Kad šaujamierocis neizšauj, kļūmes var būt dažādas. Tās var būt īslaicīgas un samērā drošas situācijas, piemēram, nenostrādā bises ežektors, neizšauj patrona. Principā šādi gadījumi nebojās ieroci, kā arī nenodarīs pašam nekādus miesas bojājumus. Toties nepareiza rīcība dažās situācijās var tiešām būt ļoti bīstama. Piemēram, pirms daudziem gadiem piedzīvots, ka kāds mednieks šauj ar vecām patronām uz lidojošiem mērķiem. Vienā brīdī šāviens nenotiek, un mednieks nevis pilda Medību noteikumos noteikto nosacījumu – pagaidīt astoņas sekundes, bet paņem ieroci, apgriež to otrādi un sāk lūkoties stobrā… Lieki teikt, ka šāda rīcība var vārda vistiešākajā nozīmē maksāt dzīvību. Vēl viens priekšnosacījums, lai pasargātu sevi un tos, kas stāv līdzās, ir vienmēr tīrīt un kopt savu ieroci. Tāpat – un šai darbībai jākļūst gluži vai automātiskai – vienmēr jāpārbauda, vai ieroča stobra kanāls ir brīvs. Tas it īpaši attiecas uz gludstobra ieroci.
Iespējamās kļūmes
Čaulīte paliek stobrā
Tas draud, šaujot tieši ar vecām gludstobra patronām, piemēram, tām, kuru čaulīte taisīta no kartona. Šāviena brīdī čaulīte atraujas no kapseles un iesprūst stobrā. Tas notiek tādēļ, ka čaulīte kļuvusi ļoti trausla un pati patrona sadalās divās daļās. Tādēļ, pirmkārt, nekad nedrīkst šaut ar vecām patronām un, otrkārt, pēc šāviena jāpārbauda stobra kanāls, vai tajā nav kaut kas iesprūdis.
Kad nenotiek šāviens
Aizkavēšanās var negaidīti notikt brīdī, kad tiek nospiesta sprūda mēlīte. Ir iespējamas situācijas, kad šāviens tajā brīdī nenotiek, bet var sprāgt pēc dažām sekundēm. Ik reizi, kad ierocis neizšauj, jārīkojas tā, it kā tas būtu aizkavējies šāviens.
Pareizi šādā situācijā ir turēt ieroci, vērstu uz leju. Medību noteikumos teikts – astoņas sekundes, bet literatūrā minēts, ka var arī ilgāk. Tad ieroci izlādē. Ja dzelksnis ir iesitis kapselē, bet nav noticis sprādziens, tas nozīmē, ka patrona nav lietojama un būtu jāutilizē. Ja dzelksnis nav iesitis pa kapseli, iespējams, tā ir ieroča vaina.
Iestrēdzis lādiņš
Šī ir ārkārtīgi bīstama situācija, kad lodei nav pietiekami liels spēks un tā iesprūst stobrā tā vietā, lai no tā izlidotu. It īpaši, ja tiek šauts ar pusautomātisko ieroci, tas var radīt sastrēgumu stobrā. Raidot nākamo šāvienu un lādiņam lidojot, kad stobrs ir sastrēdzis, rezultāts var būt katastrofāls, apdraudot gan pašu šāvēju, gan arī jebkuru, kas atrodas līdzās. Stobru nekad nedrīkst mēģināt iztīrīt ar nākamo šāvienu. Stobrs ir jāiztīra mehāniski.
Mehāniskas kļūmes
Tas notiek tad, ja patrona neielādējas, nenostrādā ežektors, nepārlādējas, piemēram, pusautomātiskie ieroči, kad lādiņš nav pietiekami spēcīgs, lai efektīvi nostrādātu pārlādēšanas mehānisms. Ir arī situācijas, kad var izšaut abi stobri vienlaicīgi, piemēram, divstobru bisei. Sliktākajos gadījumos pārāk liels lādiņš, sastrēdzis stobrs, kļūme dizainā vai kādi citi neparedzami apstākļi rada sprādzienu, kas var apdraudēt pašu šāvēju.
Kad ieķeras kapseles apmale
Tas var notikt tad, ja ekstraktorā ieķeras čaulītes kapseles apmale. Tas parasti notiek ar kalibriem, kuru patronām ir lielas kapseles apmales, piemēram, 7.62 x 54mm R.
