Raksts tapis sadarbībā ar Pulsar Latvija
Visu veidu tēmēkļa uzlikas līdz šim ir bijis kas svešs. Tādēļ šoreiz, saņemot Pulsar Krypton 2 FXG 50 termālo uzliku no veikala Ieskaties.lv, sanāca tests riktīga mednieka iesācēja stilā.
Komplektēšana
Sākumā, protams, jautājumu vairāk nekā atbilžu. Vai tas ar savu svaru nesabojās tēmēkli? Ar kuru tīkliņu būs jātēmē – optiskā tēmēkļa vai uzlikas? Vai, uzliekot to, ierīce būs katrreiz no jauna jāpiešauj? Runājot ar Pulsar Latvija pārstāvi Viesturu Arklonu, uzzinu, ka šāda termālā uzlika labāk derēs tēmēkļiem ar nelielu vai vidēju attēla minimālo palielinājumu. Pretējā gadījumā, ja minimālais palielinājums būs par lielu, no uzlikas ekrāna varēs redzēt vien daļu. Tā kā medībās pašlaik lietoju Pulsar Thermion tēmēkli, šoreiz izlemjam uzliku uzmontēt uz kolēģa Nameja jaunās karabīnes – Sako S20 ar Vector Optics tēmēkli. Vēlāk ir plāns doties stirnāžu medībās, bet, kad kļūs tumšāks, varētu novaktēt kādu ruksi. Vispirms veikalā jāizvēlas pareiza izmēra adaptera gredzens, kas uzliku stiprinās pie tēmēkļa. Lai to izdarītu, ar bīdmēru jāizmēra tēmēkļa priekšējās lēcas un korpusa kopējais diametrs. Šajā gadījumā tēmēkļa lēcas diametrs ir 50 milimetri, bet kopējais – 57,3 milimetri. Tātad der PSP-50B gredzens, kas jāiegādājas atsevišķi. Tam komplektā nāk dažādu izmēru plastmasas starplikas, kas ļauj adapteru jau pavisam precīzi pielāgot tēmēklim. Priecē tas, ka Krypton uzlika būtībā ir divi vienā – gan tēmēklis, gan monoklis. Var iegādāties atsevišķu monokulāru, ko var piestiprināt uzlikai un lietot kā rokas termokameru.
Lasi instrukciju un būs labi – Pulsar Krypton 2 FXG 50 termālās uzlikas tests
Piešaušana
Ar pašu uzliku, adapteru un monokulāru padusē dodamies uz Rīgas Šaušanas centru. Lai arī uzlika pēc katras noņemšanas un uzlikšanas reizes neesot jāpiešauj no jauna, pirmajā reizē to vajag salāgot ar tēmēkļa tīkliņu. Kā sola ražotājs, tas ir vienreizējs pasākums. Tā kā nav ne mazākās nojausmas, ar ko vajadzētu sākt, veru vaļā lietošanas instrukciju. Vispirms adapterā jāielīmē atbilstoša izmēra starplika, tad adapteru uzliek un piestiprina pie tēmēkļa priekšējās lēcas. Beigu beigās pie adaptera pieskrūvē pašu uzliku. Mēdz jokot, ka instrukciju lasa tikai tad, kad viss jau ir neglābjami salauzts, bet, ja nopietni, šajā procesā patiešām ir svarīgi sekot līdzi ražotāja norādījumiem, jo ierīce ir pareizi jāpozicionē uz tēmēkļa un skrūves jāpievelk ar atbilstošu spēku. Uzlikai nav sava tēmēšanas tīkliņa, proti, tēmēšana notiek ar optiskā tēmēkļa tīkliņu. Taču uzlikai ir displeja centrs, kas jāsalāgo ar tēmēkļa tīkliņu. Ielūkojoties tēmēklī, kļūst skaidrs, ka tēmēkļa četrkārtējs palielinājums tomēr ir nedaudz par lielu, lai pilnībā redzētu visu uzlikas ekrānu, taču bēda nav liela, mērķi redzēt var.
