Oskara Treiliha pieredze
“Klusinātājus medībās lietoju kopš brīža, kad tos bija atļauts lietot. Iegādājos savā īpašumā Anima Libra klusinātāju, kuru uzmontēju uz .223 Rem karabīnes. Ļoti ilgu laiku lietoju, biju apmierināts. Gribu īpaši izcelt – un tas mani pārsteidza – tieši Anima Libra nodrošināto skaņas kvalitāti – ļoti klusa. Pirms tam biju izmēģinājis citus variantus un sapratu, kā var pārbaudīt klusinātāja darbu – jāizšauj iekštelpu šautuvē. Tieši tur var redzēt, kurš no klusinātājiem labi strādā. Ja, šaujot ar klusinātāju iekštelpu šautuvē, jālieto dzirdes aizsardzības līdzekļi, tad trokšņa slāpētājs savas funkcijas nepilda labi. Pieļauju, ka dzirdes aizsardzības līdzekļus labāk lietot iekštelpu šautuvē, bet tas trokšņa skaļums atšķirsies dažādiem klusinātājiem.
Pārdevu savu .223 Rem kalibra karabīni ar visu klusinātāju, bet es uzreiz zināju, ka, iegādājoties jaunu karabīni, tā nāks komplektā ar klusinātāju. Es bez trokšņa slāpētāja medīt vairs negribu. Iegādājos Browning X-Bolt Eclipse Varmint 6.5×55 SE kalibrā SIA Ieroči, uzreiz iegādājos arī tajā laikā jaunāko AimSport Triton 56S II. Esmu apmierināts. Vienīgais mīnuss ir trokšņa slāpētāja svars, kas ne tik vieglo karabīni pataisa vēl smagāku. Arī ierocis ir garāks, bet ar to ir jārēķinās. Dzinējmedībām es domāju par vēl kādu ieroci nākotnē, kas būtu īsāks, bet tik un tā komplektā ar klusinātāju. Principā tas netraucē. Ērti, forši. Pirmkārt, patīk tas, ka saudzē dzirdi. Otrkārt, dzīvnieki medībās ir platībās, piemēram, izšaujot vienu reizi bez klusinātāja, principā var iet mājās. Šajā gadījumā tā nav problēma.
Triton skrūvējams vaļā – sadalās divās daļās. Pāris reižu esmu tīrījis, jo iekšā sakrājas izdedži, kas ir jāiztīra, citādi klusinātājs lēnām var aizaugt ciet. Šo vielu ietekmē klusinātāja alumīnija daļas var sākt bojāties, jo vide klusinātājā ir diezgan skāba un agresīva. Esmu dzirdējis no šāvējiem, ka viņi klusinātājus iztīra un pat ieeļļo, lai noņemtu skābo vidi un nebūtu agresijas pret alumīnija daļām. Divu gadu laikā esmu klusinātāju tīrījis divas reizes, kopumā izdarīti 200–300 šāvieni. Tīru pēc Dmitrija Kļešņina (Anima Libra) ieteikuma ar t. s. tautas līdzekli, proti, šķīdinātājs 650. Ieleju šķīdinātāju klusinātājā, paturu apmēram piecas minūtes, tad to visu saskalinu un izleju ārā. Tad izpūšu visu ārā ar saspiestu gaisu. Izpūšas ārā visas šķīdinātāja smakas un gāzes.
Esmu dzirdējis par gadījumiem, kad AimSport klusinātājiem bijuši defekti, piemēram, plaisas. Taču rūpnīcas pārstāvis SIA Ieroči problēmu ļoti ātri un efektīvi atrisina. Man personīgi nav bijušas nekādas problēmas. Esmu dzirdējis par problēmām dažādu zīmolu klusinātājiem. Iegādājoties klusinātāju, ir jāsaprot, ar kādu munīciju – pašlādētu vai rūpnīcas – un intensitāti tiks šauts, jo tas noteiks klusinātāja resursa apmēru un kalpošanas laiku.
Es vispār tagad nesaprotu, kā var medīt bez klusinātāja. Klusu, mierīgi, precīzi.”
Lindas Dombrovskas pieredze
“Kopš Latvijā atļauts lietot trokšņa slāpētājus, esmu izmantojusi divas firmas. Pirmā pieredze bija ar A-Tec karbona klusinātāju 7mm Rem Mag kalibram. Pēc kādas peldes medību laikā, kad klusinātājā iekļuva mitrums, sākās alumīnija detaļu oksidācijas process. Šaujot ar magnuma kalibru tieši ar karbona klusinātāju, īpaša uzmanība jāpievērš tam, lai tas neuzkarstu, it īpaši tas bija apgrūtinoši, ja ierocis bija jāpiešauj iekštelpu šautuvē. Tādēļ meklēju citas alternatīvas un saņēmu piedāvājumu no vietējā ražotāja Anima Libra pamēģināt šos klusinātājus. Ar klusinātājiem tika aprīkots .243 Win Blaser R8 stobrs, kā arī 7mm Rem Mag stobrs. Konkrētajiem stobriem vītnes nebija, tādēļ tā tika uzgriezta Purnavu muižas veikala darbnīcā. Vērtējot subjektīvi, radās iespaids, ka Anima Libra klusinātāji ir klusāki par iepriekš lietoto. Patiesībā ļoti laba pieredze, it īpaši pēc tam, kad pamanījos vienu klusinātāju uzspridzināt. .243 Win klusinātājs kādā medību reizē acīmredzot nebija precīzi uzskrūvēts, tādēļ trīs lodes pēc kārtas aizķēra klusinātāja iekšējās detaļas. Pēc trim šāvieniem klusinātāja kameras tika iznīcinātas, bet pati klusinātāja konstrukcija netika bojāta, tādā veidā pasargājot arī šāvēju. Tādēļ ir ļoti svarīgi, ka klusinātājs tiek uzskrūvēts stingri un taisni. Pēc tam no Anima Libra testam saņēmu Titanium Exclusive, kas tika pielāgots tieši konkrētā stobra ārējai ģeometrijai un kalibram. Principā šis trokšņa slāpētājs nav iznīcināms. Titānu var iznīcināt vienīgi ar fluorskābi, kas saēd arī betonu un stiklu, tā stāsta Anima Libra vadītājs Dmitrijs Kļešņins.
Jā, ar trokšņa slāpētāju un 450 gramu kikstoperi laidē mans ierocis ir kļuvis krietni vien smagāks un garāks, lai gan Blaser R8 principā ir aptveres tiesu īsāks, tomēr komforts, to lietojot, neaprakstāms. Magnuma kalibram praktiski vispār nav atsitiena, kā arī ļoti jūtami tie 50 dB, ko konkrētais klusinātājs samazina no šāviena trokšņa, kas ir pat teju uz pusi vairāk, nekā to nodrošina citi klusinātāji. Godīgi sakot, par Anima Libra klusinātājiem nevaru teikt nevienu sliktu vārdu. Tāpat tiek arī nodrošināts pēcpārdošanas serviss un apkope, kas ir ļoti svarīgi. Godīgi – salīdzinot ar citiem testētajiem trokšņa slāpētājiem, šiem pagaidām ir vislabākie rādītāji.”