Ierocis izšauj pats
Tas var notikt, piemēram, aizverot pielādētu bisi vai arī aizverot karabīnes aizslēgu. Var gadīties, ja ierocis ir ļoti nolietots vai arī kādas mehāniskas kļūmes dēļ. Šāds ierocis ir ļoti bīstams un nekavējoties jāved pie ieroču meistara.
Kļūme pielādējot
Tas novērojams tad, kad netiek ielādēta nākamā patrona. Tas var notikt šāvēja kļūmes dēļ, kad, piemēram, karabīnei, līdz galam netiek izlādēta izšautā čaulīte. Tas mēdz notikt tad, ja šāvējs medību apstākļos steidzas, līdz galam neatver aizslēgu un tā rada sastrēgumu patrontelpā. Parasti ir iespējams pašam šo situāciju atrisināt, bet būs gadījumi, kad jādodas pie ieroču meistara.
Nevar izlādēt
Tas notiek tad, kad pēc šāviena nav iespējams izlādēt čaulīti. Iemesli – patrontelpa ir ļoti netīra, salūzis ekstraktors, kļūme ar kapseles apmali, arī citas būtiskas problēmas.
Nolūst dzelksnis
Ir gadījumi, kad pēc šāviena, piemēram, nevar atvērt bisi, jo ir nolūzis dzelksnis. Šī ir ļoti bīstama situācija, ja ir izšāvis tikai viens stobrs, bet pielādēti abi. Tas nozīmē, ka stobrā ir pilns lādiņš, bet nav iespējams ieroci atvērt vai izlādēt. Šādā situācijā vienīgais, kurš var palīdzēt, ir profesionāls ieroču meistars.
Kā rīkoties? Lai gan ieroči tiek ražoti tā, lai izturētu lielus spiedienus un pēc iespējas pasargātu šāvēju no negadījumiem, tomēr kādreiz var notikt arī nelaime:
• tehnisku iemeslu dēļ, kad kāda no ieroča detaļām ir nolietojusies
• šāvēja neuzmanības dēļ, kad, piemēram, nepārbauda stobra kanālu
Lielākās neuzmanības kļūdas:
• Atstutē bises stobru uz zemes – stobra kanālā iekļūst zeme, sniegs, akmens.
• Bises stobrā iekļūst sniegs, automašīnā tas izkūst, bet ārā pēc tam sasalst, stobrā veidojot ledu.
• Nepiemērota lādiņa izvēle, piemēram, ar bisi, kas paredzēta 70 mm patronai, šauj ar 76 mm patronu.
• Nejauši, ejot, piemēram, lenkt, bises stobrā iekļūst ledus, netīrumi, sniegs, bet šāvējs nepārbauda stobra kanālu.
• Dubļu, sniega, ledus nokļūšana karabīnes stobrā.
• Nepiemērota lādiņa izmantošana arī karabīnei. Daudzi negadījumi pasaulē fiksēti, šaujot ar pašlādētām patronām, kurās ir lielāks šaujampulvera lādiņš, nekā to pieļauj ieroča specifikācija.’
• Ierocis netiek tīrīts, kopts.
• Ilglaicīgi tiek lietots ierocis ar tehniskām problēmām.Ielāgo! Ieroču aprites likumsLatvijā ir aizliegta šaujamieroču pārveidošana, kuras rezultātā tiek mainīta šaujamieroču kategorija vai šaujamieroču kategorijas apakšgrupa (izņemot šaujamieroču pārveidošanu par salūtieročiem (akustiskajiem ieročiem) un šaujamieroču dezaktivēšanu).
Medību noteikumi
• Ja šaujot šāviens nenotiek, ieroci atļauts atvērt ne ātrāk kā pēc astoņām sekundēm.
• Pielādējot ieroci, mednieks pārliecinās, vai stobra kanāls ir brīvs.
• Aizliegts lietot ieroci ar tehniskiem defektiem!
Ieteikumi
• Vienmēr ieroča pārvalkā turi stobra slauķi, lai nepieciešamības gadījumā stobru iztīrītu. Tas attiecas kā uz karabīni, tā arī uz bisi.
• Vienmēr rūpīgi kop ieroci – tīri stobru, patrontelpu.
• Ja nezini, ko dari, nejauc ārā ieroča mehānismu.
• Neizmanto ierocim nepiemērotas rezerves daļas.
• Problēmu gadījumā dodies pie ieroču meistara.
• Arī optisko tēmēkļu stiprināšanai izmanto piemērotus kronšteinus.