31. martā beidzas caunu medību sezona. Pēc tam noslēdzas arī bebru medību sezona. Ko darīt ar slazdiem, kā tos apstrādāt, lai tie nākamajā sezonā atkal ir labā darba kārtībā?
Protams, pirms novietot slazdus glabāšanai, tie jāsaremontē. Īpaša uzmanība jāpievērš ūsiņām, kas iedarbina slazda mehānismu. Šī detaļa sarūsē vai pārlūst visātrāk. Ūsiņas tiek izgatavotas no pietiekami tievas un vienlaikus atsperīgas stieples, kas nelokās. Veikalā rituļos nopērkamā ir pārāk mīksta. Tā lokās, nevis iedarbina slazda mehānismu.
Nejauši uzmanību pievērsu stieplei, kas bija izmantota savu laiku nokalpojušā veļas žāvētājā. Tā ir pietiekami tieva un cieta. Atlika tikai ar asknaiblēm nokniebt vēlamā garuma gabalus un salocīt V burta formā. Sagatavoju lielāku daudzumu šādu ūsiņu, lai sabojājušos detaļu nepieciešamības gadījumā varu nomainīt arī slazdam mežā. Vēl jāpārliecinās, ka metāla trosītes, ar ko slazdu nostiprina pie koka vai zemē iedzīta mietiņa, nav sarūsējušas. Slazdus bez trosītēm atstāt nedrīkst. Tā var nākties alā meklēt ne tikai tajā iemukušo bebru, bet arī slazdu.
Tas arī pamatā viss. Neesmu no tiem, kas slazdus apstrādā ar kādu krāsu vai tautas līdzekli, lai pasargātu metālu no rūsēšanas. Slazdus novietoju malkas šķūnītī uz vadzīša vietā, kur tie ir sausumā un netraucē.
Taču ir mednieki, kuri slazdus pēc sezonas rūpīgi apstrādā. Kāds no medniekiem lamatas nedaudz uzkarsējot ar lodlampu un tad karsto metālu ierīvē ar jēlas cūkādas gabalu, pie kuras ir nedaudz speķa. Slazds jāturot ar biezākiem cimdiem. Šāda apstrāde pasargājot metālu no rūsēšanas. Tas jāveic reizi sezonā.
Vēl viena no tautas metodēm – vāra slazdus lielā katlā kopā ar koka izdedžu putru vai koka mizās un noberž ar tīru lupatiņu. Slazdus pēc apstrādes ar kailām rokām neaiztiek, lai uz tiem nepaliek cilvēka smarža.
Pēc sezonas lamatas var nomazgāt arī ar augstspiediena mazgātāju un pārklāt ar krāsu, kam ir pretrūsas īpašības. Mednieki uzskata, ka slazdi, uz kuriem ir rūsa, aukstumā kļūst stīvāki, nostrādā daudz lēnāk, ķeras, reizēm mēdz pat iesalt. Tāpat rūsa var sabojāt arī caunādu – to no spalvas ir grūti notīrīt.