Medniekiem ikdienā ir jāizcīna daudz cīņu, gan aizsargājot savu dzīvesveidu, gan arī domājot par nākotni un dabas aizsardzību. Kamēr mēs katrs medījam saskaņā ar vietējām tradīcijām un likumiem, ik dienu Eiropas Medību un dabas aizsardzības asociāciju federācija (FACE) cīnās par mūsu iespējām un tiesībām medīt ne tikai šodien, bet arī rīt. Ir ļoti daudz mēģinājumu ierobežot un pat aizliegt medības. Ir situācijas, kad tas arī diemžēl izdodas, un tikai tad mednieks parastais paceļ galvu un sāk sašutumā niknoties par to, ka kaut kas atkal ir aizliegts, ka neviens neaizstāv mednieku tiesības. Tomēr patiesība ir tāda, ka FACE ar divpadsmit darbiniekiem nenogurstoši stājas pretim zaļo lobistu armijai vārda vistiešākajā nozīmē un gūst uzvaras, balstoties uz faktiem un zinātni. Te nu arī FACE pagājušā gada lielākie sasniegumi.
Uzvara
Izmaiņas Biotopu direktīvas pielikumos?
FACE izdevās panākt, ka Eiropas Parlaments pagājušā gada nogalē pieņēma rezolūciju, aicinot mainīt Biotopu direktīvas pielikumus attiecībā uz vilkiem. Latvijas gadījumā vilks jau ir minēts Biotopu direktīvas piektajā pielikumā, kas ļauj šo sugu apsaimniekot. Daudzās Eiropas valstīs pēdējo desmit divdesmit gadu laikā strauji pieaudzis vilku skaits, medības ir aizliegtas un sākušies liela apjoma postījumi. Lai to risinātu, būtu pieļaujamas ierobežotas un kontrolētas medības, kā tas notiek Latvijā, bet tas nav iespējams, jo lielākā daļa šo vilku populāciju ir iekļautas Biotopu direktīvas ceturtajā pielikumā, kas neļauj īstenot medības. Līdzīgi ir arī ar Latvijas lūsi, kas arī ir iekļauts Biotopu direktīvas ceturtajā pielikumā. Viens no risinājumiem būtu izveidot precedentu, kad to dzīvnieku populācijas, kas sasniegušas labvēlīgu stāvokli, tiktu pārceltas, piemēram, no ceturtā uz piekto pielikumu. Ja to izdarītu ar lūsi, tad Latvijā mēs to atkal varētu medīt. Liels sasniegums ir tas, ka FACE panāca šo Eiropas Parlamenta rezolūciju. Vai tuvākajā laikā tas kaut ko mainīs? Diez vai, bet tas ir pirmais solis pareizajā virzienā. Tāpat arī tika panākts, ka no rezolūcijas izņemts bīstamais punkts par jebkādām lielo plēsēju medībām.
Putnu medības
Šis ir tas medību veids, kas ir visvairāk apdraudēts ne tikai Eiropā, bet arī Latvijā, jo atkal un atkal parādās priekšlikumi izņemt no medījamo dzīvnieku saraksta noteiktas putnu sugas. Pagājušajā gadā FACE izdevās apturēt Eiropas Komisijas priekšlikumu ieviest totālu medību aizliegumu pusei no Eiropas putnu sugām. Šis aizliegums vistiešākajā veidā attiektos arī uz Baltijas valstīm. Tāpat daudzām valstīm, kur medī parastās ūbeles, izdevās ieviest adaptīvo medību sistēmu šai putnu sugai. Kā izrādās, daudzu valstu mednieku asociācijas ir izvērtušas pamatīgus izpētes projektus, kas ļauj sekot sugas stāvoklim.
