Avots: Latvijas Sabiedriskie Mediji
Jau 10 gadus Latvijas mednieki, kuri ne tikai medī, bet arī trenējas pārzināt savu ieroci un precīzi trāpīt mērķī, dodas uz Eiropas čempionātu kombinētajā medību šaušanā. Neatlaidīgais darbs nesis panākumus, šogad Latvijas izlasei izcīnot zelta medaļas, Latvijas Radio 2 raidījumā “Radio vilks dabā” stāstīja Latvijas izlases kombinētajā medību šaušanā vadītājs Jānis Zandbergs.
Šogad 16. Eiropas čempionāts kombinētajā medību šaušanas disciplīnā norisinājās Lietuvā jūlija pirmajā pusē. Tajā piedalījās 178 dalībnieki no 13 dažādām valstīm, no kurām Latvija izcīnīja čempionu titulu.
“Sports ir viens no veidiem, kā mēs veidojam savu tēlu. Protams, ka mums, latviešiem, ir sava valoda, sava kultūra, ar ko mēs lepojamies, bet ir trešā lieta – sports un sportisti. Vienalga, vai tas ir olimpiskais sports vai tautas sports, kurā latvieši savācas kopā un izveido vai nu komandu, vai individuāli dodas pasaulē un cīnās ar līdzīgiem, un ir spējīgi sevi pierādīt kā labākie, es domāju, ka tie ir vieni no efektīvākajiem un labākajiem Latvijas vārda vēstnešiem pasaulē,” pauda Zandbergs.
Eiropas čempionātā kombinētajā medību šaušanā piedalās tādas valstis kā Zviedrija, Somija, Vācija, Austrija, Čehija, Slovākija, Slovēnija, Igaunija un Lietuva. Šīs valstis ir galvenie konkurenti uz prestižo titulu.
“Man bieži vien kontekstā ar olimpiskajām spēlēm šogad ir prasījuši, vai kombinētā medību šaušana ir olimpiskais sporta veids. Nē, nav. 1918. gadā pasaules lielā šaušanas federācija sadalījās divās lielās federācijās. Viena federācija kļuva par Starptautisko Šaušanas federāciju, kas atbild par olimpiskajiem sporta veidiem, un otra federācija kļuva par Starptautisko Medību šaušanas federāciju,” stāstīja Zandbergs.
Medību šaušanas federācija rūpējas par medību šaušanu, un tās mērķis ir veicināt medniecības izaugsmi drošībā, precizitātē un medību šaušanas sporta veidos.
Kombinētā medību šaušanas disciplīna iekļauj sevī septiņas dažādas šaušanas disciplīnas, kurās ir jāšauj ar visiem mednieku rīcībā esošajiem medību ieročiem – gludstobra un vītņstobra ieroci.
“Jāšauj ir pa mērķiem, kas lido pa gaisu, jāšauj ir pa mērķiem, kas stāv stabili 100 metru attālumā, un jāšauj ir pa mērķiem, kas skrien no labās puses uz kreiso pusi 50 metru attālumā.
No mednieka tas prasa arī pamatīgu prasmi pielāgoties, jo, piemēram, šaujot ar karabīni pa stāvošu mērķi, ir jātēmē ārkārtīgi precīzi tieši mērķa vidū, bet, lai trāpītu pa lidojošu šķīvīti, tam ir jāšauj pilnīgi garām – tur, kur mērķis vēl tikai būs, tātad tukšā gaisā.
“Ir ļoti grūti to izdarīt.
Es ne vienu vien reizi esmu to teicis un turpināšu to atgādināt, ka medībās ejam kopā ar pašiem tuvākajiem, ar saviem bērniem, sievām, draugiem un draudzenēm, un medībās atbildība, kas gulstas uz mednieku pleciem, ir ļoti liela,” norādīja Zandbergs.
Lai to varētu atbilstoši iznest, medniekam ir jāpārzina savi ieroči un savas spējas un jāprot šaut precīzi, lai medības ir arī pēc iespējas humānākas, – precīzs šāviens nogalina dzīvnieku uzreiz, neliekot tam mocīties. Kombinētās medību šaušanas sports ļauj tam sagatavoties un apgūt nepieciešamās iemaņas, uzsvēra Zandbergs.