Un te nu sākās jautrība… Ierīces iestatījumos ir funkcija, kas ļauj ekrānu pabīdīt uz augšu, uz leju vai pa labi, pa kreisi. Bez lielas domāšanas ekrāns tika pabīdīts tā, kā uz aci šķita labāk. Pirmais šāviens simt metru distancē – vaļņa smiltis noput krietnu gabalu virs mērķa. Varbūt kļūda? Otrais šāviens – atkal smiltis pa gaisu tajā pašā vietā. Kā tad tā? Zvans Viesturam, kurš paskaidro, ka esam krietni pārpratuši ekrāna pabīdīšanas funkcijas jēgu. Tā iet, kad instrukciju neizlasa līdz galam… Izrādās, ka ekrānu var sākt bīdīt tikai tad, kad pirmais šāviens veikts un ir nepieciešama sīka korekcija. Tad, pabīdot ekrānu vajadzīgajā virzienā, tiek precīzi piekoriģēts arī uzlikas optiskais centrs. Proti, ekrānu iesaldē un, spaidot pogas, trāpījuma punktu uzvelk uz optiskā tēmēkļa tīkliņa centra. Viss ir vienkārši, ja nedara muļķības un lasa instrukciju!
Tā kā uzlika atrodas optiskā tēmēkļa tālākajā galā, ļoti ērti ir tas, ka ierīcei komplektā nāk tālvadības pults, ko ar Bluetooth palīdzību savieno ar uzliku. Tad nav jāstiepj roka, lai aizsniegtu vadības pogas uz ierīces, jo visu var izdarīt ar pulti.
Medībās
Ierīcei ir diezgan liela ārējā baterija, kas lādējas ilgi, bet arī spēj ļoti ilgi darboties. Tas ir liels pluss medībās garajos vasaras vakaros, kad reizēm tornī gribas sēdēt līdz rītam. Ražotājs sola 11 stundu izturību, un tā tas tiešām arī varētu būt. Pēc ilgas Telos monokļu lietošanas ir mazliet jāpierod pie atšķirīgā pogu un iestatījumu izkārtojuma, taču pavisam drīz ar to jau var darboties intuitīvi. Tai ir 640×480 pikseļu sensors (pikseļa izmērs 12 mikroni), kas rūpējas par pietiekami labu bildi, vidējās distancēs bez problēmām var pavisam viegli atpazīt dzīvnieku. Uz lauka vērojot vairākas rudastes, nebūt nebija grūti atšķirt, kurš no tiem ir lapsēns un kura pieaugusi lapsa. Lai tālā distancē saprastu, vai uz lauka stāv briedis vai stirna, tam, protams, piemērotāks būtu lielais sensors, taču tad tas padarītu ierīci arī daudz dārgāku. Turklāt diezin vai tumšajā laikā bieži būs vajadzība raidīt šāvienu uz ruksi, lapsu vai jenotsuni, kas stāv ļoti tālu, līdz ar to var teikt – attēla kvalitāte ir pilnīgi pietiekama.
Kamēr vēl ir gaišs, uzliku var izmantot kā monokli. Jānoskrūvē nost no tēmēkļa un tai jāpievieno monokulārs. Tas izdarāms ļoti ātri un vienkārši. Nedaudz sarežģītāks process ir uzliku atkal uzmontēt uz tēmēkļa, taču, kā jau visas šādas darbības, tas ir treniņa jautājums. Pašā sākumā to labāk darīt, kamēr vēl ir kaut cik gaišs. Monoklim var pieāķēt klāt siksniņu, uzkarināt to kaklā. Tiesa, gribētos, lai stiprinājuma āķītis būtu no cita materiāla, jo tas pārvietojoties mēdz radīt lieku troksni. Pati ierīce rokās samērā ērta, nav pārlieku smaga, taču mazā kabatā to neieliksi. Priecē, ka ir ērts atlokāms vāciņš priekšējai lēcai, kas netirinās un netraucē.
