Žurnāls Medības saņēmis kāda lasītāja jautājumu: kāpēc Medību noteikumu 80. punktā, kurš nosaka, ka medības ar ieročiem diennakts tumšajā laikā, kas sākas divas stundas pēc saulrieta un beidzas divas stundas pirms saullēkta, atļautas tikai no dabiska vai mākslīga paaugstinājuma, kura stāvēšanas vai sēdēšanas platforma nav zemāka par 2,5 metriem un dod iespēju veikt šāvienu uz leju, izņemot aļņu buļļu un staltbriežu buļļu medības laikposmā no 1. septembra līdz 15. oktobrim, kā arī ūdensputnu medības, minēts, ka paaugstinājuma augstums ir vismaz 2,5 metri un nevis kāds cits augstums?
Skaidro Valsts meža dienesta Medību daļas vadītājs Valters Lūsis:
“Konkrētā norma par 2,5 metru minimālo prasību stāvēšanas vai sēdēšanas platformai medībām diennakts tumšajā laikā tika noteikta laikā, kad sāka medībās izmantot kvēldiega tipa apgaismošanas ierīces. Tas tika saistīts ar diviem drošības apsvērumiem:
– šāviena virziens ir labi pārredzams un šāviens jāveic uz leju – izmantojot pamatā gludstobra medību šaujamieročus, un šāvienu veic distancē līdz 50 metriem, medību prožektoru darbības distance ap 200 metru;
– mednieks diennakts tumšajā laikā attiecībā pret jebkuru medījamās sugas dzīvnieku atrodas augstāk – ja cits mednieks izdara šāvienu uz medījamo dzīvnieku, tad ir maksimāli minimizēta iespēja ievainot uz paaugstinājuma esošo mednieku.
Protams, ka ne visus gadījumus ir iespējams aprakstīt Medību noteikumos un noteiktais minimālais augstums 2,5 metri ne vienmēr var nodrošināt iepriekš minēto drošības apsvērumu ievērošanu. Īpaši tas būtu jāievēro medību platībās ar izteiktu reljefu, attiecīgi palielinot stāvēšanas vai sēdēšanas platformu augstumu.
Ievērosim Medību noteikumos noteiktās drošības prasības un medīsim droši!”