Pieredze

Kaspars Rakstiņš: “Viedoklis par medībām ir visiem, bet kam ir zināšanas?”0


Kaspars Rakstiņš
Kaspars Rakstiņš
Foto: Indulis Burka

Balvu novada Bērzpils pagastā, kur starp pakalniem un purviņiem līkumo Ičas upe, medī Kaspars Rakstiņš. Lai arī sākotnēji plānojis kļūt par datorsistēmu inženieri, Kaspars izvēlējies ar mežu saistītu profesiju. Uz to viņu pamudinājis pirmais nomedītais bebrs, kas licis pārskatīt priekšstatu par to, ko patiešām vērts darīt.

Kad daba aicina medībās

Vaicāts, kāpēc izvēlējies kļūt par mednieku, Kaspars teic, ka sākumā daba nebija viņu aicinājusi pie sevis.
“Līdz divdesmit gadiem man par medībām nebija nekādas intereses. Mammas brālis gāja medībās un apgalvoja, ka medībās varot neaiziet tikai divos gadījumos – ja jādodas uz kāzām vai bērēm. Taču tad brālēns mani paņēma līdzi medībās un interese pamazām radās. Divus gadus dzinējos un tad beidzot nokārtoju mednieka eksāmenu,” saka Kaspars Rakstiņš. “Medīju ļoti bieži – Rīgā beidzās studijas, un pēc divarpus stundām biju klāt Bērzpilī, lai dotos medībās. Tagad esmu kļuvis krietni lēnāks. Patīk vienkārši iekārtoties medību tornītī un baudīt dabu. Īpaši pavasarī, kad daba mostas, paliek arvien siltāks un skan putnu balsis,” stāsta Kaspars.
Kaspars ir mežzinis. Taču pirms tam viņš pabeidzis Rīgas tehnisko universitāti, kur studējis telekomunikācijas un datorzinības. Jau pēc pirmā studiju gada viņš sapratis, ka tas nav viņa, taču studijas pabeidzis. Divdesmit četros gados sapratis, ka tas, ko viņš meklējis, ir mežs un darbs mežā, tāpēc studējis vēlreiz, šoreiz Latvijas Lauksaimniecības universitātē mežsaimniecību. Kas palīdzēja izvēlēties?
“Tas noteikti bija pirmais nomedītais bebrs, kas iedeva pareizās emocijas, izpratni par lietu kārtību, par to, kas patiešām man ir svarīgi. Tās nebija kādas īpašas medības, taču viņš tur bija. Varbūt īpaša ir pati vieta. Esmu tur vedis savus draugus, kas tur arī ir nomedījuši jau savus pirmos bebrus,” tā Riekstiņa kungs.
Taču telekomunikāciju un datorzinību studijās iegūtās zināšanas palīdz arī mežziņa darbā – tā ir vieglāk saprast modernās tehnoloģijas un to, kā darbojas iekārtas, kas arvien straujāk ienāk gan mežinieku, gan arī mednieku dzīvē.

