Trofeja Beilija galva (Baillie head) savu nosaukumu ieguva pagājušajā gadsimtā, kad Dočfūras lorda Bērtona jaunākais brālis Pīters Beilijs, kurš septiņdesmitajos gados bija Lielbritānijas Briežu biedrības (British Deer Society) Skotijas apgabala priekšsēdētājs, nomedīja stirnāzi ar neparastu ragu rotu.
Atšķirībā no parastiem stirnu tēviņiem Beilija tipa trofeju āžiem ne tikai ragi ir daudz resnāki, bet arī pats galvaskauss augšdaļā ir daudz masīvāks, ar lielu papildu blīvu kaulu masu. Tā veido tādus kā uztecējumus, kas sniedzas līdz pat acu dobumiem.
Mednieka, goda majora Pītera Beilija 1974. gadā Dorsetā nomedītā buka trofeja tika novērtēta ar 238 CIC punktiem.
Šiem ragiem ir liela nozīme trofeju novērtēšanas vēsturē, jo tie ir atskaites punkts tam, kas tika pieņemts vai noraidīts oficiālajai novērtēšanai. Sākotnēji šo trofeju novērtēja Apvienotajā Karalistē kā pasaules rekorda buka ragus, bet pēc tam starptautiskie tiesneši to diskvalificēja. Tieši toreiz šāda veida trofejas nodēvēja par Beilija monstriem, un tagad tās tiek novērtētas kā abnormālās.
Netipiski lielā kaulu masa un ragu resnums lika CIC tiesnešiem pieņemt lēmumu, ka būtu netaisnīgi vērtēt šādu trofeju kopā ar klasiska izskata buka ragiem. “Ja izteikti smagās Beilija galvas tiktu vērtētas kopā ar citiem buku ragiem, neviens nekad neviena valstī nespētu pārspēt šādu rekordu,” raksta ārzemju mednieku žurnāli.
Tolaik tas bija kaut kas unikāls, taču laika gaitā tika nomedīti un novērtēti vēl vairāki šāda tipa stirnāži. Kopumā Lielbritānijā ir reģistrēta 21 trofeja, kas tikusi klasificēta kā Beilija galva.
Eksperti uzskata, ka trofeju mērītājiem ļoti vērīgi jāvērtē stirnāžu ragi, kas iegūti Lielbritānijā. Ievērojot papildu kaulu masu, nepareizu rozešu vai raga pamatnes formu, kas varētu liecināt par anomālo attīstību, trofejas būtu jāvērtē kā nestandarta, jo blīvā kaula netipiskie veidojumi dod papildu svaru, kas normāliem buku galvaskausiem nav raksturīgs.
Pagaidām neviens nav sniedzis izskaidrojumu, kādēļ šāda anomālija veidojas. Pētījumi arī netiek veikti. Latvijas vadošais trofeju eksperts, Mednieku savienības priekšsēdētājs Jānis Baumanis atzina, ka nav informēts par iemesliem un cēloņiem, kas varētu sekmēt izmaiņas stirnāža organismā un vainagoties ar šāda tipa trofejas rašanos.
Lielbritānijas trofeju medību entuziasti un eksperti pieļauj, ka papildu kaulu masa veidojas pastāvīgi, taču, kā norādījis kāds britu trofeju mednieks, maz ticams, ka kāds palaidīs garām šādu stirnāzi, atstās to dabā, lai paskatītos, vai nākamajā gadā ragi un kaulu masa galvas augšdaļā nekļūs lielāki…
Britu avotos tiek rakstīts, ka Beilija tipa trofejas pamatā tiek nomedītas Lielbritānijas dienvidos, kur ir daudz barības ar lielu proteīnu daudzumu. Parasti tās ir platības, kur notiek fazānu medības. Tiesa gan, pieļauj komentētāji, ja tas būtu vienīgais šādas anomālijas iemesls, šāda veida trofeju konkrētajos reģionos būtu vairāk. Iespējams, ir vēl kaut kādi faktori, kas veicina papildu kaula masas veidošanos un ragu izmaiņas.
Vai jāpārceļ dzinējmedības un no Kurzemes un Latgali jāved briežu buļļi? “Šauj garām!” #248 epizode
Abonē žurnālu Medības!