
Avots pieejams šeit
Nesen vēstījām par kādu pārsteidzošu notikumu Čehijā, kad bebri vienas nakts laikā izveidoja dambi tieši tajā vietā, kur cilvēki bija plānojuši to būvēt upes renaturalizācijas projekta ietvaros. Rezultātā tika ietaupīts vairāk nekā miljons franku.
Kā norāda Kristofs Angsts, Šveices Nacionālā faunas datu un informācijas centra pārstāvis, arī Šveicē bebri daudzviet darbojas ļoti aktīvi. Šveicē izveidota valsts mēroga renaturalizācijas programma, kuras mērķis ir atjaunot upju ekosistēmas. Un vairākās vietās šajās ūdenstilpēs ir iedzīvojušies bebri.
Centra pārstāvji novērojuši, ka vietās, kur darbojas bebri, pieaug sugu daudzveidība. Bebri būvē dambjus, pārveido mežus. Tas, ko bebri spēj paveikt, ir vienkārši apbrīnojami. Pētījumi par bebru ietekmi uz bioloģisko daudzveidību parāda skaidru secinājumu – bebri nodrošina tādu ieguldījumu, ko paši ar tehniku un milzīgiem finanšu līdzekļiem nemaz nevarētu sasniegt.
Latvijas fantastiskā daba: BEBRS/BEAVER
Bebri sekmē bioloģisko daudzveidību un renaturalizāciju
Lielākās ūdenstilpes – upes un ezeri – pēdējos gados jau ir apdzīvotas. Tagad bebri dodas tālāk, uz mazākām upēm un strautiem. Bebriem nepieciešams vismaz pusmetru dziļš ūdens, lai viņi justos droši un spētu peldēt. Ja tas nav pieejams – viņi būvē dambi.
Šādi viņi pārveido tekošu ūdeni par stāvošu, tādējādi radot jaunas dzīvotnes ainavā. Eiropas bebrs dzīvo jau aptuveni 15 miljonus gadu, un visa fauna un flora ir pielāgojusies viņa klātbūtnei. Līdz ar bebru izzušanu, izzuda arī daudzas citas sugas. Tagad daudzas no tām, kuru dzīvotnes tika iznīcinātas pēdējo 100 gadu laikā, atkal atgriežas, pateicoties bebriem.
Ūdeņos, kuros darbojas bebri, ir novērojama ievērojami lielāka bioloģiskā daudzveidība. Turklāt bebri padara šīs ūdenstilpes noturīgākas pret klimata pārmaiņām, piemēram, saglabā ūdeni sausuma periodiem, nodrošinot patvērumu sugām, kad daļa ūdens izsīkst.
Ja reiz tik noderīgi, tad kāpēc tik nevēlami?
Ideālā bebru pasaulē, kurā neeksistētu cilvēks, bebrs darītu visu, ko vēlas. Visu Šveices vidieni viņi pārvērstu par purvu. Taču realitātē cilvēks ir klātesošs. Cilvēki ir uzbūvējuši infrastruktūru, ceļus, ēkas, un diemžēl nav iespējams visur ļaut bebriem rīkoties pēc sava prāta, lai arī konkrētās situācijās tas nāktu par labu dabai un sabiedrībai.
Tādēļ ir nepieciešami skaidri noteikumi. Iesaistīšanās ir paredzēta tikai ekstrēmos gadījumos, kad radušies nopietni zaudējumi, kurus nevar novērst ar aizsardzības līdzekļiem.
Līdz šim Šveicē ne reizi nav bijis nepieciešams bebrus likvidēt, jo gandrīz vienmēr ir iespējams atrast risinājumu, kas nepieļauj lielus postījumus. Par to ir atbildīgi kantoni, un pēdējos gados viņi savu darbu šajā jomā ir paveikuši ļoti labi.
Šveicē bebru medības nav atļautas, taču noteiktos gadījumos ir pieļaujama kontroles nolūkos veikta iejaukšanās – tostarp bebru likvidēšana, ja tie rada būtiskus postījumus, kurus nav iespējams novērst, izmantojot citus līdzekļus.
Kā tas notiek praksē:
Bebrs Šveicē ir aizsargājamo sugu sarakstā.
Katram kantonam ir savas kompetences bebru pārvaldībā.
Izņēmuma gadījumos, piemēram, ja bebri rada nopietnus postījumus lauksaimniecībai, dīķiem, ceļiem vai infrastruktūrai, kantoni var izsniegt speciālu atļauju bebru likvidēšanai.
Šāds risinājums tiek piemērots tikai kā ultimāts (ultima ratio), ja citas alternatīvas – piemēram, aizsargtīkli, barjeras vai dambju jaukšana nav devušas rezultātu.
Bebru medības pavasarī! Padomi jaunajiem medniekiem #4
Alni var iznīdēt ātri, mežacūku nedarbi pilsētās un jaunais naidnieks. “Šauj garām!” #276 epizode
Žurnāla Medības aprīļa numurā lasi par lodes jaudu