Kam ir zināšanas par medībām

Mednieks šā brīža sabiedrībā bieži vien ir nesaprasts, īpaši pilsētā.
“Laukos vēl cilvēki saprot, kāpēc mednieks dodas medībās, taču ar rūdītajiem pilsētniekiem ir citādi. Es gan neesmu jutis, ka pret mani izturētos negatīvi tāpēc, ka esmu mednieks. Taču kopumā tas ir jūtams, īpaši sociālajos tīklos. Nav jēgas tērēt ne savu laiku, ne nervu sistēmu, lai mēģinātu oponēt tiem, kuri neizprot medniecības nozīmi.
Iespējams, pilsētnieki ir pārāk tālu aizgājuši no dabas. Pienu viņi pērk veikalā, kartupeļus jau nomizotus un paciņā saņem tupat. Un gaļa arī ir brīnums, ko var izņemt no vakuuma iesaiņojuma. Es pats esmu piedzīvojis, kā divdesmit gadus vecs cilvēks atbrauc uz laukiem un pirmo reizi ganībās ierauga govi… Un kā var cilvēks saprast medību procesu, ja viņam nav skaidrs, kas vispār laukos un mežā notiek, kas tur dzīvo un kāpēc.
Un tad visa ir žēl, viss ir tik skaists. Jā, arī mednieks redz šo skaistumu, arī viņam ir žēl. Taču viņam ir zināšanas un izpratne par to, kas notiek mežā. Kā var cilvēks saprast medību procesu, ja viņš pat mežā nekad nav bijis! Viedoklis par medībām ir visiem, bet kam ir zināšanas? Zināšanas ir 21 tūkstotim mednieku un viņu ģimenēm. Diemžēl,” spriež Kaspars. “Cilvēki no pilsētām nedēļas nogalē brauc atpūsties pie dabas, kā viņi paši saka. Bet viņi brauc tur, kur ir simtiem citu cilvēku. Jā, tas ir labāk, nekā palikt pilsētā uz akmeņiem. Taču, lai izbaudītu dabu, ar to jāsatiekas aci pret aci, kur neviena cita nav. Vismaz es tā cenšos darīt, bet katram jau savs ceļš ejams.
Man bija iespēja vadīt nodarbības Zaļajā skolā bērniem Sarkaņu kalnā pie Rēzeknes. Bija bērni, kuru zināšanas patīkami pārsteidza. Taču tie ir bērni no laukiem. Viņi ir daudz tuvāk dabai nekā, piemēram, rīdzinieki.
Un skumjākais, ka šādi bērni – bez zināšanām par dabu un laukiem – izaug un sāk mācīt, apgalvojot, ka nevajag to un šito. Un viņu ir daudz vairāk nekā cilvēku, kas nāk no laukiem, no lauksaimnieku un mednieku ģimenēm. Viņi nezina reālo situāciju, bet pieņem lēmumus, kas ietekmē mūs visus.”

No tehnoloģijām nav jābaidās

Savs redzējums Kasparam ir arī par moderno tehnoloģiju ienākšanu mednieku dzīvē. Viņš uzskata, ka no tehnoloģijām nav jābaidās. Tās ir jāizmanto saprātīgi un likuma ietvaros.
Piemēram, lietotne Mednis jau ir viņa viedtālrunī. Un, kad tā sāks pilnvērtīgi strādāt, varēs atbrīvoties no veseliem papīru kalniem, vieniem no nepieciešamības papīrus aizpildīt, citiem informāciju no šiem papīriem ievadīt datorā.
“Savukārt digitālo vai termālo tēmēkļu man nav. Kādu brīdi es tos vēlējos, taču pārdomāju, jo pēc tiem man nav nepieciešamības. Es vairāk izbaudu procesu, nevis cenšos gūt pēc iespējās lielāku rezultātu. Es lieliski varu nomedīt medījumu ziemā, pilnmēnesī, mīnus 15 grādos,” skaidro Kaspars Rakstiņš.

Kaspars Rakstiņš kopā ar savām medību palīdzēm Tīnu un Reinu.
Foto: Indulis Burka

