Tu no lapsām konservus taisi? Jeb kāpēc jāmedī lapsas
Tieši tādu jautājumu man uzdeva kluba puiši, kad es teicu, ka vienā vakarā nomedīju trīs lapsas, 2022. gada sezonā trīspadsmit, bet pa trīs pēdējiem gadiem kopā jau 90. Jāsaka, atsaucoties uz šo jautājumu, manas smadzenes uzreiz izmeta ideju tiešam uztaisīt konservus, aplīmēt ar skaistu etiķeti un dāvināt tos 1. aprīlī. Ja jau var ēst pūdētas zviedru siļķes (surströmming), kāpēc lapsu nevar? Tā smird ne tik dramatiski…
Jā, tie ir joki. Taču, ja runājam nopietni, tad ir vairāki iemesli, kāpēc medīju lapsas. Pirmkārt, tas ir mans iecienītākais medību veids ziemā. Otrkārt, man ļoti patīk lapsu kažokāda, es gribēju kažoku un varbūt kaut ko vēl.
Treškārt, es minētu visus pārējos ieguvumus no lapsu medībām, kas šobrīd kļūst acīmredzami kluba platībās. Atlikušās lapsas ir skaistas un spēcīgas – neslimo ar kašķi un, visticamāk, arī visādi citādi ir veselīgas.
Ir ievērojami palielinājies zaķu un stirnu skaits. Lapsu pamata barība ir visu veidu grauzēji, no kuriem tās pārtiek cauru gadu, taču rudo ēdienkartē mēdz notikt sezonālas izmaiņas. Piemēram, vasaras beigās un rudenī lapsas labprāt ēd ogas un augļus, bet pavasara beigās un vasaras sākumā tās mielojas ar zaķu un stirnu mazuļiem. Ir pierādīts, ka liela dala bojāgājušo jaundzimušo stirnēnu ir uz lapsu sirdsapziņas. Līdz ar to, regulējot rudo plēsēju populāciju, mednieki palielina stirnu izdzīvošanas iespējas. To mēs tagad arī redzam platībās.
Kas sanāca no nomedītajām lapsām?
Nomedītās lapsas visas tika vestas uz ģēri Kailenos Kailiai Šauļos. Kažokādu apstrādes kvalitāte ir kolosāla. Mīkstas, plānas, izturīgas – tās var izmantot jebkādu izstrādājumu darināšanai. Skaidrs, ka no visām manis nomedītajām lapsām tikai daļa bija izmantojamas. Kašķi izskaust ir ļoti grūti. Es aizvedu pie šuvējiem uz firmu Lietuvā Carolinakmit tikai 35 lapsas. Dažas atstāju mājās, jo vienkārši nevar būt tā, ka man mājās nav nevienas kažokādas…
Kažoks
Manam kažokam aizgāja 120 lapsu ādas. Tas tādēļ, ka to šuva tikai no sāniņiem. Šuvēji teica, ka no pilnas lapsas man kažoks nepatiks, jo izskatīsies pārāk liels, un piedāvāja šo variantu. Tika izmantotas lapsas no uzņēmuma arhīviem.
Paklājs
Izmērs 180 x 150 cm. Izmantotas 28 lapsas un papildu kažokādu gabaliņi, lai iekļautos izmēros. Šādu paklāju var izgatavot ar ādas pamatni, kas padarīs to īpaši izturīgu. Tomēr lapsas āda un vilna nav sevišķi izturīga, tādēļ šis paklājs pamatā kalpos kā dīvāna aksesuārs vai pleds. Šādā gadījumā izgatavotājs piedāvā izvēlēties audumu, kas tiks piešūts apakšā.
Apkakle
Apkaklei izmantota lapsādu plecu daļa. Aksesuāram ir aizdares āķītis. Turklāt apkakle ir šūta tā, lai tai cauri var izvērt zīda lakatu vai lenti.
Piekariņi
Lapsu astes un ķepiņas, kas ir maigas un zīdainas, tika pārvērstas par dažādiem somu un atslēgu piekariņiem.
Šī sezona
Šajā sezonā pagaidām nomedīts tikai trīspadsmit lapsu. Tagad to ir ievērojami mazāk un ikviena eksemplāra nomedīšana prasa vairāk pūļu un pacietības, tomēr februāra beigas ir viens no labākajiem periodiem, jo pēc riesta lapsas intensīvi barojas un tās var medīt pie ēsmas vai izmantojot kādu no plēsēju pievilināšanas svilpēm. Man ir gan Nordik Predator Mini, gan Nordik Predator Plain Pain, kas lieliski strādā vidēji tālās distancēs. Protams, jāatceras par maskēšanos, vēja virzieniem un slēpņa izvēli, tomēr pēc šo dzīvnieku riesta perioda medības ar pievilināšanu ir ļoti sekmīgas.
Var izcelt Lapsas riesto februārī un martā (riesta kulminācija Latvijā – februāra nogalē). Neraugoties uz to, ka riesta perioda sākumā katrai mātītei zināmu laiku seko vairāki tēviņi, kuri cits ar citu laiku pa laikam izkaujas, lapsas ir monogāmas – mātīte atdodas tikai vienam sekotājam, ar kuru uz vienu sezonu izveido stabilu pāri.
Būtībā vēl arī martā lapsas ir medījamas. Kažokādas kvalitāte vairs nav tik laba kā decembrī un janvārī, taču vietās, kur šie mazie plēsēji slimo ar kašķi vai nodara kaitējumu kādai saimniecībai, šis apsvērums nav jāņem vērā.