov.lv.
Arī nomedījot lūsi nepieciešams aizpildīt Medību noteikumu 3. pielikumu Informāciju par izlietotajām medību atļaujām un mēneša laikā iesniegt to Valsts meža dienestā. Papildus elektroniski uz e-pasta adresi medibas@vmd.gov.lv vienas darba dienas laikā pēc tā saņemšanas jāiesniedz arī Valsts meža dienesta rīkojuma pielikums Medību slodze un lūšu populācijas tendences, kas nepieciešams monitoringa datu vākšanai.
Kāpēc nepieciešams lūšu monitorings?
Zināms, ka lūši tāpat kā vilki vairākās Eiropas un pasaules valstīs iekļauti īpaši aizsargājamo sugu sarakstos. Šo sugu aizsardzība noteikta starptautiskās konvencijās un Eiropas savienības valstu likumdošanā, tomēr šie dokumenti pieļauj atkāpes, ja nepieciešamība šīs aizsargājamās sugas medīt ir pieteikami pamatota ar zinātniskiem pētījumiem un datiem. Šī monitoringa mērķis ir gūt datus par populāciju un tās spēju atjaunoties pēc konkrētās medību slodzes. Līdz ar to, šī monitoringa īstenošana ir vienīgais veids, kā varam saglabāt lūšu medības Latvijā.
CITES sertifikāts. Kas tas ir? Vai man to vajag?
Valsts meža dienesta ziņojumā minēts, ka, atsuacoties uz Eiropas Padomes 1996. gada 9. decembra Regulu (EK) Nr.338/97 par savvaļas dzīvnieku un augu sugu aizsardzību, A pielikumā minētās sugas, tai skaitā vilkus un lūšus, aizliegts pirkt, piedāvāt pirkšanai, iegādāties komerciāliem nolūkiem, publiski izstādīt komerciālos nolūkos, lietot komerciāliem mērķiem un pārdošanai, uzglabāt pārdošanai, piedāvāt pārdošanai vai transportēt pārdošanai bez tā saucamā CITES sertifikāta. Pieteikuma veidlapa CITES sertifikāta saņemšanai pieejama Dabas aizsardzības pārvaldes mājaslapā vai VMD mājaslapā. Ja CITES sertifikāts dotajā brīdī neliekas nepieciešams, vajadzība pēc tā var rasties nākotnē. CITES sertifikāts dod arī iespēju pierādīt vilka vai lūša trofejas izcelsmi, kā arī tas ir nepieciešams, lai dzīvnieku nodotu taksidermistam.