Nav tā, ka lāči, vilki un lūši mīt tikai tālajos Latgales mežos vai Igaunijas un Krievijas pierobežā. Šie lielie plēsēji atrod sev mājas arī mežos ap Rīgu. 27.05.2021. lāča pēda tika konstatēta 3 km no Saulkrastiem un 50 km no Rīgas. Šī nebija pirmā reize, kad šajā apkaimē manīts lācis. Apmēram 350 m no konkrētās vietas lācis meža kamerā nobildējās 2019. gada aprīlī.
Tāpat arī nereti Rīgas apkaimes mednieku klubi savās meža kamerās fiksē lielos plēsējus – gan vilkus, gan lūšus, gan arī lāčus. Jau 2019. gadā vietējie mednieki lēsa, ka kopā ap Rīgu varētu uzturēties ap deviņiem lāčiem. Šīs ir tikai dažas bildes no mednieku arhīva. Arī šogad tiek konstatētas lāču pēdas, kā arī ir pa kādai bildei meža kamerās.
Video skaties žurnāla Medības Youtube kanālā!
Lasi un abonē žurnālu Medības!
Ja novēro lielos plēsējus, kā ziņot?
Ja novērotas vilka vai lūša tiešas klātbūtnes pazīmes, proti, pēdas vai ekskrementi, tās jāfiksē ar precīzu to atrašanās vietu un datumu.
– Viedierīcē jābūt aktivizētai lokācijas (GPS) funkcijai. Precīzākai fiksācijai ieteicams aktivizēt arī mobilo datu pieeju.
– Ierīces kameras iestatījumos jābūt aktivizētai atrašanās vietas atzīmes funkcijai.
– Pievienojiet vilka vai lūša pēdas nospiedumam objektu, kas ļautu identificēt pēdas nospieduma izmēru (lineālu, sērkociņu kastīti, u.c.)
– Pirms foto attēla uzņemšanas ierīce jāaktivizē un nedaudz jānogaida – pretējā gadījumā atrašanās vieta var nenofiksēties vai nofiksēties ar būtisku novirzi.
– Pēc fotoattēla fiksēšanas pārbaudiet, vai attēlam faila rekvizītos ir pievienota informācija par atrašanās vietu un vai tā atbilst faktiskajai atrašanās vietai. Ja atrašanās vieta nav fiksēta, fotoattēlu uzņem atkārtoti.
– Fotofiksācijai var izmantot arī tai piemērotas aplikācijas, piemēram, NoteCam, kuras aktivizējot var uzskatāmi pārliecināties, vai lokācijas vietas koordinātes ir fiksētas, ļaujot fotoattēlam pievienot papildus informāciju (novēroto indivīdu skaits). Fotoattēla faila nosaukumu un izmēru mainīt nedrīkst!
Fiksētās vilku klātbūtnes pazīmes sūtīt uz e-pastu vilki@vmd.gov.lv, savukārt lūšu – uz e-pastu lusi@vmd.gov.lv.
Papildus, nosūtot fotoattēlu, vēlams norādīt arī pēc klātbūtnes pazīmēm konstatēto indivīdu skaitu. Ja vilka vai lūša klātbūtnes pazīmes nav bijis iespējams fiksēt fotoattēlā vai arī fotoattēlam nav piesaistīts datums un/vai koordinātes, tad informāciju par klātbūtnes pazīmēm var nosūtīt uz iepriekšminētajām e-pasta adresēm vai informēt virsmežniecības atbildīgās amatpersonas (vecāko mežzini vai mežzini), kuru uzraudzībā esošajā teritorijā klātbūtnes pazīmes konstatētas. Nosūtāmajā informācijā norāda pēc iespējas precīzāku atrašanās vietu (piemēram, zemes vienības kadastra nr., koordinātes), novērojuma datumu, novērotās pazīmes, novēroto indivīdu skaitu.