
Mednieki arvien biežāk ziņo par lāču, vilku un lūšu novērojumiem ne tikai meža kamerās, bet arī medību laikā. Jaunākie ziņojumi no Ludzas un Mazsalacas.
Žurnāla lasītājs Alvis Leicāns raksta:
“Labdien! Žurnāla “Medības” komanda! Vēlējos ar jums padalīties ar kārtējo ķepaini pie mums Latvijā, kurš ticis nobildēts kamerā… šoreiz tā laime būs piemeklējusi arī manu kameru. Lācis nobildēts Ludzas pusē Zvirgzdenes pagastā. No rīta dzerot kafiju un gatavojoties darba dienai, saņemu bildi no kameras, kura uzstādīta ar mērķi fiksēt rukšus, kas nāk uz lauka baroties…”
Skaties video žurnāla Youtube kanālā!
Savukārt žurnāla lasītājs Kaspars Beriņš raksta par saviem novērojumiem šā gada jūnijā:
“Labs vakars. Gribēju tikai nosūtīt dažas bildes statistikai no Mazsalacas!”
Ja novēro lielos plēsējus, kā ziņot?
Ja novērotas vilka vai lūša tiešas klātbūtnes pazīmes, proti, pēdas vai ekskrementi, tās jāfiksē ar precīzu to atrašanās vietu un datumu.
– Viedierīcē jābūt aktivizētai lokācijas (GPS) funkcijai. Precīzākai fiksācijai ieteicams aktivizēt arī mobilo datu pieeju.
– Ierīces kameras iestatījumos jābūt aktivizētai atrašanās vietas atzīmes funkcijai.
– Pievienojiet vilka vai lūša pēdas nospiedumam objektu, kas ļautu identificēt pēdas nospieduma izmēru (lineālu, sērkociņu kastīti, u.c.)
– Pirms foto attēla uzņemšanas ierīce jāaktivizē un nedaudz jānogaida – pretējā gadījumā atrašanās vieta var nenofiksēties vai nofiksēties ar būtisku novirzi.
– Pēc fotoattēla fiksēšanas pārbaudiet, vai attēlam faila rekvizītos ir pievienota informācija par atrašanās vietu un vai tā atbilst faktiskajai atrašanās vietai. Ja atrašanās vieta nav fiksēta, fotoattēlu uzņem atkārtoti.
– Fotofiksācijai var izmantot arī tai piemērotas aplikācijas, piemēram, NoteCam, kuras aktivizējot var uzskatāmi pārliecināties, vai lokācijas vietas koordinātes ir fiksētas, ļaujot fotoattēlam pievienot papildus informāciju (novēroto indivīdu skaits).
Fotoattēla faila nosaukumu un izmēru mainīt nedrīkst!
Fiksētās vilku klātbūtnes pazīmes sūtīt uz e-pastu vilki@vmd.gov.lv, savukārt lūšu – uz e-pastu lusi@vmd.gov.lv.
Papildus, nosūtot fotoattēlu, vēlams norādīt arī pēc klātbūtnes pazīmēm konstatēto indivīdu skaitu. Ja vilka vai lūša klātbūtnes pazīmes nav bijis iespējams fiksēt fotoattēlā vai arī fotoattēlam nav piesaistīts datums un/vai koordinātes, tad informāciju par klātbūtnes pazīmēm var nosūtīt uz iepriekšminētajām e-pasta adresēm vai informēt virsmežniecības atbildīgās amatpersonas (vecāko mežzini vai mežzini), kuru uzraudzībā esošajā teritorijā klātbūtnes pazīmes konstatētas. Nosūtāmajā informācijā norāda pēc iespējas precīzāku atrašanās vietu (piemēram, zemes vienības kadastra nr., koordinātes), novērojuma datumu, novērotās pazīmes, novēroto indivīdu skaitu.
Arvien biežāk mednieki fiksē lielo plēsēju klātbūtni
Aculiecinieks. Kad lūsis burtiski ieskatās acīs
Aculiecinieks. Lūsis bija jau 15 metru attālumā un šņākdams nāca virsū