Mežacūkas un stirnas

No šīs medību sezonas mežacūkas un stirnas ir nelimitēti medījami dzīvnieki. Kaspars zina klubus, kuros arī pirms tam stirnas necentās medīt. No divsimt piešķirtajām nomedīšanas atļaujām tika izmantotas trīsdesmit. Tādos klubos stirnas turpinās nemedīt arī tagad, kad atļauju nav vispār. Ir arī klubi, kuros situācija ir pretēja.
“Es uzskatu, ka cietēju lomā var nonākt tieši stirnāži. Parasti medī Jāņu buku, bet pēc tam piemirst par to, ka jāmedī arī stirnu kazas un kazlēni, lai populācijā saglabātos parieza dzimumstruktūra. Par to stingri jāvienojas kolektīvu iekšienē un šī vienošanās jāievēro.
Savukārt mežacūkas ir jāmedī, lai nenotiek tā, kā šobrīd notika pie mums. Āfrikas cūku mēra dēļ cūku vairs nav.
Pagājušajā gadā uz cūku medībām varēja iet kā uz darbu. Katrā tīrumā bija postījumi. Meža malā līdz pirmajai tehnoloģiskajai sliedei bija nopostīts viss, tālāk jau postījumu bija mazāk. Postījumi bija hektāros. Šogad izdevās nomedīt vienu pērniķi. Un pēc tam trīs četrus vakarus nekā. Tāpat arī citiem. Noteicu, ka kaut kas nav kārtībā. Nevar būt, ka neviens neredz nevienu cūku. Desmitajā reizē braukšanai atmetu ar roku. Un tad to, kur palika cūkas, parādīja kraukļi. Pirmās cūkas atrada upē, pēc tam vēl… Visas barotavas ir tukšas. Tikai paretam var redzēt pa kādam sivēnam. Mums bija ļoti smuka populācija, ko būtiski neķēra pirmais Āfrikas cūku mēra vilnis. Iespējams, mūs pasargāja Ičas upes un apkaimes purvi. Bet nu var pilnībā izjust, ko šī sērga spēj,” turpina Kaspars.

Kā ar limitiem?

Ikdienā strādājot mežā, Kaspars pārliecinājies, ka, piemēram, aļņu nomedīšanas limiti ir bijuši par lieliem:
“Ja es, staigājot pa mežu ikdienā, nevaru ieraudzīt nevienu alni, tas ir iemesls uztraukumam. Ja runājam par postījumiem, viena aļņu ģimene trīs dienās patiešām spēj iznīcināt hektāru lielu apšu jaunaudzi. Un mēs tos saucam par postījumiem, taču tā ir šo dzīvnieku barība… Nevar pasaukt mežzini uz priežu jaunaudzi, rādīt uz vienu nokostu galotni un teikt, ka ir postījumi. Ir jāsaprot, ka dzīvniekiem, kuri mīt mežā, ir jāēd. Un līdz ar to meža īpašniekam jārada situācija, ka mežā ir pietiekama barības bāze pārnadžiem un tajā pašā laikā ir iespējams izaudzēt mērķa sugu. Limita noteikšanas grupā visbiežāk ir lielie zemnieki, iestāžu un biedrību vadītāji. Vai viņi reāli iet mežā? Un šie cilvēki Rēzeknē spriež par to, kas notiek mežā pie Balviem, aiz Viļakas vai kaut kur Ludzā. Kā viņi var zināt, kas notiek Žīguros? Lēmumi par nomedīšanas apjomiem būtu jāpieņem uz vietām medniekiem kopā ar vietējiem lauksaimniekiem un mežsaimniekiem. Cilvēkiem, kuri reāli tajā apvidū dzīvo un strādā. Sarunai būtu jānotiek ne vairāk kā vienas mežniecības ietvaros.”

Uz vienas takas ar sivēnmāti

Vaicāts, vai medību dieviete Diāna viņam ir vēlīga, Kaspars teic, ka izcilu aļņa trofeju viņam nav, arī stirnāžu medībās viņš dodas reizi vei divas gadā. Vislabāk viņam patīk mežacūku medības. Gan ziemā, gan vasarā.
“Dodoties jaukt bebru dambjus, man izdevās atrast skaistus aļņa ragus. No pērnās zāles laukā bija redzami vien trīs žuburi. Izkāpu no traktora ar domu, nez kas tad tur būs! Un pārsteigums bija pamatīgs. Vēl vienus masīvus ragus atradu, veicot darba pienākumus,” stāsta Kaspars Rakstiņš.
Medībās gadās arī uztraukumu pilni brīži. Kādās mežacūku medībās Kasparam teju aci pret aci nācies sastapties ar mežacūku. Abus šķīra vien pāris metru.
“Tas bija ziemā. Strādāja suņi, un bija jāiet klāt. Domāju, ka tas ir kuilis. Kādā brīdī domas sāka dalīties, taču tajā brīdī vairs domāt nebija laika. Sniegs milzīgs, stiga šaura un suņi skrēja tieši pie manis. Kādas man bija iespējas? Suņi man garām, un cūka tieši man priekšā! Izšāvu. Ruksis apsviedās riņķī un aizskrēja ar nelielām asinspēdām. Mazliet vēlāk es šo dzīvnieku nomedīju. Tā bija sivēnmāte. Pārdzīvoju, taču arī sivēnmātes reizēm ir jāmedī, un situācijā, kad cūka tev skrien tieši kājās, daudz variantu nav,” atceras mednieks.

