Pieredze

Kāpēc siltās ziemās dzīvniekiem ir tik biezs tauku slānis? Klimata izmaiņas caur mednieka prizmu.0


Briežu govs tauku slānis ir tik izteikts, ka atgādina mežacūkas gaļu.
Briežu govs tauku slānis ir tik izteikts, ka atgādina mežacūkas gaļu.
Foto: Linda Dombrovska

Kāds lasītājs žurnālam Medības iesūtījis fotogrāfijas, kurās redzami nomedītas briežu govs gaļas gabali ar neraksturīgi biezu tauku slāni, kas pēc izskata teju vai atgādina mežacūkas gaļu. Kāds ticējums vēsta, ka tauku rezervju slāņa biezums ir atkarīgs no gaidāmajiem laikapstākļiem, proti, jo vairāk tauku, jo bargāka ziema gaidāma, tomēr tas nonāk pretrunā ar pēdējos gados pieredzētajiem netipiski siltajiem ziemas mēnešiem. Kā tad īsti ir?

Skaidro Valsts mežzinātnes institūta Silava vadošais pētnieks, Dr. biol. Jānis Ozoliņš: “Šajā gadījumā, ja ar biezāku taukaudu slāni izceļas viens atsevišķs indivīds, izskaidrojums jāmeklē šī indivīda dzīves gaitā – nav vairojies iepriekšējā sezonā, ir kādi hormonāli traucējumi vai kāds cits iemesls. Ja labs barojums raksturīgs lielākai dzīvnieku grupai – vietējai mikropopulācijai vai populācijai visā tās areālā, tad tas saistāms ar samērā labvēlīgiem vides apstākļiem, it īpaši pieejamās barības daudzumu. Pat ja kāds tic tam, ka pēc taukaudu kārtas iespējams prognozēt ziemas aukstumu, ir jāsaprot, ka taukaudi nerodas paši no sevis, bet ir vielmaiņas rezultāts, kura pamatā ir uzņemtās barības daudzums, tātad vides faktori pirms veiktā novērojuma. Uzskatu, ka staltbriežu barošanās apstākļi pēdējos gados ir ievērojami uzlabojušies, gan pateicoties meža jaunaudžu platību palielināšanai, gan lauksaimniecības kultūru platību un ražīguma pieaugumam.”

Foto: Linda Dombrovska

Pēdējās ziemas pārnadžus ir saudzējušas

Pēdējo gadu ziemu klimatiskie apstākļi ir bijusi īpaši vēlīgi pārnadžu populācijām, piemēram, aplūkojot Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) datus, pērnās 2019./2020. gada ziemas vidējā gaisa temperatūra bijusi +2,7 grādi, kas ir par veseliem 5,7 grādiem virs sezonas normas. Līdz ar to pirmo reizi vismaz pēdējo sešdesmit gadu laikā kādā no LVĢMC novērojumu stacijām visu ziemu nevienā dienā neizveidojās noturīga sniega sega. Ar nelielām izmaiņām nāca februāra pēdējā diena, kad Alūksnē tomēr uzsniga divdesmit centimetrus bieza sniega kārta, kas tik un tā bija plānākā maksimālā sniega sega Latvijā vismaz kopš 1961. gada. Šādu un līdzīgu ziemu ietekme ir viens no faktoriem, ar ko varētu skaidrot arī Valsts meža dienesta apkopoto pārnadžu skaita dinamikas grafiku tendences, kur redzama strauja pārnadžu populāciju uzvija.

Vai krasas laikapstākļu izmaiņas izraisīs populācijas kritumu

Klimata pārmaiņu pētnieki, prognozējot nākotni, Latvijai paredz vidējās gaisa temperatūras paaugstināšanos, sniega un ledus segas periodu saīsināšanos un atmosfēras nokrišņu pieaugumu īpaši ziemās, tomēr arī šīs prognozes ir visai aptuvenas, jo ir attīstītas vien no līdzšinējiem novērojumiem, neņemot vērā globālus, grūti iepriekš paredzamus faktorus. Vai tas nozīmē, ka, rodoties situācijai, kad pēc vairākām maigām ziemām pārmaiņus uznākot smagai ziemai ar biezu sniega slāni, pārnadžu populācijas piedzīvos lielākus kritumus nekā tad, ja smagi ziemas apstākļi būtu ikgadēja konstante? Jānis Ozoliņš stāsta: “Vissmagāk pārnadžu, īpaši stirnu, populāciju ietekmēs dziļš sniegs, nevis stiprs sals, jo vietējās savvaļas faunas pārstāvis, ja vien ir pietiekami paēdis, nosalt nevar, bet sniegs samazina piekļuves iespējas barībai, vienlaikus atvieglojot kļūšanu par upuri plēsējiem. Agrākajos gados novērots, ka dziļā sniegā stirnām uzbrūk ne vien vilki, lūši un klaiņojoši suņi, bet arī lapsas, meža caunas un pat urālpūces, kas lielākoties gan sastopamas valsts austrumu daļā. Ilgstoši pastāvot bezsniega ziemām, kuras strauji nomaina sniegota, noteikti sagaidāma paaugstināta pārnadžu mirstība, tomēr daudz kas atkarīgs no ziemas ilguma. Šogad ziema, lai kāda tā būtu, iestājās vēlu, dzīvnieki līdz šim ir ļoti labi barojušies, tādēļ bads vai kādu vielu trūkums organismā tos apdraudēs tikai tad, ja dziļa sniega sega vai sasalusi tās virskārta pastāvēs ilgstoši. Parasti, pastāvot dziļam sniegam, grūtākie mēneši dzīvniekiem ir februāris un marts. Tie var ietekmēt arī populāciju gaidāmo pieaugumu.”

