Kopš pagājušā gada ne tikai ir mainīta staltbriežu medību sezona atkarībā no dzīvnieka vecuma un dzimuma, bet arī ir atsevišķi izdalīti buļļi, jauni buļļi, govis un teļi. It kā jau uz šo gāja kādu laiku, iepriekš ar Valsts meža dienesta (VMD) rīkojumu ļaujot ar staltbrieža govs atļauju nomedīt līdz divus gadus vecu staltbrieža bulli. Tagad to vairs nenosaka rīkojums, bet gan Ministru kabineta apstiprinātie Medību noteikumi.
Medību noteikumi
Staltbrieži:
1. buļļi no 1. septembra līdz 15. februārim;
2. līdz divus gadus veci staltbriežu buļļi no 15. augusta līdz 31. martam;
3. govis no 15. jūlija līdz 31. janvārim;
4. teļi (vecums līdz vienam gadam) no 15. jūlija līdz 31. martam.
– Izmantojot aļņu buļļa vai govs un staltbriežu buļļa vai govs medību atļauju, šajos noteikumos noteiktajā medību termiņā neatkarīgi no dzimuma atļauts nomedīt atbilstošās sugas dzīvnieku, kas nav vecāks par vienu gadu.
– Izmantojot staltbrieža govs medību atļauju, atļauts nomedīt līdz divus gadus vecu staltbriežu bulli.
Špīsers vai dūrējs?
Pie šīs tēmas atgriežamies atkal un atkal, jo ik pa laikam atsākas diskusijas par to, kā noteikt, vai dzīvniekam ir mazāk nekā divi gadi, kā atšķirt špīseru no dūrēja, kā noteikt, vai briedim ragi ir pirmie vai otrie. Ir dažādi kritēriji, bet labākais, ko var darīt, ir vienkārši doties uz mežu, vērot, bildēt un salīdzināt. Dažāda vecuma dzīvnieki ļoti atšķiras pēc auguma, aprisēm, uzvedībās, jā, arī ragiem, bet ragi nav primārais, pēc kā noteikt vecumu. Kādu laiku daudzi domāja, ka jebkuri ragi bez žuburiem ir dūrēja pazīme, tomēr pirmajiem bullēna ragiem reti kad būs žuburi, un, tā kā tas nepiedalās riestā, tad tam ir lielāka iespēja tikt nodurtam, nekā kādu nodurt pašam. Pavisam jauns bullis ar ragiem bez žuburiem ir špīsers, pieaudzis bullis ar ragiem bez žuburiem – dūrējs, ļoti bīstams un primāri medījams. Vēl viena būtiska lieta, ja notiek diskusija par to, vai bullēnam ir viens vai divi gadi, – pirmajiem ragiem nav rozetes. Ir kaut kas, kas atgādina rozeti, bet tā nav tik izteikta kā vecākiem indivīdiem.
Dūrējs
Dūrējs ir pieaudzis briedis, kuram viens vai abi ragi ir bez žuburiem, ar vienu vai abiem taisniem ragiem, kas izskatās kā zobens. Garumam nav nozīmes. Riesta cīņā šāds indivīds ar vienu vai abiem nežuburotiem, gariem, taisniem ragiem savu konkurentu uzdurs kā ceptu cāli uz iesma, bet žuburi pasargā no šādām ligām. Tādēļ arī šādus briežus sauc par dūrējiem. Bullis ar pirmajiem taisnajiem ragiem riesta cīņā nepiedalās un konkurentus nāvējoši neapdraud.
Špīsers
Špīsers ir otrā gada staltbriežu bullis ar pirmajiem ragiem, kas var būt īsāki vai garāki, resnāki vai tievāki, ar vai bez žuburiem un noteikti bez izteiktām rozetēm. Perspektīviem eksemplāriem ragu apakša jau kruzuļojas un uz ragiem var būt pērlītes un žuburi. Rozetes pirmajā gadā nav tik izteiktas kā vēlāk, būtībā rozešu kā tādu nav, bet raga t. s. rozetes pie pamatnes ir noliektas uz leju, parasti mazliet kruzuļotas. Tajā pašā laikā par perspektīvu uzskatāms arī špīsers ar masīviem ragiem, kas ir ausu augstumā vai varbūt pat zem, bet ar lielu apjomu, kā arī bullēns ar gariem ragiem, kas var būt divreiz garāki par ausīm. Protams, svarīga ir arī harmoniska un proporcionāla forma.
Kā izvēlēties bullīti ar pirmajiem ragiem?
Tad, kad tika radīta iespēja ar brieža govs nomedīšanas atļauju nomedīt jaunos briežu bullēnus, daudzi mednieki samulsa, jo īsti nesaprata, kā šo nosacījumu pielāgot dzīvē. Kādu medīt, kādu nemedīt. Ļoti vispārīgs, bet pietiekami pamatots kritērijs ir ragu garums, pēc kā var pat ļoti labi vadīties, lai pieņemtu lēmumu par nomedīšanu. Ja ragi ir gari – virs ausīm, neatkarīgi no to resnuma un krāsas bullēns nebūtu medījams. Ja briežu populācija ir ļoti laba, tad var vērtēt, cik labs ir katrs individuālais dzīvnieks, kam ragi garāki par ausīm. Tad var sākt skatīties resnumu un garumu. Bet tas ir tad, ja mednieku klubs mērķtiecīgi vēlas izaudzēt zelta cienīgas trofejas. Ja platībās staltbriežu ir maz un ragu kvalitāte kopumā nav izcila, tad ir jāvērtē, kuru medīt – tad varbūt būs arī saglabājami bullēni, kuriem ragi ausu augstumā vai mazliet virs ausīm. Tad ir medījami tādi, kam ragu vietā ir mazi, tievi, neattīstīti puļķīši.
Pirmais iespaids var būt mānīgs
Lai arī cik tas izklausītos banāli vai pat garlaicīgi, labākais veids, kā iemācīties atpazīt dzīvniekus, ir tos vērojot. Jo tas, kas var šķist patiesība sākumā, beigās izrādās alošanās. Tādēļ uzmanību zaudēt nedrīkst nekad, paļauties uz pieņēmumu, ka zinu visu, arī nevar, jo katra situācija patiesībā var būt atšķirīga. Cik ir bijis dzirdēts par gadījumiem, kad raidīts šāviens uz briežu bulli, kuram ragu vai raga galā nav kroņa, bet gan divi dakšveida žuburi, bet, kad pieiet dzīvniekam klāt, tad atklājas, ka bijis arī trešais žuburs. Kļūdas rodas tad, ja esi neuzmanīgs un pārāk pašpārliecināts. Kā saka tautas paruna – labāk septiņas reizes nomērīt un vienreiz nogriezt!
Kā pareizi novērtēt līdz divus gadus jaunu staltbriežu bulli? Padomi jaunajiem medniekiem #1
Vetārsts ar ovālo zīmogu mednieku mājas dīrūzī. Kā tas iespējams? “Šauj garām!” #196 epizode
Oktobra numurā par to kā legalizēt medījumu
Abonē žurnālu Medības 2023. gadam