Ar vilkiem nevar nerēķināties

Bērzpils ir samērā tālu no Krievijas pierobežas, kur ir ļoti liels vilku blīvums. Tomēr arī šeit problēmu netrūkst.
“Ja Latvijā noteikto vilku nomedīšanas apjomu izpilda bezsniega apstākļos, tas par kaut ko liecina! Vilku visvieglāk ir nomedīt, kad ir sniegs, kad tiem beidzies riests un pelēči tik ļoti vairs nepārvietojas. Vilkus tad var salenkt. Šobrīd vilkus nejauši nomedī citu medību laikā. Jā, ir piegaudotāji, taču tie ir atsevišķi cilvēki. Satiekot ziemā kolēģus, biežākā frāze, ko nākas dzirdēt: atkal pie manis vilks suni aiznesa… Tas liecina, ka vilku ir tik daudz, ka tie nebaidās nākt pie cilvēku mājokļiem, tiešā māju tuvumā, pagalmos un darīt, ko vēlas.
Arī šeit, Bērzpils un Salas purvos, Lubāna klānos ir vietas, kur vilks dzīvo cepuri kuldams. Pagājušajā gadā vēl sniegs nebija uzsnidzis, kad limits jau bija beidzies. Pats pagājušajā gadā piedalījos vilku medībās, kurās nomedīja piecus vilkus. Un tas notika vasarā! Un tad dabas aizstāvji saka, ka vilku joprojām ir par maz. Bet kā laukos saimniekot lopkopjiem? Kas notiek ar tiem pašiem aļņu teļiem? Vai par to nav jāuztraucas?” spriež Kaspars Rakstiņš.

Medniekiem lodes lido vienā caurumā, tālšāvējiem nē. “Šauj garām!” #202 epizode

Abonē 2024. gadam. DĀVANĀ KALENDĀRS un iespēja laimēt karabīni CZ 457 THUMBHOLE .22 LR 1/2x20UNF no SIA “Ieroči”. Akcijas periods 1.10.-23.12.2023. Loterijas atļaujas Nr. 7861.

👉 Abonē 2024 gadam bez pielikumiem.
👉 Abonē 2023 gadam ar 3 pielikumiem.