Ārvalstu pētījumi aktualizē globālas problēmas

2019. gadā zinātniskajā izdevumā The Journal Of Wildlife Management publicēts kāds interesants pētījums, kas vērsts uz ietekmes izpēti, kādu klimata pārmaiņas varētu atstāt uz baltastes briežu un aļņu populāciju ASV vidējos rietumos. Tajā analizēti dažādi vēsturiskie, bioloģiskie un citi aspekti, kas līdz šim ietekmējuši šīs divas populācijas, to dzīves vides fons un nākotnes iespējamie scenāriji, atsaucoties uz klimata pārmaiņu prognozēm un līdzšinējiem novērojumiem. Lasot šo pētījumu, jāsecina – lai arī ģeogrāfiskā novietojuma dēļ varētu šķist, ka Latviju ASV problēmas neskar un nekad neskars, savā ziņā tajā tiek aktualizētas tēmas, kas – iespējams, atšķirīgā formā – tomēr var skart arī vietējās sugas. Proti, līdz ar izdzīvošanai labvēlīgāka klimata iestāšanos un dzīvnieku skaita pieaugumu populācija sāk regulēties ar slimību uzliesmojumu un parazītu invāziju palīdzību. Baltastes briežu gadījumā tā ir epizootiskā hemorāģiskā slimība, kas izplatās ar asinssūcēju knišļu līdzdalību, un ar to var inficēties arī mājlopi. Slimība savvaļas dzīvniekiem izpaužas kā kakla un galvas pietūkums, čūlas mutē, mutes vai deguna asiņošana. Nāve iestājas dažu dienu laikā pēc simptomu parādīšanās. Savukārt aļņus apdraud pārmērīga tā saukto ziemas ērču (Dermacentor albipictus) savairošanās, kas, parazitējot aļņa kažokā, izraisa apmatojuma izkrišanu, anēmiju, dzīvnieka novājēšanu un beigu beigās mokošu nāvi no hipotermijas.

Vai ir pamats uztraukumam

Kā stāsta Pārtikas un veterinārā dienesta Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vadītāja vietnieks Mārtiņš Seržants, šobrīd nav datu, kas liecinātu par kādas savvaļas dzīvnieku slimības izplatību, kas būtu saistīta ar klimatisko apstākļu pārmaiņu sekām, tāpat turam roku uz pulsa, veicot hroniskās novājēšanas slimības izmeklējumus, tomēr, par laimi, līdz šim neviens gadījums Latvijā nav atklāts. Tiesa, pēdējo gadu laikā aizvien biežāk parādās fotogrāfijas un cilvēki aizvien vairāk ziņo par dažādiem aizdomīgiem veidojumiem un parazītiem medījuma gaļā. Visdrīzāk tas ir saistīts ar pavisam vienkāršu faktoru, proti, tehnoloģiju attīstību un pieaugošu mednieku informētību un vēlēšanos uzzināt, kas tad īsti iegūtajā medījuma gaļā ir atrasts. Ir iespējas ērti un vienkārši nodot paraugus pārbaudēm un saņemt atgriezenisko saiti, līdz ar to ieguvēji ir visi – zinātniekiem ir dati, savukārt medniekam skaidrība par atrasto un izpratne nākotnei.

