Ja nepieciešami ērti, droši un ļoti viegli zābaki, ar kuriem var doties ne tikai medībās, bet arī garos pārgājienos un ne tikai dabā, bet arī pilsētvidē, zābaki, kam nespēj kaitēt ne ūdens, ne sāls uz gājēju celiņiem, vērts apsvērt Härkila zābaku modeli Reidmar Mid 2.0 GTX.
Ražotāja sniegtā informācija liecina, ka zābaki izgatavoti no izturīgas nabuka ādas, kas piesūcināta ar eļļu. Zābakiem ir pastiprinātas šuves, un tajos iestrādāta nesamirkstoša GORE-TEX Sierra membrāna. Tiem ir vidēja garuma stulms un standarta platuma lieste. Zābakiem ir puscietā Vibram® Campus ārējā zole stabilam kājas atbalstam un komfortam. Savukārt starpzole slāpē triecienu spēku un nodrošina komfortu ilgos pārgājienos pa sarežģītu apvidu. Palielināta nodiluma vietās (pirkstu zonā un uz papēžiem) pastiprināti ielaidumi, kas piešūti ar trīskāršu šuvi. Zābaki ir izstrādāti un ražoti Eiropā.
Paņemot zābakus rokās, tie vispirms pārsteidza ar savu vieglumu. 46. izmēra zābaks sver 771 (!) gramu, kas šāda izmēra ādas zābakiem ir izcils rādītājs.
Pirmais, kam pievēršas skatiens, ir U-turn auklu sistēma. Lai zābakus aizdarītu, atliek vien griezt speciālu ritenīti zābaka mēlītes augšējā daļā pa labi, līdz zābaki ir pietiekami stingri savilkti. Savukārt pagriežot tikai vienu klikšķi pa kreisi un atliecot zābaka mēlīti uz priekšu, auklu sistēma atbrīvojas un zābakus iespējams ērti novilkt. Tā ir milzīga priekšrocība! Pirmkārt, no rīta pirms došanās medībās nav nepieciešams locīties un censties zābakus aizšņorēt. Atliek tikai pāris reižu pagriezt spriegotāju ritenīšus, kas aizņem dažas sekundes katram zābakam. Atgriežoties nav jāveic pretēja darbība, kas pēc garas dienas uz kājām var sagādāt raizes īpaši gados vecākiem cilvēkiem. Tas, pie kā ir mazliet jāpierod, – mazliet citāds zābaku aizdares nospriegojums, nekā tas ir parastajiem šņorzābakiem. Tomēr visas dienas garumā kāja ir droši fiksēta zābaka stulmā. Turklāt pārāk cieši savilktas auklas kājas saspiež, un tās var sākt salt tieši šī iemesla dēļ.
Zābaki uzvilkti, un laiks doties medībās. Lai nokļūtu medību platībās, vispirms jābrauc ar automašīnu. Vasarā izmēģināju zābakus Härkila Forest Hunter GTX Mid. Braucot atklāju, ka stingrā zābaku zole neļauj pilnībā sajust, cik stipri uzspiežu uz auto gāzes pedāļa. Savukārt zābakos Reidmar Mid 2.0 GTX šādas izjūtas neradās. Visticamāk, zoles un starpzoles īpašību dēļ.
Decembrī Latvijas vidienē, kur medīju, bija gan stipri aukstas dienas, gan sniegotas. Mežā bija vairāk nekā desmit centimetru biezs sniegs, zem kura zeme nebija sasalusi. Ejot lenkt un vēlāk stāvot uz masta, kājas visu laiku bija sausumā un siltumā, protams, valkājot laikam un gaisa temperatūrai atbilstošas termozeķes. Arī tad, ja bija jāšķērso apsniguši treilēšanas ceļi, kuros zem sniega bija slideni zari, kājas un jo īpaši potītes bija drošībā. Vien tad, kad sniega kļuva vairāk, medību bikšu staras fiksēju pie zābaku aizdares un izmantoju savilces staru galos. Tas ļāva izvairīties no sniega iekļūšanas zābakos.
Vēlāk, braucot automašīnā, sniegs uz zābakiem kusa, taču tik un tā kājas palika siltas un sausas. Braucot ilgāku laiku, tās nesvīda, kas liecina, ka zābaki ideāli aizvada projām no kājām lieko mitrumu.
Šie ir zābaki, kas patiesi palīdz sagādāt prieku par staigāšanu dabā! Bet kā ar pilsētvidi ziemā, kad kājas tā vien cenšas katra slīdēt uz savu pusi? Arī pilsētvide šiem zābakiem nebija šķērslis. Lai arī celiņus klāja sāls un sniega putra, kājas bija drošībā. Vienīgā reize, kad mazliet paslīdēju, bija pazemes autostāvvietas izejā, kur uz spoguļgluda betona bija slapja sniega un ūdens putriņa. Taču tajā vietā noteikti slīdētu jebkuri apavi. Man tomēr izdevās palikt uz kājām, pat iztiekot bez akrobāta cienīgas žonglēšanas.
Lai pārliecinātos, ka zābaki tiešām sniedz to, ko sola ražotājs, nevar iztikt bez kārtīga ūdens testa. Līdzīgi kā iepriekšējā zābaku testā zābakos iepildīju labi daudz tualetes papīra un iegremdēju tos bļodā ar ūdeni. Pēc divām stundām zābakos iekšā joprojām bija sauss. Tas nozīmē, ka arī medībās pēc vairāku stundu brišanas pa seklu ūdeni kājas joprojām būs sausas. Protams, ņemot vērā zābaku stulmu garumu, jārēķina, cik dziļā ūdenī tiek kāpts, un jāatceras, ka ādas zābaki tomēr nav gumijas zābaku aizstājēji! Lai zābaki saglabātu savas īpašības, tajos nekādā gadījumā nedrīkst vilkt vecmāmiņas adītās vilnas zeķes! Vilnas dzijas daļiņas, ja tā nav speciāli apstrādāta, kā tas ir termozeķēm, iekļūst membrānā un sabojā tās īpašības – vienā virzienā izvadīt ūdens tvaiku, bet pretējā neļaut iekļūt mitrumam. Lai kā centos atrast kādus trūkumus, man tas neizdevās, lai gan zābakus kopumā sirsnīgi spīdzināju divas nedēļas. Secinājums – lieliski zābaki, par kuriem vērts maksāt prasīto cenu!