Nepilnas nedēļas laikā pēc lāču medību sezonas sākuma Igaunijā nomedīti jau 32 lāči, kas ir trešdaļa no šogad noteiktā lāču medību limita, vēsta laikraksts The Baltic Times.
Igaunijā brūno lāču medību sezona ir no 1.augusta līdz 31.oktobrim, un šajā sezonā Vides departaments atļāvis nomedīt 94 lāčus. Ja atsevišķi lāči rada postījumus, nomedījamo dzīvnieku skaitu var palielināt vēl par astoņiem, paredz departamenta lēmums.
Līdz 6.augustam jau nomedīti 32 ķepaiņi.
Pēdējo 15 gadu laikā Igaunijā ir gan pieaudzis lāču skaits, gan palielinājušās lāču apdzīvotās platības. Lāču populācijas stāvoklis Igaunijā uzskatāms par ļoti labu, vērtē mednieku organizācija.
Igaunijas kopējā lāču populācija tiek lēsta 900-950 dzīvnieku apmērā.
Pagājušajā gadā tika izsniegtas 96 lāču nomedīšanas atļaujas. Lielākais nomedīto lāču skaits joprojām ir Igaunijas Austrumviru apriņķī.
Lāču populācija Igaunijā pēdējo 15 gadu laikā ir krietni palielinājusies, līdz ar to tā uzskatāma par stabilu. Nenoliedzami lāču populācijas pieaugums rada arī problēmas. Šā gada pirmajā pusgadā nodarīto lāču skaits ir teju uz pusi mazāks (67 gadījumi) nekā pērn šajā pašā laika periodā (108 gadījumi), cilvēki joprojām bieži sastop lāčus, jo īpaši jaunos lāčus, kas nereti ieklīst cilvēku apdzīvotās vietās.
Atbildīgās iestādes norāda, ka mērenas lāču medības ir nepieciešamas, lai lāči saglabātu bailes no cilvēkiem, tādējādi nodrošinot arī sabiedrības drošību. Nosakot medījamo lāču skaitu, atbildīgās instances izvērtē plēsēju nodarītos postījumus, veiktos profilaktiskos pasākumus un ieinteresēto personu un vietējo mednieku padomju viedokļus. Vides pārvalde nosaka medību limitu, pamatojoties uz lāču skaitu un lielo plēsēju aizsardzības un apsaimniekošanas plānu, kurā noteikts, ka lāču mātīšu ar mazuļiem skaitam jābūt vismaz 70. Pagājušajā gadā lāču mātīšu ar mazuļiem skaits bija 89.
Saskaņā ar Biotopu direktīvu lācis ir stingri aizsargājama suga, un medības ir atļautas tikai izņēmuma gadījumos, lai novērstu postījumus un nodrošinātu sabiedrības drošību, ja nav alternatīvu risinājumu un tiek saglabāts labvēlīgs populācijas stāvoklis.
Kā sevi pasargāt pret lāci
Ir pierādīts, ka piparu gāze ir ļoti efektīva, ja tiek izmantota pareizi. 2008. gada pētījumā par lāču uzbrukumiem Aļaskā (ASV) no 1985. līdz 2006. gadam tika konstatēts, ka piparu gāze 92% gadījumu apturēja nevēlamu lāča uzvedību. Vēl jo vairāk, 96% gadījumu, kad cilvēki nonāca tuvā kontaktā ar lāci, iztikts bez ievainojumiem.
Piparu gāzes efektivitāte ir atkarīga no situācijas un uzbrukuma apstākļiem, tomēr viens no galvenajiem uzsvariem ir uz to, ka ar piparu gāzi lāci nenogalina, bet gan atbaida, tādā veidā uzlabojot sabiedrības drošību. Protams, neviens atbaidītājs nav 100% efektīvs, tomēr šis ir viens no visiedarbīgākajiem līdzekļiem, lai sevi pasargātu.
Daži fakti:
– 92% gadījumu piparu gāze efektīva brūno lāču, 90% melno lāču, bet 100% balto lāču uzbrukumu gadījumā
– 98% gadījumu, kad piparu gāze izmantota lāča uzbrukuma gadījumā, cilvēkiem izdevies izvairīties no jebkādiem ievainojumiem
– 7% gadījumu vēja virziens neveiksmīgi ietekmēja piparu gāzes efektivitāti
– 14% gadījumu, kad tika lietota piparu gāze, nedaudz cietis arī cilvēks, kas to izmantoja
– Piparu gāzes aerosolu nedrīkst turēt somā, tam jābūt pa rokai, jo lāča uzbrukums var notikt ļoti ātri un negaidīti
Aizsargājošs aerosols CR Grizzly pret lāču uzbrukumiem
150 ml iepakojums, aerosola darbības distance līdz 5 m – cena 32,90 eiro
300 ml iepakojums, aerosola darbības distance līdz 10 m – cena 54 eiro
Aerosolam ir arī speciāls drošības vāciņš, kas nodrošina, ka viela no aerosola nesāk plūst pati no sevis. Parocīgs aizsarglīdzeklis meža vidē, kur ir daudz dažādu dzīvnieku.
Ko darīt, ja uzbrūk lācis?
1. Paņem aerosolu;
2. Noņem drošinātāju;
3. Turi ar abām rokām;
4. Tēmē lāča sejas virzienā, vēršot mazliet uz leju;
5. Smidzini maziem, īsiem intervāliem (2-3 sek);
6. Ja lācis tuvojas, atkārto;
7. Uzliec drošinātāju un noliec drošā vietā.
Kad jūs žļambā lācis, izliecieties, ka jums nesāp! “Šauj garām!” #242 epizode
Lai gaļa nebūtu sausa, kā pareizi izvēlēties kucēnu, kāpēc Mednis nestrādā. Semināru apskats
Abonē žurnālu Medības!