Oktobra numurā par to kā legalizēt medījumu

Abonē žurnālu Medības 2024. gadam

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Pieredze
Terorizēsim šo vietu. Vilku teritorijā kopā ar Aivaru Dunduru. 2. daļa. Video bloga #84 epizode
Ekskluzīvi 1 diena
ME
Medības
Klausies!
Alkohola pārbaudes visiem medniekiem, ieroči čeholos. “Šauj garām!” #259 epizode
Ekskluzīvi 1 diena
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Polijā šautuvē sašauts mednieks. Kas notika patiesībā?
Ekskluzīvi 3 dienas
ME
Medības
Pieredze
Lūšus novēro arvien biežāk, bet vai vilki kļūst bezbailīgi? Aculiecinieku video
Ekskluzīvi Nedēļa
ME
Medības
Klausies!
Lūši un vilki uz to nabaga stirnu, nabaga aļņa teļu. “Šauj garām!” #258 epizode
Ekskluzīvi 20. novembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Mednieks nofilmē lāci, kas skrien viņam tieši virsū. Aculiecinieka video
Ekskluzīvi 19. novembris, 2024
Indulis Burka
Pieredze
Kad pēdējo reizi tīrījāt gaiseni? Praktiski padomi
Ekskluzīvi 15. novembris, 2024
ME
Medības
Cope
Japāņu Dievs pret franču ēdienu jeb Basara VS Frodigy. Sarunas laivā #16
Ekskluzīvi 14. novembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Bebru slepenā dzīve. Kas ir izmetis zaru čupu ūdenstilpē? Medījamie dzīvnieki
Ekskluzīvi 14. novembris, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
Mednieka soma. Odziņa uz kūkas – ballistiskais kalkulators
Ekskluzīvi 13. novembris, 2024
ME
Medības
Klausies!
Trāpīt mērķī 2 km. Mednieks trešajā paaudzē – Dāvis Zaube. “Šauj garām!” #257 epizode
Ekskluzīvi 13. novembris, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Ieroču siksna ar pievienoto vērtību – šāviena stabilizāciju. Video bloga #84 epizode
Ekskluzīvi 12. novembris, 2024
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Jaunais Pulsar Merger LRF XT50 – izrādās, ka var būt VĒL labāk
Ekskluzīvi 12. novembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Sprūda mēlītes nospiediens! Gailišus neviens nespaida! Praktiskais seminārs #51
Ekskluzīvi 11. novembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Milzīgs 14 vilku bars Cēsīs? Vilki siro Ropažos? Aculiecinieku video
Ekskluzīvi 11. novembris, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
Mednieka soma. Viens termomonoklis – divas lēcas. Tas ir iespējams!
Ekskluzīvi 11. novembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Paraugdemonstrējumi – kompleksās pārbaudes putnu suņiem (daži pieturpunkti). Praktiskais seminārs #50
Ekskluzīvi 8. novembris, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Kas labs veikalā Huberts? Par godu Svētā Huberta dienai, svētku atlaides – 8. novembrī!
Ekskluzīvi 6. novembris, 2024
ME
Medības
Klausies!
Par dzemdību pieņemšanu pirtiņā, medīgiem suņiem un aļņu samazinājumu. “Šauj garām!” #256 epizode
Ekskluzīvi 6. novembris, 2024
Linda Dombrovska
Aprīkojums
Mednieka soma. Pard Leopard 640 – laikam šoreiz izmēram galīgi nav nozīmes…
Ekskluzīvi 5. novembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
FOTO un VIDEO. Svētā Huberta svētki Skaistkalnē. Tie saliedē medniekus un aicina pārdomāt mūsu attieksmi pret dabu
Ekskluzīvi 5. novembris, 2024
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Taktiskais CZ Scorpion Evo 3 S1 funkcionāls, viegls ierocis – žurnāla Medības loterijas ierocis
Ekskluzīvi 4. novembris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Naktī vilku teritorijā kopā ar vilku vārdotāju Aivaru Dunduru. 1.daļa. Video bloga #83 epizode
Ekskluzīvi 31. oktobris, 2024
ME
Medības
Pieredze
TOP 5 videoklipi, ko vērts noskatīties žurnāla Medības YouTube kanālā
Ekskluzīvi 30. oktobris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Kārtējais mēģinājums nomelnot medniekus? Sašauts staltbriedis bez kājām!
Ekskluzīvi 30. oktobris, 2024
ME
Medības
Virtuve
Mega pīrādziņš ar steiku jeb brieža filejas Velingtons ar baravikām. No dabas līdz galdam #11
Ekskluzīvi 29. oktobris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Medību suņu galvenās uzvedības problēmas un to iespējamie risinājumi. Praktiskais seminārs #49
Ekskluzīvi 29. oktobris, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Izmēram ir nozīme? Mazītiņais bet jaudīgais Pixfra Chiron C650
Ekskluzīvi 29. oktobris, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Notīrīt pulvera pēdas, lodes paliekas un saeļļot. Tīrām ieroci! Video bloga #82 epizode
Ekskluzīvi 25. oktobris, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Aprīkojuma tests. Četru termoiekārtu tests. Kas patīk, kas nepatīk, kā rāda?
Ekskluzīvi 17. oktobris, 2024

Lasītākie