Kāds lasītājs jautā: “Ja par nomedītajiem ūdensputniem ziņoju ar lietotnes Mednis starpniecību, vai šādā gadījumā ir atsevišķi jāaizpilda arī Medību noteikumu otrais pielikums Nomedīto dzīvnieku reģistrācijas žurnāls?”
Kā skaidro Valsts meža dienesta sabiedrisko attiecību vadītāja Vineta Vilcāne, Medību noteikumos ir noteikta kārtība, kādā mednieki apkopo informāciju par nomedītajiem ūdensputniem, norādot putna sugu un iesniedzot to Valsts meža dienestam. Individuālajās medībās publiskajos ezeros un upēs, mednieks pats reģistrē nomedītos ūdensputnus nomedīto dzīvnieku reģistrācijas žurnālā vienas dienas laikā pēc medībām. Mēneša laikā pēc medību sezonas beigām apkopotā informācija jāiesniedz Valsts meža dienestam.
Apskatīt medījamo ūdensputnu elektronisko noteicēju iespējams tīmekļvietnē www.nomeditie.org.
Lai iegūtu datus arī par nomedīto ūdensputnu vecumu un dzimumu un sējas zosu pasugām, medniekus aicina ziņot par nomedītajiem ūdensputniem Medību saimniecības attīstības fonda projektam “Ligzdojošo un nomedīto ūdensputnu izpēte”. Par nomedītajiem ūdensputniem tiek aicināts ziņot Latvijas Universitātes Ornitoloģijas laboratorijai sev ērtākajā veidā:
– mobilajā lietotnē “Mednis”, autentificējoties tajā kā medniekam;
– izmantojot tiešsaistes lapu www.nomeditie.org;
– uz e-pasta adresi nomeditie@lu.lv;
– Facebook.com/nomeditie;
– uz numuru +371 25764272 lietotnē WhatsApp;
– aizpildot projekta “Ligzdojošo un nomedīto ūdensputnu izpēte” anketu un nosūtot to uz e-pastu nomeditie@lu.lv. Anketa un instrukcija, kā to aizpildīt, pieejama ej.uz/udensputnuanketa
Ziņojumā norāda informāciju kā par nomedītajiem, tā neatrastajiem ūdensputniem. Tajā iekļauj ziņas par medību datumu, aptuveno vietu (piemēram, pagasts), vai medībās izmantots suns, neatrasto putnu skaitu un, ja iespējams, sugu, gredzenu esamību un uz tiem norādīto informāciju. Var norādīt arī papildus informāciju – piemēram, putnam ir neierasts spalvu krāsojums vai parazīti, putns nomedīts grāvī, “uz celšanu” vai tamlīdzīgi. Svarīga var būt arī informācija par neveiksmīgām medību reizēm – piemēram, vakarā putnu pārlidojumi bijuši vāji vai pat nav redzēts neviens putns.
Sūtot informāciju, vēlams pievienot nomedītā putna foto. Pīļu noteikšanai ir pietiekami, ja fotoattēlā redz knābi un astes galiņu, bet pats svarīgākais ir spārns – izplests, ar asumu uz spārna “spoguli” un trešās pakāpes lidspalvām un to segspalvām. Fotografējot putnu, vēlams izvēlēties sausāko spārnu un iespējami labus gaismas apstākļus. Izmantojot mobilo lietotni “Mednis”, foto pievieno sadaļas “Medības” apakšsadaļā “Reģistrēt medījumu”.