26. septembrī Prāgā norisinās Eiropas Savienības Medību un dabas aizsardzības asociāciju federācijas (FACE) biedru tikšanās. Uzmanība tiek veltīta diskusijām par to, kā uzlabot sabiedrības attieksmi pret medībām. Kā viens no līdzekļiem varētu būt medījuma gaļas piedāvāšana cilvēkiem, kas ar medībām nav saistīti. To pierāda vairāki pētījumi Austrijā, Francijā, Vācijā un citviet. Zināms, ka Eiropas valstīs pastāv dažādi ierobežojumi, kas regulē medījuma gaļas apriti un iespēju to piedāvāt sabiedrībai.
Lielbritānijas pārstāvis uzsver nepieciešamību strādāt ar pārtikas apritē iesaistītajiem speciālistiem, piemēram, topošajiem šefpavāriem. Ja jaunie šefpavāri mācās medījuma gaļu pagatavot un prot novērtēt medījuma gaļas vērtību, tie savas karjeras laikā šos ēdienus vairāk piedāvās arī savos restorānos. Tāpat jaunas iespējas ir pavēris svina munīcijas aizliegums. Proti, ar bezsvina munīciju medītu dzīvnieku gaļu ir iespējams piedāvāt vietās, kur ar svina munīciju iegūtu gaļu nedrīkst piedāvāt, piemēram, slimnīcās, ziedojumos.
Spānijā tiek īstenoti projekti, kuru laikā gaļa tiek piedāvāta skolās, degustācijas pasākumos svētku laikā. Lai nodrošinātu higiēnas prasību ievērošanu, procesā tiek iesaistīti veterinārārsti. Sekmes dažādos valsts reģionos atšķiras, taču tiek apzināta statistika un veikti pasākumi, lai atšķirību izlīdzinātu.
Vācijā norisinās kampaņa Wild auf Wild. Tās laikā ir izveidota mājaslapa, kurā pēc adreses var atrast restorānus, veikalus un medniekus, kas piedāvā medījuma gaļu. Lai sasniegtu vajadzīgo auditoriju, tiek izmantoti sociālie mediji. Ir izdota arī rokasgrāmata medniekiem ar ieteikumiem, kā organizēt pasākumus, kuros cilvēkiem tiek piedāvāta medījuma gaļa.
Francijas pārstāvis uzsver, ka medījuma gaļai jābūt pieejamai ikdienā, ne tikai svētkos un iepazīstina ar veicamajiem uzdevumiem, kas jāizpilda medniekiem, lai nodotu gaļu tirdzniecībai.
Savukārt ASV katrā štatā kārtība nedaudz atšķiras. Medījuma gaļu pārdot drīkst, bet ir jābūt ievērotiem konkrētiem nosacījumiem. Par pārsteigumu pozitīvas izmaiņas ieviesa Covid-19 pandēmija. Tās laikā daudz vairāk cilvēku ir iesaistījušies medībās un paši iegūst gaļu. Tāpat arī lielajos medībām veltītajos veikalos ir plaši pieejamas dažādas ierīces, kas ļauj mājas apstākļos pārstrādāt gaļu, pēc tam to lietot pašiem un piedāvāt draugiem.
Arī Nīderlandē ir izveidota mājaslapa, kur atrast tuvāko medījuma gaļas piegādātāju. Notiek plašas diskusijas arī par ētiskiem aspektiem. Piemēram, par to, kas notiek ar medījuma atliekām un to pilnvērīgu izmantošanu. Vai medījums spēj aizvietot mājlopu gaļu, vai tas tiek definēts kā ekskluzīvs produkts? Ko darīt sugām, kas tiek medītas vienā valstī, bet citā valstī piedāvātas restorānos, kur šo sugu medības ir aizliegtas? Uz šiem jautājumiem ir svarīgi atbildēt pašiem medniekiem.
Čehijas pārstāvis stāsta par veiksmīgu videoklipu sēriju. Tās veidošanā tiek iesaistīti sabiedrībā atpazīstamas personības un šefpavāri, kas kopīgi gatavo medījuma gaļu. Lai sasniegtu auditoriju, tiek izmantotas apmaksātas reklāmas internetā un radio. Mednieku organizācijas piedalās ēdienu festivālos, kur organizē gaļas gatavošanas meistarklases, paraugdemonstrējumus un degustācijas. Tāpat tiek izplatīti videoklipi, kuros uzsver, ka nopirkt gaļu no medniekiem ir daudz lētāk nekā meklēt to lielveikalos.
Ir dažādas pieejas, kas veiksmīgi tiek īstenotas vienā valstī, bet dažādu apsvērumu dēļ neder citā. Tomēr šādas diskusijas ir nozīmīgas, lai smeltos jaunas idejas, uzklausītu citu pieredzi un rastu veidus, kā veiksmīgāk strādāt nākotnē, lai uzlabotu mednieka tēlu sabiedrība.
Avots: Latvijas Mednieku asociācija
Ja ēdams, tad medījams – Erlends Sebris. “Šauj garām!” #197 epizode
Septembra numurā par aļņu selektīvu medīšanu
Abonē žurnālu Medības 2023. gadam