Meklējot labākos risinājumus medību apavu un apģērba ražošanā, uzņēmumi izmēģina dažādus materiālus.
Virsdrēbju izgatavošanā šobrīd popularitātes virsotnē ir dažādu membrānu audumi, toties apavu ražošanā viens no izplatītākajiem modernajiem materiāliem ir neoprēns. Tas ir viegls porains kaučuks, mīksts un simtprocentīgi drošs pret ūdeni.
Tā dēvēto neoprēna audumu veido porainā kaučuka loksne, ko no abām pusēm ieskauj sintētisks trikotāžas audums. Tas ir patīkams ādai un piešķir materiālam vēlamo izskatu, taču tā galvenais uzdevums ir pasargāt pašu neoprēnu no mehāniskas ietekmes. Neoprēna lietojums ir visnotaļ plašs.
Medniekiem no tā tiek ražoti dažādi aksesuāri, piemēram, ieroču jostas ar ādas apdari virspusē, cimdi un, protams, zābaki. Ir vairāku veidu zābaki, kuros tiek izmantots gumijotais vai porainais neoprēns, un gadās, ka tie ieplīst.
Ko darīt, ja neoprēns ir ieplēsts
Manā gadījumā runa ir par nelielu plīsumu zābakā. Virspuses audums ieplēsts, nedaudz ieplēsts pats neoprēns, bet zars, uz kura uzķēros, cauri izgājis nav. Kad konstatēju šo plīsumu, radās jautājums, kā to labot.
Lasi un abonē žurnālu Medības arī nākamgad!
Kādas ir pirmās asociācijas, domājot par neoprēnu? Pareizi, hidra. Kas valkā hidru? Ūdenssporta un ekstremālo sporta veidu piekritēji. Vienu tādu trako pazīstu jau daudzus gadus. Paldies, Andri Užegov, par palīdzību!
Būdams sirdī atsaucīgs cilvēks, Andris aizdeva man speciālo līmi, kas ir paredzēta neoprēna līmēšanai un, protams, neatteica padomu, kā visa operācija veicama. Tas reāli izskatās pēc ķirurģiskās iejaukšanās!
Galvenais, kas ir jāsaprot, – saplēsto neoprēna aksesuāru nekavējoties jāpārtrauc lietot un jālabo pēc iespējas ātrāk, jo materiāls ir vārīgs. Līdzīgi kā brūce ir jāšuj pēc iespējas ātrāk, jo audi atmirst…
Operācijai nepieciešamie materiāli
• Būs vajadzīga līme. Manā rīcībā tika nodota Neoprene Queen hidrotērpu labošanas līme, kas ir nopērkama internetā tepat Latvijā. Cena ap 10 eiro, un pietiks ilgam laikam.
• Vēl vajadzēs diegu, vaitspirtu un līmlenti vai izolācijas lenti.
Process
Pirmkārt, zābaks jāizžāvē. Labāk ar saplēsto vietu pret radiatoru, jo neoprēnam vajag daudz laika, lai izžūtu. Kad viss ir sauss, plīsuma vietu saspiež ar pirkstiem, cenšoties it kā izspiest uz āru cauruma sieniņas, attauko iekšā un virsmu apkārt. Berzēt, vilkt vai staipīt neko nedrīkst, jo audums irst pa valdziņiem, bet neoprēns sāk drupt.
Kad viss attaukots, joprojām turot plīsumu izspiestu uz āru, ieziež tur līmi un laiž vaļā, nedaudz (!) saspiežot malas kopā.
Uzreiz ar sintētisku diegu un tievu adatu jāsašuj plīsums. Vīle jāveido nevis vienkārši pāri malai, bet metot diegu uz priekšu, lai vīlei uz muguras veidojas tāds kā valnītis. Šuvēji to dēvē par šarnīrdūrienu.
Kad caurums sašūts, paņem līmlenti vai izolācijas lenti un nogriež četrus gabaliņus, izveidojot sētiņu ap sašūto plīsumu atkarībā no vīles lieluma un konfigurācijas. Es atkāpos apmēram pusi centimetra.
Diemžēl līme Neoprene Queen ir melnā krāsā, bet zābaki ir brūni. Taču labāk kroplīga izskata vesels zābaks nekā stilīgs, bet saplīsis.Līme žūst 24 stundas. Kad tās pagājušas, līmlenti vai izolācijas lenti ņem nost. Es, paveicot šo procedūru, drošības pēc tomēr papildināju līmes slāni ar vēl vienu un noliku zābakus žāvēties tālāk.