Mājsēde Latvijā izsludināta nedēļas nogalēs līdz 25. janvārim, un šī mājsēde attiecas arī uz medniekiem. Punkts! Kādēļ tā?
8. janvārī žurnāla “Medības” galvenā redaktore Linda Dombrovska vērsās pie Zemkopības ministrijas valsts sekretāres Daces Lucauas ar lūgumu izskaidrot, vai mājsēde attiecas uz medniekiem, jo katrs zina, ka mednieki medībās dodas nedēļas nogalēs nevis darba dienās tieši tā iemesla dēļ, ka mežacūkas pietiekami efektīvi var medīt diennakts tumšajā laikā. Lucauas kundze solīja precizēt nosacījumus un rezultātā kopā ar Veselības ministrijas pārstāvjiem secināja, ka individuālās medības nedēļas nogalēs papildus riskus nerada.
Tomēr pret to iebilda Iekšlietu ministrija, tādēļ priekšlikums individuālās medības oficiāli atzīt par izņēmumu tika virzīts uz valdības sēdi. Šis priekšlikums netika apstiprināts. Tas nozīmē, ka līdz 25.janvārim vai arī ilgāk, kamēr valstī būs spēkā mājsēdes nosacījumi, medības nav pamatots attaisnojums, lai atrastos ārpus savas dzīvesvietas noteiktajās komandanstundas laikā.
Iemesls – pirmkārt, mūsu valsts lēmēji nevēlas iedziļināties jautājumu būtībā un saprast, ka Āfrikas cūku mēris nav parastas iesnas, bet gan tas rada milzu zaudējumus. Piemēram, mājas cūku fermu likvidācija rada miljoniem zaudējumus.
Tāpat arī lemēji nesaprot, ka medību ierobežošana rada meža postījumu riskus. Pagājušā gadā meža dzīvnieki nopostījuši 6561 ha meža, pagājušā gadā Latvijas valsts meži meža aizsardzības pasākumiem ieguldījuši 3,5 miljonus eiro.
2014. gadā dzīnējmedību aizlieguma rezultātā meža postījumu palielinājās par 200 %. Un kurš ir atbildīgs par postījumiem? Mednieks. Un LVM pārstāvis ir paziņojis – medību ierobežošana pandēmijas dēļ neatbrīvos medniekus no atbildības par postījumiem. Pielaides nebūs.
Komandantstunda. Vai atļauts iet medībās?