Avots: Latvijas Mednieku asociācija
13. maijā aizvadīta Eiropas Savienības Medību un dabas aizsardzības asociāciju federācijas (FACE) komunikācijas grupas sanāksme, kuras laikā izskatītas šī brīža aktualitātes medību nozarē. Viena no tām ir Eiropas Parlamenta vēlēšanas un to kandidātu attieksme pret medībām. Zinot, ka apmēram 80 procenti medības un dabas aizsardzību ietekmējošo noteikumu un regulējumu dalībvalstīs nāk no Briseles, medniekiem ir svarīgi šajās vēlēšanās piedalīties un atbalstīt kandidātus, kas medību jautājumos spēs pieņemt adekvātus lēmumus. FACE ir arī nākusi klajā ar manifestu, kurā izsaka Eiropas mednieku prasības topošajiem deputātiem. Šī brīža galvenais jautājums – kā motivēt medniekus vēlēšanās balsot?
Sanāksmes turpinājumā ieskats Austrijas pieredzē, rādot sabiedrībai medību nozīmi un uzlabojot mednieka tēlu. Austrieši jau kādu laiku īsteno informatīvo kampaņu Das ist Jagd (tulk. Tās ir medības). Nosaukums ietver arī kampaņas galveno mērķi – cilvēkiem, kam ar medībām nav pilnīgi nekādas saistības, paskaidrot šo procesu, lauzt mītus, ko ilgtermiņā radījušas pretmednieciski noskaņotās organizācijas. Diemžēl medniekiem aizvien ir grūti panākt, lai viņu idejas sadzird plašāka publika, jo cilvēkiem ir atšķirīgs zināšanu līmenis, katram ir savs priekšstats par medībām, taču vienlaikus kampaņai ir jābūt saprotamai visiem. Tā notiek vairākos cēlienos, izplatot sociālajos medijos vizuālas reklāmas, kas rāda medību būtību, cenšoties mainīt līdz šim ierasto medību definīciju un veidojot informatīvos materiālus, ko mednieki var dot saviem draugiem un paziņām. Katrs kampaņas cēliens tiek izvērtēts, iegūtie rezultāti mērīti, lai jau nākamo cēlienu varētu veidot vēl labāku.
Pēc īsa pārtraukuma ieskats tematā par sieviešu iesaistīšanu medībās. Kādi ir galvenie mīti, ar kuriem sievietes mednieces ikdienā saskaras? Kā šos mītus pārvarēt un radīt tādu vidi, kurā medībās vēlēsies iesaistīties aizvien vairāk sieviešu? Šoreiz dalībnieki bija dota iespēja uzklausīt Latvijas pieredzi.
Tāpat arī tika izvirzīts priekšlikums par nākotnē īstenojamu informatīvo kampaņu Eiropas medījuma gaļas nedēļa. Zināms, ka tieši medījuma gaļa un tās pieejamība plašākai sabiedrība ir viens no efektīvākajiem veidiem, kā uzlabot medību tēlu. Pētījumi dažādās Eiropas valstīs liecina, ka arī nemednieki medījuma gaļu uzskata par vērtīgu un labprāt to patērētu biežāk. Piemēram, pēc 2023. gada datiem Vācijā apmēram 84 procenti iedzīvotāju medījuma gaļu uzskata par veselīgu un dabīgu, bet diemžēl vien 33 procenti ir to paši gatavojuši pēdējā gada laikā. Arī Itālijā 61 procents aptaujāto uzsver nepieciešamību iegūt gaļu tādā veidā, kas nav saistīts ar intensīvo lopkopību, 62 procenti uzturā lieto medījuma gaļu. Savukārt 51 procents aptaujāto to labprāt darītu, ja vien medījuma gaļa būtu vienkāršāk pieejama. Šie dati nepārsteidz, bet liek domāt, kā nemedniekus savest kopā ar medniekiem, kas labprāt būtu gatavi dalīties ar savu guvumu. Tieši šo jautājumu cer risināt ar projekta Eiropas medījuma gaļas nedēļa palīdzību. Pašlaik līdzīgas iniciatīvas pastāv Lielbritānijā un ASV, kur mednieki rīko meistarklases gaļas pagatavošanā, dalās ar receptēm, ziedo gaļu un stāsta par to, kā tā tiek iegūta.