Piektdien, 4. decembrī norisinājās Valsts meža dienesta (VMD) pārmaiņu konsultatīvās grupas tiešsaistes sanāksme, kurā tika apspriestas nepieciešamās izmaiņas VMD Medību nodaļas darba organizācijā, lai veicinātu efektīvu iestādes sadarbību ar medniekiem un medību tiesību īpašniekiem.
Sanāksmē VMD Meža resursu pārvaldības departamenta Medību daļas vadītājs Valters Lūsis uzsvēra, ka plānoto izmaiņu rezultātā visticamāk nemainīsies dienesta veiktie uzdevumi un funkcijas, bet varētu mainīties to izpildes veids. Kā zināms, VMD šobrīd pilda tā galvenos pamatuzdevumus – mednieku un medību vadītāju eksaminācijas nodrošināšana, medību iecirkņu reģistrācija, medību resursu stāvokļa novērtēšana, pieļaujamā nomedīšanas apjoma noteikšana un ar medībām saistīto normatīvo aktu prasību ievērošanas kontrolēšana.
Kā norāda Valters Lūsis, pirmā īstā saskarsme ar VMD ir jaunā mednieka eksaminācijas process, kas veido arī pirmo priekšstatu par šo valsts iestādi kopumā. Tas savukārt tiešā veidā var ietekmēt to, cik veiksmīga savstarpējā sadarbība ar mednieku veidosies nākotnē, kad tas būs jau uzsācis patstāvīgās medību gaitas. Tādēļ ir ļoti nozīmīgi uzlabot šī brīža eksaminācijas procesu, padarīt to raitāku, klientam pieejamāku, saprotamāku. To varētu palīdzēt veikt izmaiņas eksāmenu plānošanas grafika izstādē, jo, kā to pierādīja pandēmijas radītie ierobežojumi, šī brīža sistēma nav pietiekami adaptīva, lai mainīgos ikdienas apstākļos apmierinātu klientu vajadzības.
Medību resursu stāvokļa novērtējumā ir svarīgi iegūt kvalitatīvus, kas atbilst noteiktām prasībām. Tik pat nozīmīgi ir panāk, ka sabiedrība saprot, kā šie dati ir iegūti un tiem uzticas. Kā pierādīja nesenais Valsts kontroles revīzijas ziņojums saistībā ar lielo plēsēju populācijas uzskaiti, kad savstarpēji tika salīdzinātas atšķirīgas konkrētās sugas uzskaites metodes, ir nepieciešams uzlabot komunikāciju ne vien ar medniekiem un medību tiesību īpašniekiem, bet arī ar medībām nesaistīto sabiedrības daļu.
Kā ziņojām iepriekš, jau šobrīd ir izstrādāts unikāls rīks, kas savienots ar VMD informācijas sistēmu Meža valsts reģistrs un kas dod iespēju ievākt datus par medījamiem dzīvniekiem – lietotne Mednis. Jau šobrīd ikkatrs var lejupielādēt šo lietotni un fiksēt meža dzīvnieku klātbūtnes pierādījumiem, reģistrēt postījumus. Kā stāsta Valters Lūsis, ir plānots uzrunāt arī plašāku sabiedrību un aicināt ziņot arī par satiksmes negadījumos bojāgājušiem savvaļas dzīvniekiem. Ja notikusi sadursme, cilvēki bieži vien apmulst un nezina, kā rīkoties, kam ziņot. Ziņojums vienā noteiktā lietotnē varētu padarīt šo procesu daudz vienkāršāku un saprotamāku, turklāt tas veicinātu ātrāku informācijas apmaiņu starp iesaistītajām pusēm.
Medību pārvalde
Plānots, ka medību uzraudzības daļu, kas pārvaldīs normatīvo aktu prasību ievērošanu, nodrošinās desmit vecākie medību inspektori. Medību resursu pārvaldības daļas uzdevumus proti, platību administrēšanu un medību resursu pārvaldīšanu, pildīs desmit speciālisti. Savukārt eksaminācijas procesu un medību dokumentu apritē būs iesaistīti trīs VMD pārstāvji.