Tas, kā patiešām pietrūka, bija tālmērs. Esot viesmedībās vai jaunā medību vietā, ir vieglāk kļūdīties, nosakot attālumu ar acumēru. Vēl sarežģītāk tas kļūst tumsā. Šī iemesla dēļ šķiet, ka uzliku visērtāk būtu lietot, medījot pievilināšanas vietās, kur tornis jau ir uzbūvēts drošā šāviena attālumā.
Izšaut medībās, izmantojot uzliku, šoreiz neizdevās, taču, izmantojot to kā monokli, vēl krēslā sanāca ieraudzīt āzīti un to veiksmīgi nomedīt. Skatoties ar acīm, augstā labībā stirna var arī palikt nepamanīta. Tam lieliski noder termiķis. Kad termālajā attēlā dzīvnieks pamanīts, var ķerties pie parastā binokļa un to kārtīgāk izpētīt. Atsevišķos gadījumos tas noder arī nomedīta dzīvnieka atrašanai, ja tas nokritis uz lauka vai, piemēram, grāvī. Vēl citā dienā sanāca nofilmēt āpsi, kas trīs metru attālumā no torņa bija sācis savus tīrības rituālus. Distance bija ļoti tuva, taču nebija nekādu problēmu noregulēt fokusu tā, lai mazajam dzīvnieciņam varētu saskatīt kažoka tekstūru.
Atkārtotā pārbaude šautuvē
Tikai pēc medībām uzzināju, kā panākt, lai tēmēklī būtu redzama uzlikas ekrāna apakšējā maliņa. Proti, ir vienlaikus jānospiež un jāpatur abas bultiņu pogas. Tad ekrāns tā kā pabīdās uz priekšu un skatīšanās ir vēl ērtāka. Forši, katru reizi uzzini ko jaunu! Pašās testa beigās vēl atgriežamies šautuvē, šoreiz Mārkulīčos, lai pārbaudītu, kas notiek, ja uzliku noņem un atkal uzliek no jauna. Vai tiešām trāpījuma vieta nebūs būtiski mainījusies? Uzmontējot uzliku uz ieroča, ir svarīgi pārbaudīt, vai uzlikas displeja centra zaļais krusts atbilst tēmēkļa tīkliņam, proti, vai tas nav sašķiebies, un laiku pa laikam tam pasekot līdzi. Viens pārbaudes šāviens, un tas pats trāpa siltā mērķa spilventiņā – viss kārtībā.
Secinājumi
Lai arī šī uzlika nav no vislētākajām, iegādājoties to, mednieks vienlaikus tiek gan pie monokļa, gan arī uzlikas, ar ko aprīkot tēmēkli. Ja vajag uzreiz abus divus, bet nav tik daudz līdzekļu, lai pirktu divas atsevišķas ierīces, šis varētu būt risinājums. Pirms iegādāšanās būtu gan vērts pārbaudīt, vai tēmēkļa kronšteini ir saderīgi ar šo uzliku. Testa noslēgumā intereses pēc gribējās pamēģināt to pārmontēt uz mana German Precision Optics tēmēkļa, kam ir mazāks lēcas diametrs un arī mazāks sākotnējais palielinājums. Taču, piemeklējot atbilstošu adaptera starpliku, kļuva skaidrs, ka uzlika piespiežas stobram, jo tēmēkļa kronšteini vienkārši ir pārāk zemi. Medībās vislabāk patika ierīci lietot tieši monokļa veidā, jo tad to var izmantot daudz biežāk, ikreiz nav jāpaceļ ierocis, lai pārlūkotu apkārtni.
Kad jūs žļambā lācis, izliecieties, ka jums nesāp! “Šauj garām!” #242 epizode
Abonē žurnālu Medības!