
Avots: Igaunijas Mednieku savienība
Naktī uz 22. aprīli Viljandi apriņķī, netālu no Auksi ciema, notikusi traģiska sadursme – vilciens notriecis lāci, kas šķērsoja dzelzceļu. Lācis no gūtajām traumām gāja bojā.
Negadījums noticis kādas vietējās mednieku biedrības pārraudzītajā teritorijā. Biedrības priekšsēdētājs Priits Vahtramē informē, ka pulksten 22:30 no glābšanas dienesta saņemta informācija par negadījumu. Ierodoties notikuma vietā, konstatēts, ka bojā gājis apmēram 140 kilogramus smags lācis.
“Tas bija vietējais lācis. Zinājām viņu – viņa ziemošanas vieta atradās vien pāris meža kvartālu attālumā,” stāsta Vahtramē.
Viņš arī uzsver, ka pēdējo gadu laikā lāču populācija Igaunijā ievērojami pieaugusi, un šis nav pirmais gadījums, kad meža dzīvnieks cietis sadursmē ar transportlīdzekli.
“Lāču skaits šobrīd Igaunijā lēšams ap 1160 dzīvniekiem, un līdz ar to pieaug arī satiksmes negadījumu risks,” norāda Vahtramē.
Lāču populācija pieaug arī Latvijā
Lāču populācija Latvijā turpina pieaugt. Pagājušajā gadā lāču monitoringa atskaites sapulcē zinātnieki paziņoja, ka šobrīd valstī ne mazāk kā 130 lāču. Valsts Mežzinātnes institūta Silava vadošais pētnieks Dr.biol Jānis Ozoliņš atzina, ka populācija turpinās augt un šogad lāču būs vairāk. Dažu gadu laikā to skaits var sasniegt pat 500 indivīdu. Dabas aizsardzības pārvalde norāda, ka lāči pārsvarā izvairās no cilvēkiem, tomēr, sastopoties ar tiem, jāievēro drošības pasākumi: nedrīkst mesties bēgt un nekādā gadījumā nevajadzētu tos barot.
Kā sevi pasargāt pret lāci
Ir pierādīts, ka piparu gāze ir ļoti efektīva, ja tiek izmantota pareizi. 2008. gada pētījumā par lāču uzbrukumiem Aļaskā (ASV) no 1985. līdz 2006. gadam tika konstatēts, ka piparu gāze 92% gadījumu apturēja nevēlamu lāča uzvedību. Vēl jo vairāk, 96% gadījumu, kad cilvēki nonāca tuvā kontaktā ar lāci, iztikts bez ievainojumiem.
Piparu gāzes efektivitāte ir atkarīga no situācijas un uzbrukuma apstākļiem, tomēr viens no galvenajiem uzsvariem ir uz to, ka ar piparu gāzi lāci nenogalina, bet gan atbaida, tādā veidā uzlabojot sabiedrības drošību. Protams, neviens atbaidītājs nav 100% efektīvs, tomēr šis ir viens no visiedarbīgākajiem līdzekļiem, lai sevi pasargātu.
Daži fakti:
– 92% gadījumu piparu gāze efektīva brūno lāču, 90% melno lāču, bet 100% balto lāču uzbrukumu gadījumā
– 98% gadījumu, kad piparu gāze izmantota lāča uzbrukuma gadījumā, cilvēkiem izdevies izvairīties no jebkādiem ievainojumiem
– 7% gadījumu vēja virziens neveiksmīgi ietekmēja piparu gāzes efektivitāti
– 14% gadījumu, kad tika lietota piparu gāze, nedaudz cietis arī cilvēks, kas to izmantoja
– Piparu gāzes aerosolu nedrīkst turēt somā, tam jābūt pa rokai, jo lāča uzbrukums var notikt ļoti ātri un negaidīti

Aizsargājošs aerosols CR Grizzly pret lāču uzbrukumiem
150 ml iepakojums, aerosola darbības distance līdz 5 m – cena 32,90 eiro
300 ml iepakojums, aerosola darbības distance līdz 10 m – cena 54 eiro
Aerosolam ir arī speciāls drošības vāciņš, kas nodrošina, ka viela no aerosola nesāk plūst pati no sevis. Parocīgs aizsarglīdzeklis meža vidē, kur ir daudz dažādu dzīvnieku.
Ko darīt, ja uzbrūk lācis?
1. Paņem aerosolu;
2. Noņem drošinātāju;
3. Turi ar abām rokām;
4. Tēmē lāča sejas virzienā, vēršot mazliet uz leju;
5. Smidzini maziem, īsiem intervāliem (2-3 sek);
6. Ja lācis tuvojas, atkārto;
7. Uzliec drošinātāju un noliec drošā vietā.
Atgaiņāties no lāča ar cirvi, staigāt tikai pa iezīmētām takām un sargāt suņus. Meža ziņas #6
Žurnāla Medības aprīļa numurā lasi par lodes jaudu