Lasi un abonē žurnālu Medības!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Klausies!
Šaut garām ir vieglāk, daudz vairāk vietas! Dainis Upelnieks “Šauj garām!” #277 epizode
Ekskluzīvi 21 stundas
ME
Medības
Pieredze
TOP 5 videoklipi, ko vērts noskatīties žurnāla Medības YouTube kanālā
Ekskluzīvi 1 diena
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. “Mednis” atklāj patieso situāciju medību jomā. Atskats uz medību sezonu un nākotnes plāni
Ekskluzīvi 2 dienas
ME
Medības
Virtuve
Medīt var visu, kas kustās, tik jāapēd uz vietas. Pokijs mednieku gaumē. No dabas līdz galdam #16
Ekskluzīvi 2 dienas
ME
Medības
Aprīkojums
Bebru medību sezona. Cik ilgi atļauts medīt ar termālajām ierīcēm? Video bloga #90 epizode
Ekskluzīvi 5 dienas
ME
Medības
Pieredze
Bebru medības pavasarī! Padomi jaunajiem medniekiem #4
Ekskluzīvi 6 dienas
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO. Gribi trīs lapsas vienā vakarā? Trenējies ar maseni un būs!
Ekskluzīvi 25. marts, 2025
Indulis Burka
Pieredze
Ragu meklēšana vai nelikumīgas medības? Kā nepārkāpt Medību likumu un noteikumus!
Ekskluzīvi 19. marts, 2025
ME
Medības
Klausies!
Vietas, kur briežu medības jāaizliedz, bet bebram jāmaksā par darbu! “Šauj garām!” #275 epizode
Ekskluzīvi 19. marts, 2025
Kate Šterna
Aprīkojums
Vilks, kas pārvērtās par kuili un pārdrošā lapsa, jeb medības ar Pulsar Thermion 2 LRF XL60
Ekskluzīvi 17. marts, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Lai acis nežilbtu! Jaunais zaļās krāsas atjaunonājums pulsāram!
Ekskluzīvi 14. marts, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Humānas bebru medības, 138000 izšautas lodes gadā un atskats uz izstādi Iwa OutdoorClassics
Ekskluzīvi 13. marts, 2025
ME
Medības
Pieredze
Agrāk gāja medīt ar prieku! Nedrīkst padarīt mednieku mežā par nevēlamu!
Ekskluzīvi 13. marts, 2025
Linda Dombrovska
Aprīkojums
Karsts jaunums no Ukrainas. NVECTECH termālās ierīces medībām
Ekskluzīvi 23 stundas
ME
Medības
Pieredze
Trīs stundas, vienreiz gadā, un zaļos neprovocēt! Mednieka dienasgrāmata #36
Ekskluzīvi 12. marts, 2025
ME
Medības
Pieredze
Raganu balsis, mēra posta darbs un vilki siro māju tuvumā. Meža ziņas #2
Ekskluzīvi 12. marts, 2025
ME
Medības
Klausies!
Pilnīgs svina munīcijas tidzniedzības aizliegums un ziņot nav jēgas! “Šauj garām!” #274 epizode
Ekskluzīvi 12. marts, 2025
Indulis Burka
Aprīkojums
Video! Pixfra otrā paaudze: Izcils attēls un izcila cena. Kas patika un kas nepatika
Ekskluzīvi 10. marts, 2025
ME
Medības
Pieredze
Uz dzīvību un nāvi ar lūsi, vilki mēģina uzbrukt cilvēkiem un milzīgi briežu bari. Meža ziņas #1
Ekskluzīvi 7. marts, 2025
ME
Medības
Klausies!
Mednieki nav militarizēts grupējums, kas pilda konkrētus uzdevumus! “Šauj garām!” #273 epizode
Ekskluzīvi 5. marts, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Mazo nazīšu aizliegums, jaunākās munīcijas tendences un lietas, kas liek smaidīt. IWA apskats
Ekskluzīvi 4. marts, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Jaunas lodes, drillings un termiķi. Medību tūre izstādē IWA OutdoorClassics 1. daļa
Ekskluzīvi 1. marts, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Kurš viltīgāks? Bebrs vai mednieks? Video bloga #89 epizode
Ekskluzīvi 27. februāris, 2025
ME
Medības
Klausies!
Vilki nogalina suņus, bet mednieki kļuvuši par ķīlniekiem. Armands Krauze “Šauj garām!” #272 epizode
Ekskluzīvi 26. februāris, 2025
ME
Medības
Pieredze
Labākie naži bebra pirmapsraidē, salīdzinām dažādus. Praktiskais seminārs #52
Ekskluzīvi 25. februāris, 2025
ME
Medības
Virtuve
Jūrā pēc brieža, nosvilinātas uzacis un brieža kababs. “No dabas līdz galdam” #15
Ekskluzīvi 25. februāris, 2025
Kate Šterna
Pieredze
Satiek neparastu un Latvijas faunai neraksturīgu dzīvnieku! Aculiecinieka video
Ekskluzīvi 23. februāris, 2025
ME
Medības
Pieredze
Kāpēc pieaug briežu skaits, kā veicas ar limita izpildi – Valters Lūsis. “Šauj garām!” ekstra #45
Ekskluzīvi 21. februāris, 2025
ME
Medības
Klausies!
No veģetārietes par mednieku jeb, kad domāji, ka esi dabas pazinējs. “Šauj garām!” #271 epizode
Ekskluzīvi 19. februāris, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Ilgi gaidītās karabīnes un asi naži visām gaumēm! Aktuālais februārī, kas noderēs katram medniekam
Ekskluzīvi 14. februāris, 2025

Lasītākie