Žurnāls Medības saņēmis lasītāja Gundara vēstuli, kurā viņš lūdz palīdzēt noskaidrot, kā var Latvijā ievest un reģistrēt ieroci, kas iegādāts Īrijā.
Lūk vēstule:
“Šobrīd atrodos Īrijā, bet arī esmu aktīvs mednieks Latvijā, ar visiem dokumentiem. Īrijā mednieks neesmu. No veca mednieka, kurš beidz savas medību gaitas, ir iespēja lēti iegādāties labu karabīni. Mēģināju noskaidrot, kāda ir šī procesa legāla norise – iegāde un transportēšana uz Latviju. Nu, neiet tās lietas tik viegli. Trūkst informācijas.”
Skaidro Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes Koordinācijas un kontroles pārvaldes Licencēšanas un atļauju sistēmas biroja vecākā inspektore Sjūzena Rubule:
“Kārtību, kādā Valsts policija izsniedz ieroča atļaujas, kā arī prasības, kas jāievēro, iegādājoties ieročus ārpus Latvijas Republikas, nosaka Ministru kabineta 2019. gada 21. maija noteikumu Nr. 211 Noteikumi par ieroču atļaujām un par ieroču izņemšanu un iznīcināšanu 7.4. sadaļa Ieroča iegādāšanās atļaujas un ieroču pārvadāšanas vai pārsūtīšanas atļaujas saņemšana ieroču, to maināmo būtisko sastāvdaļu un munīcijas ievešanai Latvijā no Eiropas Savienības dalībvalstīm, Eiropas Ekonomikas zonas valstīm vai trešajām valstīm pastāvīgai glabāšanai un nēsāšanai.
Dokumentā minēts – lai saņemtu ieroča iegādāšanās atļauju šaujamieroča, tā maināmo būtisko sastāvdaļu un munīcijas vai lielas enerģijas pneimatiskā ieroča ievešanai pastāvīgai glabāšanai vai nēsāšanai Latvijā Eiropas Savienības dalībvalsts, Eiropas Ekonomikas zonas valsts vai trešās valsts pilsonis iesniedz Valsts policijas struktūrvienībā attiecīgu iesniegumu, kurā norāda vārdu, uzvārdu un personas kodu, kontaktinformāciju – adresi, tālruņa numuru, elektroniskā pasta adresi (ja ir), paredzētās ieroča un munīcijas glabāšanas vietas adresi, valsti, kurā personai izsniegta ieroča atļauja un no kuras ieročus paredzēts izvest, ieroča kategoriju, darbības veidu, izgatavotāja nosaukumu (izgatavotāja zīmolu), modeli, sēriju un numuru, kā arī kalibru. Ja šaujamierocim komplektā ir maināmās būtiskās sastāvdaļas, norāda to daudzumu, izgatavotāja nosaukumu (izgatavotāja zīmolu), sēriju un numuru, kā arī kalibru. Patronām (ja tās paredzēts ievest kopā ar šaujamieroci) norāda daudzumu, veidu un kalibru. Lielas enerģijas pneimatiskajam ierocim norāda izgatavotāja nosaukumu (izgatavotāja zīmolu), sēriju un numuru, kalibru un jaudu, iemeslus šaujamieroča vai lielas enerģijas pneimatiskā ieroča ievešanai Latvijā, ieroča atļaujas veidu, kādu vēlas saņemt (ieroča glabāšanas atļauja, ieroča nēsāšanas atļauja, ieroču kolekcijas atļauja).
Iesniegumam jāpievieno nepieciešamie dokumenti, kas norādīti noteikumos. Valsts policija ziņas pārbauda un izvērtē iesniegumā norādītos iemeslus šaujamieroča, maināmās būtiskās sastāvdaļas un munīcijas, kā arī lielas enerģijas pneimatiskā ieroča ievešanai Latvijā, pārbauda ieroča un munīcijas glabāšanas apstākļus iesniegumā norādītajā paredzētajā ieroča un munīcijas glabāšanas vietā. Pārbauda, vai fiziskā persona atbilst Ieroču aprites likuma 14. panta nosacījumiem. Tāpat pārbauda, vai šaujamieroči, kurus paredzēts ievest Latvijas Republikā, ir klasificēti medībām, sportam, pašaizsardzībai vai kolekcijai.
Pēc iesnieguma izskatīšanas Valsts policijas struktūrvienība pieņem lēmumu izsniegt noteiktas kategorijas un lietojuma veida šaujamieroča vai lielas enerģijas pneimatiskā ieroča iegādāšanās atļauju vai arī atsaka izsniegt atļauju. Ja pieņemts lēmums izsniegt ieroča iegādāšanās atļauju, Valsts policijas struktūrvienība uzaicina fizisko personu saņemt atļauju. Valsts policija vienlaikus ar ieroča iegādāšanās atļauju izsniedz ieroču pārvadāšanas vai pārsūtīšanas atļauju.
Tomēr jārēķinās ar to, ka jāmaksā virkne maksājumu, tajā skaitā pēc vītņstobra ieroča ievešanas Latvijā būs jāveic kontrolšāviens, kā to nosaka Ministru kabineta noteikumi Kontrolšāvienu izdarīšanas kārtība un valsts nodevas apmērs un maksāšanas kārtība. Maksa par šo pakalpojumu ir 73,50 eiro.
Tāpat būs jākārto formalitātes ar tiesībsargājošajām iestādēm valstī, kurā ieroci paredzēts iegādāties. Iespējams, arī tur būs jāveic kādi maksājumi. Zināma summa būs jāiztērē, lai ieroci droši un normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā nogādātu līdz Latvijai.
Aptaujājot vairākas personas, kas ieročus iegādājušās ārzemēs, žurnāls Medības uzzināja, ka samērā vienkārši to izdarīt, ja ieroča pārdevējs ir juridiska persona, piemēram, ieroču veikals kaimiņvalstī. Darījums ir tā vērts, ja ierocis ir specifisks un Latvijā tādu nav iespējams iegādāties.
Pirms plānot ieroča iegādi ārzemēs no privātpersonas, vērts izvērtēt šāda ieroča iegādes finansiālo pusi, ņemot vērā visas izmaksas. Visticamāk, lētāk būs iegādāties medību vītņstobra šaujamieroci kādā no tirdzniecības vietām tepat Latvijā.