Saskaņā ar jaunāko pētījumu, Rumānijā dzīvo no 7536 līdz 8093 brūnajiem lāčiem. Tie paši aprēķini liecina, ka vidējais sugas plēsēju blīvums šajā Balkānu valstī ir 11 indivīdi uz 100 kvadrātkilometriem.
“Maksimālais skaits tika aprēķināts, izmantojot Eiropas Savienībā pieņemto vidējo dabiskā pieauguma koeficientu – 1,13% gadā,” teikts Vides ministrijas paziņojumā presei. 2016. gadā veiktajā pētījumā oficiāli tika lēsts, ka Rumānijā ir vismaz 5900 un ne vairāk kā 6500 lāču. Kopš ta laika plēsēju skaits ir palielinājies par diviem tūkstošiem.
“Pētījums liecina, ka Rumānijā pastāvīgi palielinās lāču populācija. Tā kā tas ir zinātnisks pētījums, nav vietas personīgam viedoklim un subjektīvām spekulācijām. Vides ministrija atzīst, ka lāču skaits pastāvīgi palielinās, tai pat laikā pieaug arī cilvēka un šī lielā plēsēja konflikts – aizvien vairāk tiem ziņots par lāču radītajiem postījumiem. zaudējumu apmēri arī strauji aug,” medijiem atzina valsts vides ministrs Barna Tancos (Barna Tánczo), ko citē News.ro.
Rumānijas valdība palielināja lāču iegūšanas limitu par teju 350 %. Ja pagājušajā gadā valstī tika iegūti 140 īpatnū, tad šajā gadā iesniegts priekšlikums nogalināšanas palielināt līdz pat 400. Rumānijā lāču medības klasiskajā izpratnē ir aizliegtas, toties mednieki iesaistās problēmdzīvnieku kontrolē.
“Pagājušajā gadā mums bija ministrijas rīkojums par 140 lāču izņemšanu no populācijas. Mednieku biedrības ar specializēto tehnisko darbinieku starpniecību šo rīkojumu īstenoja. Šogad, pēc zinātniskā pētījuma publicēšanas NMPAI (t.i., Nacionālais mežsaimniecības pētniecības un attīstības institūts) piedāvāja vēl lielāku limitu – 426 lāči. Valdības piešķirtās atļaujas tiks sadalītas noteiktos apgabalos, kur saņemts visvairāk ziņojumu par postījumiem un to apmēru, kā arī vietās, kur cilvēki piedzīvojuši lāču uzbrukumu,” sacīja ministrs Barna Tancos.
Fotogrāfijas: The Guardiuan
Vides aizsardzības organizācijas apgalvo, ka šim lāču populācijas pētījumam nav zinātniska pamata
Piemēram, Greenpeace Rumānija savā Facebook ierakstā teica: “Ja jau Vides ministrijai joprojām nav skaidras aplēses par lāču populācijas apjomu, jo skaitīšana tiks pabeigta tikai nākamo divu gadu laikā, un ir ļoti ciniski priekšlaicīgi iejaukties populācijas pastāvēšanā.”
Aktīvisti tiem raksturīgā stilā kritizē Rumānijas vides ministra piedāvāto nogalināšanas limitu, sakot: “Ministrs ir pārliecināts, ka tuvākā gada laikā cilvēkiem uzbruks tieši 426 lāči, tādēļ piesardzības nolūkos devis rīkojumu tos nogalināt. Šis cilvēks (ministrs) neko nav izdarījis, lai aizsargātu lāča dzīvotnes un cilvēku apdzīvotās vietas no dzīvniekiem. Viņa vienīgais mērķis ir sugas iznīcināšana un lāču demonizācija.”
Oficiāli gadā no lāču uzbrukumiem cieš, dažreiz par iet bojā mazāk nekā 20 cilvēku. Neoficiāli tiek runāts par daudz lielākiem skaitļiem. Tai pat laikā vides organizācijas vēlas panākt lāču medību aizliegumu valstī un aicina parakstīt petīciju, kas ļautu plēsējiem nekontrolēti vairoties un dzīvot Rumānijā, kur ir 19 miljoni iedzīvotāju.
Ministrs Barna Tancos sacīja, ka, lemjot par populācijas kontroles nolūkā piešķirtajiem lāču nomedīšanas limitiem, tika ņemti vērā zinātniskie dati, paziņojumu skaits par lāču radītajiem postījumiem un to izmaksām, informācija par uzbrukumu skaitu cilvēkiem un lāču populācijas blīvums Rumānijā. Limitu aprēķinam izmantota zinātniska formula, kas pilnībā izslēdz subjektīvu faktoru ietekmi, lemjot par to, cik tieši lāču šogad ir jānomedī valstī.
👉 Abonē 2024 gadam bez pielikumiem.
👉 Abonē 2023 gadam ar 3 pielikumiem.
Nemainīga tradīcija abonējot žurnālu Medības: Laimē ieroci no SIA Ieroči
Oktobra numurā par to kā legalizēt medījumu
Abonē žurnālu Medības 2024. gadam