Piecas reizes lielākas par mums zināmajām ganību ērču dzimtas (Ixodidae) ērcēm ir konstatētas Vācijā. Tropu valstīm endēmiskās Hyalomma ģints ērces var izaugt līdz diviem centimetriem un ir spējīgas sekot savam upurim vairākus simtus metru.
Vācijas pētnieki atraduši vairākus valstī mītošo tropisko ērču indivīdus un ir noraizējušās par to klātbūtni. Lejassaksijā un Hesenē šogad reģistrēti pavisam septiņi Hyalomma ģints īpatņi. Par to šā gada aprīlī paziņoja Hohenheimas Universitāte un Vācijas Federālo bruņoto spēku Mikrobioloģijas institūts Minhenē.
Iepriekš Vācijā konstatētas tikai divas tropiskās ērces, viena 2015. gadā un viena 2017. gadā. Pētnieki uzskata, ka ērces nonākušas Vācijā kopā ar gājputniem un var kļūt par pastāvīgu šīs valsts iemītnieku. Šāda vīzija rada nopietnas bažas par jau zināmo un jaunu, mūsu platuma grādiem neraksturīgu ērču pārnēsāto slimību izplatību Eiropā.
Hyalomma ģints ērces var atpazīt pēc neparastā izmēra un svītrainām kājām. Visas ērces tika konstatētas lauksaimniecības dzīvniekiem, galvenokārt zirgiem. Tas ir tāpēc, ka zirgu īpašnieki mēdz nonākt ciešā kontaktā ar saviem dzīvniekiem, tos kopjot. Vienā paraugā atradās bīstama baktērija, zināms ērču pārnēsātā drudža patogēns.
Šo tropisko ērču indivīdi var būt inficēti arī ar Krimas-Kongo hemorāģisko drudzi, kāds Vācijā vēl nav ticis konstatēts. Šogad atrastās tropiskās ērces pieder pie sugām Hyalomma marginatum un Hyalomma rufipes.
Krimas-Kongo hemorāģiskais drudzis ir sevišķi bīstama cilvēku infekcijas slimība, kuras vīrusu pārnēsā ērces. Tās simptomi ir drudzis, izteikta intoksikācija un asinsizplūdumi uz ādas un iekšējos orgānos. Šī slimība pirmoreiz tika konstatēta 1944. gadā Krimā, bet 1956. gadā identiska slimība tika konstatēta Kongo.
Krimas-Kongo hemorāģiskais drudzis ir iekļauts Slimību profilakses un kontroles centra reģistrējamo infekcijas slimību sarakstā, līdzās Ebolas un Lasas drudzim, Mārburgas vīrusslimībai, bakām un daudzām citām slimībām, par kuru konstatēšanu ir jāziņo nekavējoties.
Hohenheimas Universitātes pētnieki raksta: “Hyalomma ģints ērces atšķiras ne tikai pēc izskata, bet arī pēc savas uzvedības. Tās atpazīst saimnieku dzīvniekus, piemēram, zirgus vai liellopus desmit metru attālumā, izmantojot ķīmisko vielu receptorus. Šīs ērces ir spējīgas sekot dzīvniekam vairākus simtus metru. Pateicoties saviem iespaidīgajiem izmēriem, šīs ģints ērces spēj izsūkt līdz pat astoņiem mililitriem asiņu. 200 ērces var radīt nopietnas un tūlītējas veselības problēmas pat tik lielam dzīvniekam kā zirgs.”
Pirmā tropiskā ērce tika konstatēta Vācijā 2015. gadā. Kāds zirgu īpašnieks ievēroja neparasta izskata ērci un paziņoja par to. Uzreiz pēc izpētes rezultātu saņemšanas Hohenheimas universitātes prof. Dr. Ute Mackenstedt organizēja zinātnieku komandu un uzsāka projektu, kura mērķis bija noskaidrot, cik un kādas ērces ir atrodamas Vācijā. Pētnieki lūdza iedzīvotājus sūtīt ērces uz institūtu. Projekts turpinājās trīs gadus un kopumā saņemtas 8107 ērces. Šī pilsoņu zinātnes pētījuma rezultāti tika prezentēti šī gada aprīlī, trīs dienas ilgā ērču izpētei veltītā kongresā Hohenheimas universitātē, Vācijā.
Ja piesūkusies ērce?
Kas ir Kick The Tick komplekts
Tas ir komplekts drošai ērces noņemšanai. Var izmantot kā cilvēkam, tā arī mājdzīvniekam. To iesaka ērču pārnēsāto slimību profilaksei, tostarp ērču encefalīta, Laimas slimības, babeziozes, anaplazmozes un citu slimību profilaksei. Komplekts sastāv no āķīša ērču noņemšanai un aerosola kukaiņa ātrai sasaldēšanai. Pirms noņemšanas ērci sasaldē, tādā veidā tiek kavēta infekciozo siekalu pārnešana. Speciālās tehnoloģijas pārklāj ērces ķermeni, aizkavējot tā plīsumus, kā arī samazina risku saskarties ar infekcijas izraisītājiem ērces noņemšanas laikā. Pēc tam izmanto āķīti ērces noņemšanai. Piesūkušās ērces noņemšana jāveic ļoti uzmanīgi, izmantojot piemērotāko āķīša galu – lielāko vai mazāko. Ja piesūkusies ērce tiek pamanīta novēloti, to ir grūtāk noņemt, jo ērces mutes piedēkļi ir cieši piesūkušies ādai. Tādā gadījumā, iespējams, labāk doties pie ārsta, kas ērci noņems.
Piedāvā OUTDOOREXPERTS.LV