“Medību laikā, nesot karabīni uz pleca, pazaudēju ieroča aizslēgu un to tā arī neizdevās atrast. Tā bija ieroča sastāvdaļa ar iegravētu sērijas numuru, kas fiksēts ieroča atļaujā. Kā šajā situācijā pareizi rīkoties? Vai var iegādāties jaunu aizslēgu, un kā ar tā reģistrāciju?” žurnālam Medības vaicā kāds visai izmisis lasītājs.
Skaidro Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Līna Bagdone: “Atbilde, kā šādā situācijā rīkoties, meklējama Ieroču aprites likumā. Šī likuma 1. panta 45. apakšpunkts definē šaujamieroča maināmās būtiskās sastāvdaļas, tās ir šaujamieroča maināmais stobrs, šaujamieroča maināmais stobra un aizslēga komplekts (ja aizslēgs maināms pilnībā), kalibra maiņai paredzētais ieliekamais stobrs un adapters.
Savukārt 89. panta 4. punkts nosaka: “Ja nozaudēts vai nolaupīts šaujamierocis, tā būtiskā sastāvdaļa vai munīcija, lielas enerģijas pneimatiskais ierocis vai gāzes ierocis un signālierocis, par to nekavējoties ziņo tuvākajai Valsts policijas iestādei.”
Noteikti nepieciešams informēt arī Valsts policijas struktūrvienību, kura izsniedza attiecīgā ieroča glabāšanas atļauju. Valsts policijas pārstāvis atļaujas sistēmas jautājumos sniegs norādes tālākai rīcībai.
Attiecībā uz jauna aizslēga iegādi Ieroču aprites likuma 37. pants nosaka: “Lai nomainītu šaujamieroča būtiskās sastāvdaļas, fiziskā persona nodod to ieroču komersantam, kas saņēmis speciālo atļauju (licenci) šaujamieroču izgatavošanai vai remontam. Respektīvi, par jauna aizslēga iegādes iespējām ir jāvēršas pie ieroču komersanta, kas saņēmis speciālo atļauju (licenci).”
Saraksts ar licencēto ieroču komersantiem ir pieejams Valsts policijas mājaslapā.
Pieņemot ieroci (arī šaujamieroča maināmo būtisko sastāvdaļu) vai speciālo līdzekli remontam no fiziskās personas, komersants izsniedz personai izziņu par ieroča pieņemšanu remontam.
Papildus vēršam uzmanību, ka tiesiskajā regulējumā ir noteikti šaujamieroča remonta veidi, kuru dēļ mainās pēdas uz vītņstobra šaujamieroča izšautajām lodēm un čaulām. Tie ir šādi: stobra (tai skaitā patrontelpas) nomaiņa vai remonts (arī ķīmiskā apstrāde) un aizslēga un tā detaļu (tai skaitā belžņa, izvilcēja vai atsitēja) nomaiņa vai remonts.
Ieroču aprites likuma 88. panta 3. daļa nosaka: ja ir veikts vītņstobra šaujamieroča remonts un tā rezultātā mainās pēdas uz izšautajām lodēm un čaulām, remonta veicējs piecu darbdienu laikā pēc remonta šaujamieroci nogādā Valsts policijā kontrolšāvienu izdarīšanai. Pēc ieroča remonta komersants iesniedz fiziskai personai attiecīgu izziņu par šaujamieroča remonta veikšanu, kuru ir nepieciešams iesniegt Valsts policijas struktūrvienībai, kurā ir izsniegta attiecīgā ieroču atļauja, lai veiktu nepieciešamās izmaiņas ieroču glabāšanas atļaujā.
Apsnigušās sūnās patiešām kaut ko atrast ir visai sarežģīti. Taču var neļauties izmisumam un lūgt palīgā kādu, kuram ir metāla detektors. Ar ieslēgtu ierīci jānoiet viss gājiena maršruts. Aizslēgs ir visai liels metāla priekšmets, ko noteikti varēs sameklēt. Mana pieredze liecina, ka sekmīgi izdevies atrast arī no zaru klājuma veidotā pievešanas ceļā aļņa vilkšanas laikā pazudušas un zem zariem iekritušas automašīnas atslēgas.
Galu galā – šāda ierīce nopērkama pat par 60 eiro, un tas ir daudz lētāk nekā mainīt ieroča aizslēgu… Tāpat tā var kļūt par vēl viena aizraujoša vaļasprieka sākumu.