Zaudējums
Katrus trīs gadus Eiropas Parlamenta vides komiteja apstiprina ļoti problemātisku rezolūciju attiecībā uz CITES un trofeju medībām. Rezolūcija palika nemainīga – ar negatīvu attieksmi pret trofeju medībām, par spīti lielajam ieguldītajam darbam un visiem iesniegtajiem faktiem. CITES ir konvencija, kas nosaka tirdzniecības principus ar dzīvniekiem un augiem.
Uzvara
FACE iesniedza sūdzību Eiropas Savienības Ombudam, kas tika izskatīta par labu medniekiem, un tika atjaunota riska novērtēšanas konsultācija par svinu saturošas munīcijas aizliegšanu. REACH regulas izstrādes procesā FACE panāca to, ka tika paplašināti svina saturošas munīcijas izmantošanas nosacījumi, kā arī izdevās paplašināt izņēmumus attiecībā uz, piemēram, .22 LR kalibru, tomēr diemžēl Eiropas Ķimikāliju aģentūra (ECHA) savā ziņojumā nolēma neņemt vērā ļoti daudzus FACE iebildumus un ieteikumus.
FACE pagājušajā gadā uzsāka pirmo vēsturē Eiropas mednieku kampaņu, kas līdz šim brīdim ir savākusi vairāk nekā 200 000 parakstu, padarot to par vienu no lielākajām vides kampaņām Eiropā. Kampaņai www.signforhunting.com līdz šim ir bijuši labi rezultāti, ko pamanījušas arī Eiropas institūcijas. Arī Eiropas Komisija par kampaņas rezultātiem jau runāja ar FACE. Savā kampaņā FACE pieprasa, lai, pieņemot Eiropas mēroga normatīvos aktus, vērā tiktu ņemti fakti un zinātne. Tas ir tikai viens no kampaņas punktiem.
Svarīgi sasniegumi
– Bioloģiskās daudzveidības manifests sasniedzis jau 500 ar medībām saistītu projektu.
– Eiropas Komisija 2022. gada janvāri publicēja stingri aizsargājamo teritoriju identifikācijas un aizsardzības vadlīnijas. FACE panāca, ka šajās teritorijās netika aizliegtas medības. – šito var kaut kādā boldā
– Eiropas Parlamenta rezolūcija par ES Mežu stratēģiju atzina nepieciešamību pēc noteiktiem medību veidiem, piemēram, briežveidīgo apsaimniekošanu, lai aizsargātu virkni meža biotopu tipu.
– FACE darbojās, lai panāktu, ka jaunajā Dabas atjaunošanas likumā lielāka uzmanība tiek pievērsta biotopu saglabāšanai, bet darbs vēl ir jāturpina.
– FACE aktīvi darbojās, lai panāktu elastīgākus nosacījumus attiecībā uz Kopējo lauksaimniecības politiku, proti, atļaujot vairāk savvaļas dzīvotņu lauksaimniecības zemē, par to nesodot lauksaimniekus, tomēr vēl jāveic darbs nacionālā līmenī.
– FACE pieņēma jaunu pozīciju attiecībā uz dzīvnieku nelikumīgu nogalināšanu.
– Tika panākts, ka Eiropas Parlaments atzīst ilgtspējīgu medījumu apsaimniekošanu kā svarīgu sociālu, ekonomisku, kulturālu un bioloģisko daudzveidību saglabājošu pasākumu kopumu, nodrošinot lauku rajonu nākotni.
Zaudējums
Daudzi FACE biedri saskaras ar problēmām attiecībā uz lielo plēsēju apsaimniekošanu. Piemēram, Latvijā tika apturēta ļoti sekmīga lūšu apsaimniekošanas sistēmu, jo Eiropas Komisija uzsāka absolūti nepamatotu pārkāpumu procedūru. Spānijā un Slovākijā apturēja veiksmīgu vilku apsaimniekošanas programmu, kā arī Somijā lāču medības ir apdraudētas.
Zaudējums
Par spīti informatīvām kampaņām, Āfrikas cūku mēris pirmo reizi ir atklāts Itālijā, kā arī atkārtoti atgriezies Čehijā.