Žurnāla redakcija saņēmusi kāda satraukta lauku teritoriju iedzīvotāja vēstuli, kurā cilvēks vaicā, kā pasargāt liellopu ganāmpulku un jaundzimušos teliņus no vilkiem, kas regulāri siro gar aplokiem.
”Labdien! Vēlējos painteresēties vairāk par to, kā aizsargāties pret vilku uzbrukumu. Jūsu komanda varbūt var palīdzēt ar padomu. Ganāmpulkā ir daudz mazu teliņu un ir bažas par vilkiem, kuru pēdas tika manītas jau ziemā. Šķita ka tikai iemaldījušies, bet vakar aci pret aci pusdienlaikā pie aploka malas tika redzēti, tie paši divi, kas ziemā klīda. Varbūt ir nopērkami kādi repelenti tieši priekš vilkiem?” vaicā vēstules autors.
Latvijas valsts Mežzinātnes institūta Silava galvenais pētnieks Dr. biol. Jānis Ozoliņš paskaidroja, ka nekādi repelenti pret vilkiem nav efektīvi: “Pētījumos un praksē ir pierādījies, ka pret šiem gudrajiem un veiklajiem plēsējiem palīdz tikai divas lietas. Efektīvi ir elektriskie žogi un specialo šķirņu suņi. Nekas cits nelīdzēs.”
Pasaulē pastāv vairākas ganāmpulku aizsardzībai radītas senas suņu šķirnes. Tie ir Kaukāza aitu suņi, Podhāles aitu suņi, turku kangāli, spāņu mastifi, alabaji jeb Vidusāzijas aitu suņi, Tibetas mastifi un citas mazāk zināmas.
“Ganāmpulku sargsuņi ir ļoti efektīvs aizsardzības paņēmiens, taču ir viens mīnuss. Šo šķirņu suņi ir ļoti lieli un spēcīgi, un atšķir tikai lopu vai, labākajā gadījumā, savu saimnieku,. Viss pārējais tam ir ienaidnieks, ieskaitot lauku tūristus. Pie tam, lai ganāmpulka aizsardzība būtu efektīva, vajag vismaz divus šos milzu suņus. Ja suns būs viens, vilki to apēdīs,” paskaidroja zinātnieks.
Dr. biol. Jānis Ozoliņš, sacīja, ka visefektīvākā aizsardzība tomēr ir sentēvu metode – ganiņš ar rīkstīti, kurš dienu un nakti ir kopā ar lopiem. Mūsdienīgākā un efektīvākā metode ir elektriskais gans. “Igaunijas fermeru pieredze šajā jautājumā ir ļoti sekmīga. Protams, elektriskā gana ierīkošana plašās ganībās ir diezgan dārgs prieks, tomēr vai izmaksas var salīdzināt ar vilku radītajiem zaudējumiem?” retoriski vaicāja pētnieks un piebilda, ka vislielākā iespēja, ka vilki ieradīsies ir vējainās, lietainās un negaisa naktīs.
Silavas pārstāvis norādīja, lai elektriskais žogs būtu efektīvs, stieple jānostiepj trīs rindās. Apakšējai jābūt 10 – 15 cm no zemes un tajā noteikti jābūt elektrībai, jo vilks, visbiežāk, izvēlas palīst zem vidējās un visredzamākās stieples. Žoga augšējai stieplei jābūt apmēram 130 – 150 cm augstumā.