Svins ir kaitīgs, par to nav strīds. Ir daudz pierādījumu šim faktam, un ne velti visā Eiropas Savienībā tiek ieviesti šī metāla izmantošanas aizliegumi. Eiropas Medību un dabas aizsardzības asociāciju federācija (FACE) gan uzsver, ka pieņemto regulu nevar uzskatīt par labu likumu un šī likuma izstrādes procesu par labu likumdošanas piemēru. Galvenokārt tādēļ, ka mitrāju jēdziens ir pārāk plašs, aizliegums ir neloģisks, piedevām vēl pārkāpjot ES pilsoņu pamata tiesības, proti, nevainīguma prezumpciju. Bet, likums ir pieņemts un likums ir jāievēro!
Ko tas nozīmē?
Sākot ar 16. februāri ES mitrājos ir pilnībā aizliegts izmantot svina skrotis. Eiropas Komisija savā mājaslapā norāda, ka šis likums (regula tiek ieviesta dalībvalstī 1:1) palīdzēs aizsargāt ES mitrāju stāvokli, novērsīs to, ka katru gadu ES viens miljons putnu iet bojā no saindēšanās ar svinu. Regula aizliedz izšaut un pat nēsāt svina skrošu munīciju tuvāk par 100 metriem no mitrājiem, ļaujot lietot videi draudzīgākus šāviņus. Tiek lēsts, ka katru gadu skrošu veidā ES mitrājos nokļuva 4000 tonnu svina, kas ir toksiska viela un, nokļūstot vidē, saindē gan ūdeni, gan arī augsni. Papildu ierobežojumi attiecībā arī uz makšķerēšanas aprīkojumu šobrīd tiek gatavoti.
No likumīgās perspektīvas, ja kāda no ES dalībvalstīm centīsies paskaidrot, ko nozīmē mitrāji, piemēram, sašaurinot to nozīmi, kas noteikta regulā, tam var sekot procedūra no Eiropas Komisijas puses. Direktīvas vēl pieļauj interpretāciju, bet regula tādu nepieļauj. Tātad mitrājs regulas izpratnē ir palienes, zāļu un kūdras purvi vai ūdeņu platības – dabiskas vai mākslīgas, pastāvīgas vai pārplūstošas, kurās ir stāvošs vai tekošs ūdens, saldūdens, iesāļš vai sāļš ūdens, t. sk. jūras akvatorijas, kuru dziļums bēguma laikā nepārsniedz sešus metrus. Piedevām aizliegums attiecas ne tikai uz pīļu medībām, kā daudzi iedomājas, bet arī uz šādu svina skrošu izmantošanu šautuvēs, kas atrodas mitrāju tuvumā.
Eiropas Komisija turklāt uzskata, ka, lai būtu vieglāk panākt regulas ievērošanu, nēsāšanas ierobežojumam būtu jāattiecas ne tikai uz nēsāšanu šaušanas izgājienā mitrājos, bet arī nēsāšanu sakarā ar došanos šaut mitrājos, citiem vārdiem sakot, nēsāšanu apstākļos, kas ir cieši saistīti ar pašu šaušanu. Tas ietvertu, piemēram, gadījumus, kad skrotis nēsā, dodoties šaut mitrājos vai no šādas šaušanas atgriežoties, vai to, ka skrotis nēsā kāds, kas šaušanas ekspedīcijā medniekiem palīdz.
FACE atkal un atkal ir uzsvērusi, ka šī regula ir pretrunā jebkuriem Eiropas pilsoņa pamattiesību principiem, proti, nevainīguma prezumpcijai. Regula paredz – ja tiek konstatēts, ka kāda persona šaušanas izgājienā vai šāda izgājiena ietvaros nēsā šādas skrotis mitrājos vai līdz 100 m attālumā no mitrājiem, uzskata, ka attiecīgā šaušana ir šaušana mitrājos, ja vien attiecīgā persona nevar pierādīt, ka tā ir kāda cita veida šaušana.
REACH regulā noteiktais
11. No 2023. gada 15. februāra mitrājos vai līdz 100 m attālumā no mitrājiem ir aizliegts:
a) izšaut skrotis, kurās svina koncentrācija (izteikta kā metāls) pēc masas ir 1% vai vairāk;
b) šādas skrotis nēsāt šaušanas izgājienā mitrājos vai šāda šaušanas izgājiena ietvaros.
Piemērojot pirmo daļu:
a) līdz 100 m attālumā no mitrājiem nozīmē līdz 100 m atstatus no jebkura mitrāju ārējās robežas punkta;
b) šaušana mitrājos ir šaušana, atrodoties mitrājos vai līdz 100 m attālumā no mitrājiem;
c) ja tiek konstatēts, ka kāda persona šaušanas izgājienā vai šāda izgājiena ietvaros nēsā skrotis mitrājos vai līdz 100 m attālumā no mitrājiem, uzskata, ka attiecīgā šaušana ir šaušana mitrājos, ja vien attiecīgā persona nevar pierādīt, ka tā ir kāda cita veida šaušana.
Pirmajā daļā noteiktais ierobežojums dalībvalstī nav piemērojams, ja minētā dalībvalsts komisijai saskaņā ar 12. punktu paziņo, ka tā ir nodomājusi izmantot ar minēto punktu doto iespēju.
12. Ja vismaz 20% dalībvalsts teritorijas, neskaitot teritoriālos ūdeņus, ir mitrāji, attiecīgā dalībvalsts var 11. punkta pirmajā daļā noteiktā ierobežojuma vietā visā savā teritorijā no 2024. gada 15. februāra aizliegt:
a) laist tirgū skrotis, kurās svina koncentrācija (izteikta kā metāls) pēc masas ir 1% vai vairāk;
b) šādas skrotis izšaut;
c) šādas skrotis nēsāt šaušanas izgājienā vai šaušanas izgājiena ietvaros.
13. Piemērojot 11. un 12. punktu:
a) mitrāji ir palienes, zāļu un kūdras purvi vai ūdeņu platības – dabiskas vai mākslīgas, pastāvīgas vai pārplūstošas, kurās ir stāvošs vai tekošs ūdens, saldūdens, iesāļš vai sāļš ūdens, t. sk. jūras akvatorijas, kuru dziļums bēguma laikā nepārsniedz 6 metrus;
b) skrotis ir lodītes, ko izmanto vai paredzēts izmantot vienā bises lādiņā vai patronā;
c) bise ir gludstobra šaujamierocis, kas nav gaisa šautene;
d) šaušana ir jebkāda šaušana ar bisi;
e) nēsāšana ir nēsāšana sev līdzi vai nēsāšana vai transportēšana jebkādā citā veidā;
f) nosakot, vai persona, kam ir skrotis, nēsā skrotis šaušanas izgājiena ietvaros:
1) ņem vērā visus lietas apstākļus;
2) personai, kam ir skrotis, nav obligāti jābūt tai pašai personai, kas šauj.