
Pērn jau ziņojām, ka cilvēku izpratne par savvaļas dzīvniekiem joprojām ir ārkārtīgi nepietiekama, un diemžēl šī tendence turpinās. Lielai daļai sabiedrības, šķiet, nav ne mazākās nojausmas, kā pienācīgi sadzīvot ar savvaļas dzīvniekiem, neradot tiem lieku stresu vai kaitējumu.
Pagājušajā gadā internetā izplatījās kadri no Ziemeļkarolīnas, kuros redzams, kā bariņš jauniešu kādai pusaudzei palīdz no koka nocelt melnā lāča mazuli. Šāda rīcība ne tikai apdraud dzīvnieku, bet arī palielina risku cilvēkiem, jo lācene var kļūt agresīva, cenšoties aizsargāt savu mazuli. Situācija nebūt neuzlabojas globālā mērogā. Šoreiz uzmanības centrā nonākusi ASV influencere Sema Džounsa, pret kuru Austrālijas varasiestādes uzsākušas izmeklēšanu par iespējamu vīzas nosacījumu pārkāpumu. Viņa sociālajos tīklos publicēja video, kurā redzams, kā viņa no mātes atņem vombata mazuli. Šis gadījums, ko atspoguļo The Guardian, raisījis plašu nosodījumu, jo dzīvnieku atdalīšana no mātes bez pamatota iemesla ir gan neētiska, gan dzīvniekam kaitīga.
Šis ir kārtējais piemērs tam, cik neizglītota ir daļa sabiedrības par savvaļas dzīvniekiem un to aizsardzību. Video redzamo varasiestādes raksturoja kā “neiejūtīgu” un pat “briesmīgu” rīcību, skaidri parādot, kā cilvēki savas nezināšanas un uzmanības trūkuma dēļ kaitē dabai. Video kadros redzams, kā ASV influencere Sema Džounsa naktī sagrābj vombata mazuli, kurš mierīgi pastaigājas kopā ar māti. Pēc plašas sabiedrības sašutuma un nosodījuma video ir dzēsts no TikTok, bet pašas influenceres Instagram profils ir slēgts.
Pat Austrālijas premjerministrs Entonijs Albanīzs asi reaģēja uz šo situāciju, nodēvējot to par “apkaunojošu”, jo mazuļa atņemšana no mātes ir tiešs drauds dzīvnieka izdzīvošanai. “Varbūt viņa varētu izmēģināt citus Austrālijas dzīvniekus,” viņš ironizēja preses konferencē. “Lai pamēģina nošķirt krokodila mazuli no mātes. Lai paņem kādu dzīvnieku, kas var aizstāvēties, nevis nozagt vombata mazuli. Redzēsim, kā veiksies tad.”
Savukārt pati Džounsa centās attaisnoties, sakot, ka viņa mazulim neesot nodarījusi nekādu kaitējumu un turējusi to tikai īsu brīdi. “Visiem, kas uztraucas un ir sašutuši: mazulis tika uzmanīgi turēts tikai vienu minūti un pēc tam palaists atpakaļ pie mammas,” viņa rakstīja savā paziņojumā.
Taču Austrālijas varasiestādes šobrīd izskata iespēju viņu izraidīt no valsts par šo pārkāpumu un iespējams, arī aizliegt viņai jebkad atgriezties Austrālijā.
Pēc notikušā pagājušajā nedēļā Džounsa piektdienas rītā pameta Austrāliju uzreiz pēc tam, kad iekšzemes lietu ministrs Tonijs Bērks paziņoja, ka imigrācijas uzsāk izmeklēšanu pret influenceri. Savukārt sestdienas rītā viņa savā Instagram kontā publicēja 900 vārdu garu paziņojumu, kurā apgalvoja, ka ir kļuvusi par tūkstošiem cilvēku upuri. Viņa arī izteica neizpratni par sabiedrības sašutumu valstī, kuras valdība “atļauj un veicina vombatu iznīcināšanu”.
Jāuzsver, ka Austrālijā ir aizliegts kaitēt vombatiem, ja vien tam nav saņemta oficiāla valdības atļauja.
Šis incidents atkal liek uzdot jautājumus par sabiedrības izpratni attiecībā uz savvaļas dzīvniekiem. Kamēr atsevišķi indivīdi uzskata, ka ar dzīvniekiem var rīkoties pēc saviem ieskatiem, mednieki un dabas aizsardzības speciālisti labi zina, ka nepārdomāta iejaukšanās var nodarīt lielāku kaitējumu nekā labumu.
Pēc plašā sašutuma, ko izraisīja ASV influencere Sema Džounsa, atņemot vombata mazuli mātei, viņa nākusi klajā ar paziņojumu, mēģinot skaidrot savu rīcību. Viņa ne tikai atvainojās, bet arī kritizēja Austrālijas valdības politiku attiecībā uz ķenguru un savvaļas zirgu nogalināšanu, norādot uz, viņasprāt, dubultstandartiem.
Džounsa apgalvoja, ka bijusi ārkārtīgi noraizējusies, kad uz ceļa ieraudzījusi vombatus, un apstājusies, lai pārliecinātos, ka tie netiek notriekti ar automašīnu. Viņa skaidroja, ka, pienākot pie mazā vombata un tas nav kustējies, viņai radies iespaids, ka tas varētu būt slims vai ievainots, tāpēc viņa nolēmusi to pacelt un pārbaudīt.
“Lai gan biju neticami sajūsmināta, ieraugot tik brīnišķīgu dzīvnieku, es to ātri apskatīju un nekavējoties atgriezu pie mātes. Es pārliecinājos, ka viņi atkal apvienojās un devās prom.”
Viņa atzina, ka nav rīkojusies pareizi un ka situāciju varēja atrisināt labāk. “Es esmu rūpīgi pārdomājusi notikušo un apzinos, ka varēju šo situāciju risināt daudz prātīgāk… Es no tās esmu mācījusies un patiesi atvainojos par radīto satraukumu.” Džounsa arī noliedza, ka būtu tīši atņēmusi mazuli mātei, apgalvojot, ka skrējusi prom nevis, lai nozagtu vombatu, bet no bailēm, ka māte varētu uzbrukt.
Šis incidents vēlreiz aktualizē jautājumu par cilvēku izpratni par savvaļas dzīvniekiem un viņu pareizu aprūpi. Mednieki un dabas aizsardzības speciālisti labi zina, ka pat labu nodomu vadīta iejaukšanās var radīt lielāku postu nekā labumu, un šī situācija ir kārtējais piemērs tam, cik svarīga ir pareiza izglītošana un cieņpilna attieksme pret savvaļas vidi.
Laimīgais Pulsar Thermion 2 LRF XL60. Vilks, kas pārvērtās par kuili un pārdrošā lapsa!
Žurnāla Medības marta numurā lasi par mednieku labajiem darbiem
