Sociālajos tīklos visai bieži lasāmas ziņas par mežacūku nedarbiem Pierīgā. Kāds žēlojas, ka cūka gaišā dienas laikā ienākusi pagalmā viena, cits, ka atnākusi visa saime. Ne vienam vien uzrakts par bargu naudu iekoptais zālājs. Kā savu īpašumu pasargāt? Kam zvanīt un sūdzēties par mežacūku darbošanos?
Mārupes novada medību koordinācijas komisijas priekšsēdētājs Nikolajs Antipenko, kurš ir arī ļoti pieredzējis mednieks skaidro, ka visbiežāk mežacūkas apmeklē tos pagalmus, kuri atrodas tiešā meža tuvumā un kuri nav norobežoti ar pietiekami kvalitatīvu žogu.
“Viens no pēdējiem gadījumiem – mājas pagalmā ienāca mežacūka, taču šis pagalms tieši robežojās ar 20 gadu vecu egļu jaunaudzi… Īpašumu no meža šķīra tikai grāvis… Prātīgākais risinājums ir ierīkot žogu, turklāt kvalitatīvu, nevis no auklām un sērkociņiem. Mežacūka ir spēcīgs dzīvnieks! Žoga apakšējā mala jāierok zemē vismaz 15 cm dziļumā, lai cūka to nevarētu ar šņukuru pacelt. Ja žogam izmantots siets, kas sametināts no tievākām stieplēm, tam gar apakšējo malu nepieciešama papildus resnāka diametra stieple, žoga stabiņi jāliek biežāk. Esmu ievērojis, ka īpašumos, kurus norobežo labs žogs, cūku postījumu nav. Ja žoga nav vai tas ir slikts, postījumi ir.
Tāpat jālieto repelenti. Mežacūkas gan visai ātri saprot, ka repelents pats par sevi viņas neapdraud un līdzekļa efektivitāte pēc pus gada samazinās.
Pērn Medību koordinācijas komisijā izskatījām 30 iesniegumus par mežacūku nodarītajiem postījumiem.
Pamatā sūdzas cilvēki, kas uz lauku apvidu pārcēlušies no pilsētas centra. Viņi nevēlas saprast, ka ir pārcēlušies dzīvot tur, kur ir savvaļas dzīvnieki.
Vēl viens iemesls ir lielā mežacūku populācija. Kopš pagājušā gada augusta Spilves apkaimē vien nomedītas ap 60 mežacūkām. Turklāt, vairāki ļoti lieli dzīvnieki, kas patiešām var būt cilvēkam bīstami. Cūkas ir teritorijās, kurās ilgstoši netika medītas un atsevišķi eksemplāri sasnieguši 250 kilogramu svaru. Tas ir ļoti nopietni. Savukārt cilvēki nesaprot, ka mežacūka ir bīstams dzīvnieks un vēl mēģina rukšiem teju no rokas pasniegt cienastu…
Svarīgi ir turpināt cūkas intensīvi medīt. Un ir cilvēki, kas to saprot, palīdz mums, medniekiem ierīkot normatīvajiem aktiem atbilstošus paaugstinājumus, lai varam sargāt viņu īpašumus. Savukārt mednieki izmanto nakts redzamības un termo tēmēkļus, klusinātājus, lai medības cilvēkus traucētu pēc iespējas mazāk.
Par mežacūku nedarbiem jāziņo pašvaldības policijai vai tieši medību koordinācijas komisijai,” skaidro Nikolajs Antipenko.
Kā rāda jaunākais Thermion2 LRF XL60? Ar putnusuni un termotēmēkli meklējam bebrus
Abonē uz 11 mēnešiem kopā ar pielikumiem, spiežot šeit!
Žurnāla Medības janvāra numurā lasi par briežu izšaušanu!