
Kad pēdējo reizi tīrījāt gaiseni? Izdzirdot šo jautājumu, lielākā daļa šo ieroču lietotāju noteikti paliks uz pauzes. Kā tad tā? Pneimatiskajā ierocī taču nav pulvera sadegšanas gāzu… Kāpēc tas būtu jātīra? Taču atsevišķi šo ieroču ražotāji norāda, ka ierocis būtu jātīra pēc katriem 150–200 šāvieniem.
Arī es neesmu tas labākais piemērs, un mana pneimatiskā gaisene Gamo Shadow IGT piedzīvojusi jau vismaz 2000 šāvienu un ne reizi nav tīrīta. Jāteic, jo vairāk tiek šauts, jo vairāk sāku aizdomāties par to, vai tiešām ierocis nav jātīra – galu galā medību šaujamieroču stobros tāpat paliek ne tikai pulvera gāzu, bet arī lodes materiāla nogulums. Un mīkstā svina lodīte pa vītņoto stobru skrien visai ņipri! Atsitoties ložu uztvērējā no tās pāri paliek vien svina pankūciņa!
Meklēju informāciju dažādos avotos, un atklājās, ka esmu izlaidis jau aptuveni desmit tīrīšanas reizes.
Šaujot gaisenes stobrā paliek svina putekļi un mikroskopiski lodes gabaliņi. Sākotnēji tie netraucē, taču ar laiku tie sāk ietekmēt šaušanas precizitāti.
Vēl viena pazīme, kas liecina, ka ierocis ir jātīra: šaujot ir skaidri redzami vieglie dūmi, kas nāk no stobra gala. Gaisā jūtama specifiska smarža. Ja stobrs ir ļoti aizaudzis, tas var radīt problēmas gāzu virzuļa un sprūda mehānikā.
Kad pēdējo reizi tīrījāt gaiseni? Praktiski padomi
Kas nepieciešams
Protams, ir vajadzīgs kalibram atbilstošs slauķis ar birstītēm. Manā gadījumā tie ir 4,5 mm. Nepieciešama vara vai bronzas birstīte, neilona birstīte un vēl viena birstīte ar auduma materiālu, nelielas kokvilnas lupatiņas.
Vajadzēs arī ieroču tīrīšanai paredzēto eļļu. Es ieroču tīrīšanai izmantoju Iosso tīrīšanas līdzekļus – pastu un eļļu. Tos abus paredzēts izmantot sistēmā, un līdzekļi domāti ne tikai pulvera gāzu un oglekļa atlieku iztīrīšanai no stobra, bet arī vara un svina atlieku notīrīšanai. Tiek notīrīta pat virspusēja rūsa.
Process ir pavisam vienkāršs. Vispirms stobru samitrina ar nelielu daudzumu eļļas, pāris reižu izbrauc ar bronzas birstīti un izslauka ar vairākām lupatiņām. Tad uz neilona birstītes uzklāj nelielu daudzumu pastas un ar to rūpīgi apstrādā stobra iekšpusi. Ražotājs norāda, ka birstīte cauri stobram jāvirza 8–10 reizes. Taču, ja nav slinkums, birstīti var virzīt aptuveni 30 reižu. Tā pasta vairāk iedarbosies un efekts būs lielāks. Tad atliek tikai ņemt konkrētā kalibra stobram paredzētās lupatiņas un, nostiprinot tās uz šim mērķim domātā slauķa uzgaļa, virzīt cauri stobram. Katra nākamā lupatiņa būs tīrāka par iepriekšējo. Process jāturpina, līdz lupatiņa no stobra tiek izstumta tīra.
Pēc tam atkal vienu lupatiņu samitrina ar eļļu un, mainot tīras lupatiņas, slauka, līdz stobrs tīrs – uz lupatiņas vairs nav redzami netīrumi. Tas arī viss.
Jāatceras, ka ierocis jātīra no patrontelpas puses virzienā uz stobra galu, lai nesabojātu vītnes, kas ir stobra galā. Ja tās tiks sabojātas, ieroča precizitāte būs pagalam.
Iosso stobra tīrīšanas līdzekļiem nav smakas, tāpēc ar tiem droši var darboties iekštelpās. Tie izgatavoti no augu ekstraktiem un bioloģiski noārdās. Tāpēc nav jāuztraucas par to, ka papildus tiek radīti bīstami atkritumi. Jāņem gan vērā, ka svina daļiņas tomēr nav videi draudzīgo materiālu sarakstā…
Mani secinājumi
Kad viss bija sagādāts, ķēros pie darba. Uz lupatiņām bija gan lodīšu materiāla atliekas, gan… rūsa. Tas nozīmē, ka ieroča stobrs patiešām jātīra regulāri. Ja to paredzēts kādu laiku nelietot, tas jāiztīra un uz stobra iekšpuses jāatstāj plāna neitrālas eļļas aizsargkārtiņa.
Manā gadījumā tas nav nepieciešams, jo ar pneimatisko ieroci trenējos šaut regulāri – vismaz divas reizes nedēļā. Toties stobra tīrīšana gan būs jāiekļauj regulāri darāmo darbiņu sarakstā!
Trāpīt mērķī 2 km. Mednieks trešajā paaudzē – Dāvis Zaube. “Šauj garām!” #257 epizode
Abonē 2025. gadam ar pielikumiem un saņem 3 tematiskos pielikumus.
👉 Abonē 2025. gadam bez pielikumiem.
👉 Abonē 2025. gadam LIELO KOMPLEKTU: Medības ar Pielikumiem + e-izdevumi + LASI.LV | viss portāls
Abonē žurnālu Medības 2025. gadam

Žurnāla Medības novembra numurā lasi – vai ar alni viss it slikti!
